2013/2014

 

 

Wakacji nadszedł czas...

Następnego dnia po „Dniu Absolwenta,” 28 czerwca w PSP nr 1 odbył się uroczysty apel na zakończenie roku szkolnego. Po odśpiewaniu hymnu szkoły, uczniowie klasy I zaprezentowali krótki program artystyczny, pod kierunkiem p. Ireny Nocek, która jednocześnie poprowadziła całą akademię.

Jak co roku zostały wręczone statuetki Przyjaciela Szkoły. W  tym roku otrzymali je burmistrz Sybilla Zimerman, p. Joanna Paciorek, Prezes banku spółdzielczego w Gogolinie oraz p. Andrzej Wieczorek. Podczas apelu najbardziej wyróżniającym się uczniom zostały  rozdane dyplomy, świadectwa i oczywiście nagrody książkowe. Wyróżnieni zostali stypendyści naukowi i sportowi. Nagrodę specjalną  (śpiwór) otrzymała uczennica kl. IV a - Weronika Winnik, która w tym roku szkolnym zdobyła najwyższą średnią w szkole (5,75).

Szczególne podziękowania odebrali również rodzice, za swoją pracę na rzecz szkoły oraz za tak ważne dla rozwoju i polepszenia warunków nauki, wsparcie finansowe. Słowo na pożegnanie zabrała p. dyrektor Gabriela Ostrychacz, która podziękowała wszystkim zebranym rodzicom , uczniom i nauczycielom za ich dotychczasowa pracę.

 


 

DZIEŃ ABSOLWENTA

Koniec czerwca to dla wszystkich uczniów wyczekiwany czas i odliczanie kolejnych dni do wakacji. Zanim jednak się na nie udali, 26 czerwca mury szkolne pożegnali uczniowie klas 6. Po raz ostatni Pani dyrektor Gabriela Ostrychacz sprawdziła listę obecności - tego dnia nikogo nie zabrakło.

 Po części artystycznej, w wykonaniu szóstoklasistów, nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru uczniom z kl. 5, którzy pożegnali swoich starszych kolegów dobrym słowem i słodkimi upominkami. Nie brakowało również chwil wzruszenia, zwłaszcza, gdy wychowawcy klas (6 a - p. Dariusz Polewski, 6 b- p. Dorota Chojecka) wręczali swoim uczniom świadectwa ukończenia klasy szóstej.

Uroczystość oczywiście obfitowała w szereg nagród, wyróżnień, stypendiów i podziękowań zarówno dla uczniów jak i dla rodziców. Właściciel szkoły językowej ETNA (Dawid Pasternak), która ma swoją siedzibę w galerii Ewa, ufundował 3 miesięczny kurs j. angielskiego w szkole językowej dla ucznia z najlepsza średnią w każdej klasie, a dla najlepszego ucznia w szkole kurs 6- miesięczny.

Na zakończenie p. dyrektor życzyła wszystkim absolwentom powodzenie w kolejnym etapie edukacyjnym, złożyła podziękowania rodzicom za ich współpracę i życzliwość.

 

 


 

 

Dzień Dziecka w naszej szkole

 

    Nareszcie nadszedł upragniony przez wszystkich Dzień Dziecka! Ależ się tego dnia działo w naszej szkole! Najpierw na krótkim apelu dowiedzieliśmy się jakie czekają nas atrakcje.
Dla klas młodszych, klasa IVa przygotowała wspaniałą grę terenową. Uczniowie wyruszali z boiska szkolnego w trasę, która biegła ulicami: K.Miarki, Boczną, Wschodnią, Osadników, Chopina i powrót do szkoły. Już na boisku szkolnym czekało pierwsze zadanie, którego treść zapisana była na ukrytej kartce. Po jej odnalezieniu okazało się, że każda klasa musi co najmniej trzy razy trafić piłką do kosza. Wcale nie było to takie proste.
Później, po odnalezieniu na placu zabaw drugiego zadania, należało policzyć luksfery w ścianie budynku i zrobić z tylu stokrotek bukiecik dla swojego wychowawcy.

W kolejnym zadaniu rozpoznawaliśmy drzewa owocowe i liczyliśmy ile ich rośnie w wybranym ogrodzie. Należało wykonać tyle podskoków na lewej nodze.

Następnie, przy zagrodzie danieli, należało je policzyć i wykonać tyle podskoków na prawej nodze, ile łącznie nóg miały daniele.

Później było bieganie po łące i wymienianie zwierząt na niej żyjących, rozpoznawanie rodzajów zbóż rosnących na polu, rozpoznawanie lipy, paproci, sosen, a przy tym wszystkim wykonywanie różnych ćwiczeń fizycznych.

Przy strumieniu, w którym wodę zastępowały śmieci, musieliśmy wykazać się znajomością segregacji śmieci.

Mieliśmy naprawdę fajną zabawę!

 

Za wykonanie wszystkich zadań wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni. Klasa IVa w nagrodę za przygotowanie tej wspaniałej gry terenowej, poszła na lody ze swoim wychowawcą.

 

 


Konkurs czytelniczy dla kl. III - "Dzieci z Bullerbyn"

W środę 4.06.2014 odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy. Tym razem uczniowie klas trzecich przenieśli się do Bullerbyn, szwedzkiej wioski z powieści Astrid Lingren "Dzieci z Bullerbyn". Drużyny z klasy IIIA i klasy IIIB musiały rozwiązać szereg zadań: wykazać się znajomością lektury, ułożyć puzzle, rozwiązać zadanie matematyczne, poćwiczyć tabliczkę mnożenia. Nie zabrakło także ćwiczenia sprawnościowego. Jury miało pełne ręce roboty. Atmosfera na sali była bardzo gorąca. Co prawda zwyciężyła kl. IIIA, ale kl. IIIB wcale nie ustępowała w walce. Pomysłodawcą konkursu była pani Dorota ze świetlicy przy współudziale p. z biblioteki. Obie drużyny otrzymały nagrody i dyplomy. Okazało się, że dzieci z Bullerbyn i nasze dzieci łączy chęć dobrej zabawy, humor i pozytywna rywalizacja.

 


 

WĘDKARSKI DZIEŃ DZIECKA Z KOŁEM PZW ZDZIESZOWICE

W dniu 1 czerwca z okazji  „MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA" zarząd koła PZW Zdzieszowice zorganizował dla dzieci z terenu naszej gminy zawody wędkarskie.

Uczestnicy zawodów podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe:

·       Kadeci do lat 9-ciu

·       Juniorzy w wieku 10-14 lat.

W zawodach tych brało udział kilkoro uczniów z naszej szkoły.  Udało im się zdobyć czołowe miejsca.

Pierwsze miejsce w kategorii kadetów zdobyła Aleksandra Koczwara z klasy II B. Pierwsze miejsce w kategorii juniorów zdobyła Ania Gawlitza z klasy IV A. Drugie miejsce w kategorii juniorów zdobyła Weronika Winnik  z klasy IV A.

Widać tym razem szczęście dopisało dziewczynom. Ania Gawlitza otrzymała dodatkowo wyróżnienie za złowienie największej ryby na zawodach. Była to ukleja o długości 20 cm.

 


 

IX Otwarte Mistrzostwa Województwa Opolskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Wędkarstwie Spławikowym - Opole 2014

    Podobnie jak w roku ubiegłym pogoda pokrzyżowała plany organizatorom IX Otwartych Mistrzostw Województwa Opolskiego Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Wędkarstwie Spławikowym. Z uwagi na zagrożone bezpieczeństwo zawodników „dużą" wodą zawody musiały być przełożone na termin drugi  tj. 31 maja.br. Zacznijmy jednak od informacji ogólnych i statystyki. Organizatorem mistrzostw jest Okręgowa  Komisja Młodzieżowa Okręgu PZW w Opolu. Po eliminacjach do zawodów głównych zakwalifikowało się 226 zawodniczek i zawodników. Z tej ogromnej rzeszy młodych adeptów wędkarstwa 125 to reprezentanci 50 szkół podstawowych oraz 101 reprezentantów 40 gimnazjów.

Naszą szkołę i gminę Zdzieszowice  reprezentowali: Łukasz Hordyjewicz, Adam Zięba i Michał Góźdź.

Od  wczesnego rana nad Kanał Ulgi w Opolu  w zorganizowanych grupach autobusami oraz pod opieką rodziców samochodami prywatnymi przyjeżdżali zawodnicy zakwalifikowani do udziału w mistrzostwach. Wszyscy w „bojowych" nastrojach i przekonaniu, że tym razem uda się stanąć na najwyższym stopniu „pudła". Po zakończeniu zapisów na listy startowe następuje oficjalne otwarcie mistrzostw. Szef Krajowej Komisji Młodzieżowej PZW Wiesław Miś wita uczestników mistrzostw, krótko przedstawia  im harmonogram, zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo zawodników i  wszystkim startującym życzy „połamania kija". Po oficjalnym otwarciu mistrzostw następuje  losowanie stanowisk i przygotowania do  rozpoczęcia łowienia.

 Tym najmłodszym pomagają opiekunowie, starsi jak przystało na „doświadczonych" wędkarzy radzą sobie sami. Zanęta w wodzie, wędki przygotowane i  punktualnie o 10.00 sygnał III - zaczynamy ! Skupieni wędkarze wpatrują się w spławiki bo już wiedzą, że przy tak „trudnej" wodzie  nawet  mała rybka jest na skalę zwycięstwa. Po kilku minutach w sektorach można zauważyć poruszenie. Są pierwsze ryby. Takie sytuacje obserwujemy na wielu stanowiskach przez cały  okres trzygodzinnych zmagań . O godzinie 13 sygnał oznajmia ich zakończenie. Ważenie złowionych ryb, gorąca kiełbaska z grilla  i nerwowe oczekiwanie na protokoły komisji sędziowskiej. Przed tablicami na których są wywieszane robi się ciasno. Każdy szuka swego nazwiska. Po chwili u jednych euforia, inni zaś obiecują, że w roku przyszłym na pewno będzie lepiej. Teraz już tylko oczekiwanie na oficjalne ogłoszenie wyników i dekorację zwycięzców.

Piękne puchary i cenne  nagrody wręczają prezes Marian Magdziarz wraz z wiceprezesem Wiesławem Misiem. Z uwagi na bardzo trudne warunki na Kanale Ulgi w dniu zawodów organizatorzy postanowili nagrodzić także tych, którym dzisiaj się nie powiodło. Wszyscy uczestnicy otrzymują nagrody pocieszenia.  Następuje czas na wspólne fotki i wymianę opinii o zawodach. Krótkie komunikaty o kolejnych imprezach oraz tradycyjne „ jedźcie bezpiecznie do domów" kończą tą, jakże wspaniałą imprezę.

 

 


 

10 lat Polski w Unii Europejskiej

    1maja br. obchodziliśmy 10 rocznicę przystąpienia  Polski do Unii Europejskiej. Wraz z Polską  przystąpiło 9 państw. W naszej szkole są rówieśnicy tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia to 10 – latkowie uczniowie klas III, którzy urodzili się w 2004 roku. Uczniowie klasy IIIa i IIIb 9 maja wzięli udział w wojewódzkich obchodach pod hasłem „Operacja Biało-Czerwona Unijne Opole”. Dziesięciolatkowie z całego województwa przemaszerowali w barwnym  korowodzie ulicami Opola przy dźwiękach orkiestry dętej i występach mażoretek z Dobrzynia Wielkiego.  Przemarsz Dziesięciolatków zakończył się na Rynku . Uczniowie przybili piątkę na dziesiątkę ( również z prezydentem Opola p. Ryszardem Zembaczyńskim). Po oficjalnej części nastąpiła część artystyczna. Uczniowie podziwiali swoich rówieśników, którzy popisywali się swoimi talentami. Następnie  wzięli udział w licznych quizach na temat Unii Europejskiej , udzielili paru wywiadów i świetnie się bawili przy malowaniu  „ulicy wolności” i bańkach mydlanych. Do Zdzieszowic wrócili bogatsi o zdobytą wiedzę i doświadczenie.

 


 

                             

Szkoleniowe wyjazdy nauczycieli PSP nr 1 w Zdzieszowicach

do Wielkiej Brytanii

Program Operacyjny Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Człowiek – Najlepsza Inwestycja!

Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty

Uczenie się przez całe życie

Comenius – „Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych”

Celem programu jest podnoszenie kwalifikacji kadry oświatowej poprzez dofinansowanie wyjazdów do krajów europejskich. Beneficjenci mogą brać udział w kursach szkoleniowych, konferencjach lub seminariach oraz praktykach typu job-shadowing.

W  lutym 2014 dwóch nauczycieli z naszej placówki ( Wioletta Sikorska – wicedyrektor, nauczyciel informatyki, Dorota Chojecka – nauczyciel j. angielskiego) w ramach tego programu wyjechało na szkolenia do Wielkiej Brytanii. Miejscem docelowym była szkoła -  Richard Language School w Bournemouth.

 Bournemouth to ok. 170-tysięczne miasto w południowej Anglii położone nad Kanałem La Manche w hrabstwie Dorset, to taki polski Sopot. Popularne miejsce wypoczynku Brytyjczyków. Piękne, szerokie, piaszczyste kilkukilometrowej długości plaże, które często kończą się wysokimi na kilkadziesiąt metrów klifami. Łagodny klimat sprzyja różnorodnej roślinności, wśród której nierzadko spotykamy podobne do śródziemnomorskich palmy.

 Relacja p. Doroty Chojeckiej:

W Bournemouth spędziłam dwa tygodnie. Z oferty szkoły wybrałam szkolenie „Comenius EFL Methodology in Practice”. Od poniedziałku do piątku uczestniczyłam w zajęciach językowo – metodycznych. Celem wyjazdu było doskonalenie kompetencji językowych jak i umiejętności z zakresu metodyki. Zajęcia prowadzone były w małych (7 osobowych), międzynarodowych  grupach, co pozwoliło poznać nie tylko kulturę brytyjską, ale jak to było w moim przypadku niemiecką i szwajcarską. Wykładowców cechował pełen profesjonalizm, zajęcia były świetnie przygotowane. Weekendy były wolne od zajęć i była to znakomita okazja do poznawania pięknych okolic Dorset.

A oto relacja pani Wioletty Sikorskiej z wyjazdu:

W Anglii spędziłam 3 tygodnie na przełomie lutego i marca  2014 r. Było to szkolenie polegające na tygodniowym udziale w kursie językowym w szkole językowej Richard Language College w Bournemouth, a następnie 2 tygodnie w angielskiej szkole podstawowej  Moordowwn St. John’s CE Primary School, która jest szkołą państwową dla chłopców i dziewcząt w wieku od 4 do 11 lat. W szkole uczy się ok. 420 uczniów. Dzieci uczą się  w podwójnych klasach, które nazywają się: year1, year 2. itd., aż do year 6. W szkole naukę zaczynają dzieci 5-6 letnie. Lekcje zaczynają się o 9.00 i trwają do 15.15. Do południa dzieci mają 10-minutową przerwę, tzw. playtime. Od 12.15 do 13.15 – przerwa na lunch. Wiele zajęć jest różnicowane ze względu na poziom umiejętności uczniów, dlatego często na kolejnych lekcjach skład grupy się zmienia. Dzieci dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Co dzień wszyscy uczniowie mają spotkanie w dużej sali, które prowadzi dyrektor szkoły lub wybrany nauczyciel, na którym omawia się zwykle sprawy wychowawcze. Wszystkie dzieci chodzą w mundurkach, które kupują rodzice. Szkoła jest nowa i bardzo nowoczesna. Każda klasa jest wyposażona we wspaniały sprzęt – tablicę interaktywną, prorektor multimedialny, komputer, DVD, radiomagnetofon. Klasy są bardzo kolorowe i bardzo bogato udekorowane. Wszystkie dzieci uczą się języka francuskiego Lekcje są prowadzone inaczej niż u nas, wydaje się, że my pracujemy intensywniej. Spora część lekcji odbywa się na dywanie, część upływa na zmianie organizacji zespołu klasowego. Podpatrzyłam  wiele ciekawych pomysłów do wykorzystania w zajęciach, podzieliłam się tymi spostrzeżeniami z nauczycielami i zastanowimy się, czy można by  je wykorzystać w naszej szkole

Na kursie językowym spotkałam studentów, nauczycieli, ekonomistów, którzy przybyli do Richard Language School  by uczyć się angielskiego. W mojej grupie byli ludzie z Japonii, Turcji, Arabii Saudyjskiej, a  na wycieczkach poznaliśmy osoby z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Syrii, Libii.

W trakcie szkolenia, mogłam uczestniczyć w wycieczkach, dzięki którym mogłam poznać kraj i dziedzictwo kulturowe regionu. Były to Kamienny Krąg Stonehenge, zwiedzanie Oxfordu, wizyta w Salisbury i zwiedzanie katedry, Bath - słynące z rzymskich łaźni, zwiedzanie Londynu, Swanage, obejrzenie wapiennych klifów Jurasic Coast , Durdle Door oraz zwiedzanie atrakcji Bournemouth: molo, galerii sztuki, zabytkowych kościołów obejrzenie musicalu „Oliver”,

Udział w  kursie, to była  niepowtarzalna okazja do samodzielnego doskonalenia kompetencji językowych i poznawania innych kultur, ale też możliwość obserwacji pracy nauczycieli w innym systemie edukacyjnym, zapoznania się z metodami stosowanymi przez nich, wzbogacenie i uatrakcyjnienie  własnego warsztatu pracy.


 

Wycieczka rowerowa po okolicy

    W dniu 8 maja 2014 r. grupa uczniów z klasy 6b wraz z dwoma opiekunkami wyruszyła na wycieczkę rowerową po okolicy naszej gminy. Ogółem do przejechania było ok. 25 km. O g. 16.00 (zbiórka pod sklepem p. Antos) ruszyliśmy w stronę Rozwadzy. Pierwszy przystanek był na boisku. Tutaj wszyscy bawiliśmy się w chowanego. Następnie pojechaliśmy do Krępnej. Jechaliśmy w strasznym upale. Po przejechaniu torów kolejowych znaleźliśmy się w lesie. Udało nam się dotrzeć do czystych źródełek. Jak to bywa w lesie nieco zmieniliśmy kierunki i dojechaliśmy do stacji kolejowej w Jasionej, a stamtąd dojechaliśmy do wsi. Dłuższy postój przypadł przed kościołem. Dzięki uprzejmości księdza udało nam się zobaczyć freski i zwiedzić kościół.
Następnie pojechaliśmy do Żyrowej na ognisko. Pomimo wcześniejszego deszczu, szybko udało nam się rozpalić ognisko. Część grupy zbierała suche gałęzie, a część przygotowywała patyki do opiekania kiełbasek i nie tylko. To była prawdziwa uczta . Po dobrej przekąsce udaliśmy się na boisko. Wspólna gra w piłkę nożną sprawiła wszystkim dużo frajdy, uśmiechu i przyjemności. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i musieliśmy wracać do domów. Po drodze nastąpiła prawdziwa plaga usterek rowerowych. Jakoś dotarliśmy na stare osiedle i odwiedziliśmy naszych nauczycieli. Tak wycieczka dobiegła końca. Wszyscy byliśmy nią zachwyceni i postanowiliśmy ją  powtórzyć w najbliższym czasie.

                                                                                                                    Rebeka Suchanek

 


 

Obchody Konstytucji 3 Maja w "Jedynce"

 

3 Maja obchodzimy święto przypominające nam wielkie dzieło Sejmu Wielkiego - pierwszą polską Konstytucję, uchwaloną w 1971 r. Aby kontynuować tradycję jej upamiętnienia, 30 kwietnia uczniowie klas czwartych PSP nr 1 w Zdzieszowicach przygotowali uroczystą Akademię, podczas której przypomnieli wszystkim zebranym, jak doszło do tego wielkiego wydarzenia.

  Uczniowie, recytowali wiersze i przypominali wszystkim dlaczego Święto to jest tak ważne dla naszego kraju i w jaki sposób obchodzone było na przestrzeni wieków. 

Wymowną częścią Akademii była recytacja piosenki A. Rosiewicza „Pytasz mnie...", w której autor zastanawia się, co tak właściwie trzyma nas w naszym kraju.

"Może to przeznaczenie zapisane w gwiazdach,
Może przed domem, ten wiosenny zapach bzu,
Może bociany co wracają tu do gniazda 
I coś co karze im powracać tu..."

 Na zakończenie uczniowie odśpiewali, najbardziej znaną piosenkę, upamiętniającą to Święto - "Mazurek 3 Maja".  Szkoła w tym dniu wyglądała bardzo odświętnie, przede wszystkim ze względu na  galowe stroje i kotyliony, w których do szkoły przybyli wszyscy uczniowie.

 


 

Nauka połączona z przyjemnością!

    16 marca klasy 4a, 5a, 5b i 6a wzięły udział w multimedialnej lekcji filmowej, którą w kędzierzyńskim kinie „Chemik” poprowadził znany aktor teatralny i filmowy Tomasz Kanczewski. Nim uczniowie poznali historię efektów specjalnych w filmie oraz obejrzeli Wyspę Nim w reżyserii Marka Levina i Jennifer Flackett, mieli okazję zwiedzić ratusz w Kędzierzynie-Koźlu oraz przyjrzeć się pracy władzom powiatu.    

 


Klasa 5a zdobyła laur zwycięstwa!

         8 kwietnia br. w zdzieszowickim kinie ,,Odrodzenie” odbyła się impreza pn. III Gminne Konfrontacje Teatralne.

Klasa 5a godnie reprezentowała naszą szkołę w tych teatralnych zmaganiach . Konkurs rozpoczął się od losowania kolejności występów. My wystąpiliśmy jako drugi zespół, prezentując spektakl pt.  W kurniku w reżyserii p. Anny Kulig -Gabryś.  Scenografię pomógł nam wykonać p. Michał Marczuk.

W naszej grupie wiekowej ,tj. klas IV-VI w szranki stanęły cztery zespoły, dzielnie walcząc o laur zwycięstwa.

Po zmaganiach starszej grupy wiekowej nadszedł czas na naszych młodszych kolegów. Po zakończeniu części konkursowej wystąpiło gościnnie KOŁO TEATRALNE z Publicznego Gimnazjum.

 W końcu nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Okazało się, że komisja konkursowa (p. Joanna Paciorek, p. Tomasz Stochniał, p. Ireneusz Babilec, p. Karolina Strużyna )  uznała nas za zwycięzców.

Bardzo nas to ucieszyło. Za rok na pewno znów staniemy do walki J

                                     Alicja Czysta i Natalia Gabrowska

 


Informacja dla rodziców uczniów klas pierwszych

rozpoczynających naukę we wrześniu 2014r.

 

    Informujemy, że zebranie organizacyjne z rodzicami uczniów klas pierwszych w roku szkolnym 2014/2015 odbędzie się  24.04.2014r. o godz.17.00.

Rodzice ,którzy wyrażają zgodę na uczestnictwo swojego dziecka w zajęciach  z języka niemieckiego jako języka ojczystego proszeni są o wypełnienie wniosku i złożenie go w sekretariacie szkoły do dnia 24.04.2014r.

Wniosek do pobrania w sekretariacie lub ze strony szkoły z zakładki  „JĘZYK NIEMIECKI W SZKOLE”


 

Koniec zimy, ale nie jazdy na łyżwach!

 

    W piątek klasy czwarte postawiły na aktywny sposób spędzania czasu i wybrały się na lodowisko do Opola. Było wspaniale! Nawet ci, którzy mieli pierwszy raz łyżwy na nogach, po paru minutach śmigali jak  zawodowi hokeiści! No, może nie wszyscy:) Zdarzyło się parę (jakby dobrze policzyć, to może i kilkadziesiąt) nagłych spotkań z lodem.

Większość łyżwiarzy z pewnością wróci tu jeszcze nie raz pamiętając o tym, że "sport to zdrowie"!

 

 


 

Fundusze za puste tusze

Nasza szkoła uczestniczy w  programie "Fundusze za puste tusze", dzięki któremu można zebrać dodatkowe środki pieniężne dla naszej placówki. 

Zapraszamy wszystkich uczniów wraz z rodzicami do czynnego udziału w programie. Wystarczy przynieść zużyty tusz lub toner z drukarki albo stary, nieużywany telefon. Tusze i tonery muszą posiadać oryginalne naklejki producentów jak: HP, Canon, Samsung, Brother, Lexmark, do ponownej regeneracji nie nadają się chińskie zamienniki. Pojemniki nie mogą być wcześniej lub poddane procesowi jakiejkolwiek regeneracji.


Fascynujący Świat Nauki i Technologii

Nasza pierwsza wyprawa

 

    W czwartek 27 marca cała szkoła wyjechała na pierwszą naukową wycieczkę w ramach projektu "Fantastyczny Świat Nauki i Technologii". Część uczniów pojechała do ośrodka szkoleniowego w Opolu, zaś klasy czwarte do ośrodka w Niwkach nad Jeziorem Turawskim. Było naprawdę cudownie!

Wszystkich podzielono na grupy i przydzielono każdej z nich opiekuna. Mieliśmy okazję pobawić się wspaniałymi klockami. Można było z nich zbudować przeróżne urządzenia, podłączyć do komputera, zaprogramować i uruchomić!

 

 

W pracowni "Ekologicum" dowiedzieliśmy się jak "wyprodukować" dwutlenek węgla, a następnie przelać go z jednego naczynia do drugiego. Staraliśmy się chodzić w specjalnych okularach, które powodowały zaburzenia widzenia, a także wprawialiśmy w ruch urządzenie za pomocą wody.

 

 

Żeby nikt nie poczuł się głodny, już na powitanie dostaliśmy bułki, banany i soczek, a po kilku ciekawych zajęciach zjedliśmy obiad.

 

 

Mieliśmy również okazję nauczyć się jeździć na segway'u, czyli super pojeździe elektrycznym na dwóch kołach! Zabawę mieli nie tylko uczniowie:)

 

 

Były również inne ciekawe zajęcia! Nie udało nam się jedynie zaobserwować Słońca przez teleskop słoneczny. Schowało się za chmurami... To jednak nie zmartwiło nas zbytnio i zaliczamy tą wycieczkę do najlepszych na jakich byliśmy!!!

 

 

 


Wiosna, ach to TY 

21 marca to kolejny dzień w kalendarzu gdzie uczniowie naszej szkoły mają możliwość wspólnej zabawy. Tegoroczny Pierwszy Dzień Wiosny przygotowały i przeprowadziły panie p. D. Górnicka – Semczyk i p. A. Grzesik.

Zorganizowano potyczki klasowe na sali gimnastycznej. Uczniowie przygotowali się do powitania wiosny przebierając się za jeden z wiosennych kolorów.  Na wstępie każda z klas zaprezentowała się w barwnym korowodzie. Następnie reprezentanci klas rywalizowali ze sobą w konkurencjach  plastycznych- wykonanie  wiosennego kwiatka , układanie puzzli oraz w konkurencji sprawnościowej – rozwieszanie prania na sznurku. Na zakończenie wszyscy ułożyli dla Pani Wiosny „obrazek” z kolorowych materiałów.

Aby tradycji stało się zadość wszyscy ruszyli  pochodem z „ekologiczną” marzanna i wiosennym gaikiem ulicami miasta. Na zakończenie marzanny zostały „posegregowane” do odpowiednich pojemników. Pierwszy Dzień Wiosny wszystkim zapadnie w pamięci  nawet pogoda w tym dniu była istnie wiosenna.

 


 

Dzień Kobiet

 

    8 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Kobiet. Skąd wzięło się to święto i jak długo jest już obchodzone? Często słyszymy, że to święto komunistyczne... Nieprawda! Otóż Międzynarodowy Dzień Kobiet przywędrował do nas zza oceanu, a dokładniej mówiąc ze Stanów Zjednoczonych. Jak do tego doszło? Wyobraźcie sobie, że kiedyś kobiety były bardzo źle traktowane! Nie były traktowane na równi z mężczyznami, nie miały praw obywatelskich, pracowały bardzo ciężko za marne pieniądze... 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku kilkanaście tysięcy kobiet chciało zmienić swój los. W jednej z fabryk robotnice postanowiły się upomnieć o poważne traktowanie. Zastrajkowały. Chciały godnych warunków pracy i prawa wyborczego. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć skandalu, po prostu je w niej zamknął. Wybuchł pożar. Spaliło się wtedy 129 kobiet... 28 lutego 1909 roku w USA odbyły się pierwsze obchody dnia kobiet. Miały upamiętnić śmierć strajkujących kobiet, które zginęły rok wcześniej. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Międzynarodowy Dzień Kobiet, który miał na celu podkreślić, że kobiety też są ludźmi i należą się im prawa, takie same prawa, jak mężczyzną.

Jak co roku i w naszej szkole świętowaliśmy! Odbył się apel, na którym chłopcy klas czwartych przedstawili krótką charakterystykę pań pracujących w naszej szkole. Zrobili to na podstawie imion noszonych przez nasze panie. Charakterystyka okazała się bardzo trafna! Każda z pań wysłuchała również fragmentu piosenki o dziewczynie noszącej jej imię.

Zerknijcie na zdjęcia, które nieco oddają klimat tego dnia. Zwróćcie uwagę na drugie zdjęcie. Ta piękna dziewczyna w długich brunatnych włosach, prowadząca imprezę to... Łukasz!!!

 

 


 

Walentynki

         W dniu 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień św. Walentego, zwany inaczej Dniem Zakochanych. Jego tradycja wywodzi się z XIV-wiecznej Anglii. W Polsce obchodzony jest od kilkunastu lat, zwłaszcza wśród młodzieży. Przygotowania do tego dnia rozpoczęliśmy dość wcześnie organizując z dwutygodniowym wyprzedzeniem Pocztę Walentynkową. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali w tym celu skrzynkę walentynkową na listy, zajęli się ich segregowaniem, a następnie roznoszeniem wśród obdarowanych uczniów i nauczycieli ku ich wielkiej uciesze. Z przebiegu akcji oraz ilości Walentynek wynika, że Dzień Zakochanych jest coraz bardziej popularnym świętem w naszej szkole. Dzięki niej okazało się również, że najsympatyczniejszymi osobami w szkole są: Walentynka - Karolina Rak i Walenty - Jakub Bieńkowski, którzy otrzymali najwięcej listów spośród uczniów całej szkoły oraz słodki upominek, jako zwycięzcy konkursu-niespodzianki.   Dodatkowo z inicjatywy przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego dzień ten był w naszej szkole "Dniem Czerwonym", gdyż jak wszyscy wiemy jest to między innymi kolor miłości czy też sympatii. Większość uczniów przybyła w tym dniu do szkoły przybrana w różne czerwone elementy ożywiające w szczególny sposób ten wyjątkowy dzień.

                                                                                    Opiekun SU Wiesław Walendzik

 


Wycieczka do Wrocławia

          8 lutego 2014 r. wybraliśmy się  z p. Walendzikiem oraz z kolegami i z koleżankami z klasy IV b na wycieczkę do Wrocławia - do aquaparku i Galerii Dominikańskiej. Było nas szesnastu oraz 4 opiekunów. Jechaliśmy pociągiem 2 godziny i parę minut, gdy dojechaliśmy do Wrocławia zobaczyliśmy ogromny dworzec, który podobno był odnowiony na Euro 2012. Ale to nie wszystko. Przed nami jeszcze tylko 15 minut drogi do wymarzonego parku wodnego. Gdy byliśmy już w aquaparku, przebraliśmy się i poszliśmy na basen. Było tam 5 dużych zjeżdżalni i 3 małe. Przez 3 godziny pobytu skorzystaliśmy ze wszystkich, ale niestety to co dobre szybko się kończy i musieliśmy udać się do przebieralni. Po przebraniu poszliśmy pozwiedzać Wrocław i przy okazji wstąpiliśmy do Galerii Dominikańskiej. Było tam kilka pięter i kilkadziesiąt sklepów między innymi: Media Markt, McDonalds, KFC, Burger King, C&A, H&M itp. Gdy obeszliśmy wszystkie sklepy, to poszliśmy na dworzec Wrocław Główny. Pociąg już na nas czekał, więc weszliśmy do środka i prawie całą drogę powrotną do Zdzieszowic - z powodu bardzo dużego tłoku -  musieliśmy niestety stać. Po przyjeździe porozchodziliśmy się do domów. Według mnie było bardzo fajnie, pojadę tam na pewno jeszcze niejeden raz.

                                                                                                                      Paweł Pączek, kl.IVb

 

 


 

Najlepsi z najlepszych!

 

 


 

Karnawałowe szaleństwo!

 

 


         Wycieczka do Parku Wodnego we Wrocławiu

         Dnia 12.01.2014 roku wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wraz z uczniami z Samorządu Uczniowskiego wybrali się na wycieczkę do Parku Wodnego we Wrocławiu pod przewodnictwem opiekuna Samorządu p. Wiesława Walendzika. Stało się to możliwe dzięki akcji Przewozów Regionalnych, które zapewniły wolontariuszom WOŚP darmowy przejazd pociągiem do Wrocławia i z powrotem. Po krótkiej, dwugodzinnej jeździe pociągiem, udaliśmy się sprawnie i szybko w kierunku aquaparku. Tam po wejściu do hali z basenami wszyscy rozeszli się w swoje strony. Pan Walendzik zaliczył oczywiście jacuzzi, nie miał jednak szans na odpoczynek, gdyż innym także spodobał się pomysł odpoczynku w tym basenie. Oprócz tego odwiedziliśmy także solankę, basen z falami, basen rekreacyjny i brodzik. Oczywiście nie zabrakło też zjeżdżalni i chociaż niektórzy mieli "wielkie" wymówki, by nie iść, to jednak po dłuższym zastanowieniu poszli z zaciśniętymi zębami i trudno było ich potem od różnych zjeżdżalni odciągnąć. Po trzech godzinach szaleństw w wodzie przyszedł czas, by się zbierać. Wszyscy szybko się ubrali, lecz jak to zwykle bywa dziewczyny, by wysuszyć włosy potrzebowały aż 30 minut. Gdy w końcu wszystkim udało się pozbierać, ruszyliśmy na "małe, co nieco" do Galerii Dominikańskiej. W drodze trochę pośpiewaliśmy i po pół godzinie byliśmy na miejscu. W galerii mieliśmy także -oprócz posiłku- trochę czasu na zakupy. Chłopcy spędzili wolny czas na oglądaniu różnych gadżetów, zaś dziewczyny znalazły sklep kosmetyczny z darmowymi próbkami. No i niestety nadszedł czas na powrót do domu. W pociągu nie brakowało humoru, było bardzo zabawnie. Niestety po dwóch godzinach przyjechaliśmy do Zdzieszowic. I tak nam minęła cała ta wycieczka, mamy nadzieję, że nie ostatnia.

    Natalia Hordyjewicz

 

 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w naszej szkole

         Dnia 13.01.14r. odbył się 22 finał WOŚP (Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Z naszej szkoły wzięło w nim udział 16 wolontariuszy. W tym roku opiekunami uczniów byli Pani Celina Kwoczała i Pan Wiesław Walendzik. Kwestowanie rozpoczęło się o godzinie 9.00, uczniowie chodzili po całych Zdzieszowicach, by szukać ludzi wrażliwych i chętnych do pomocy. Pomimo dokuczającego wszystkim zimna nie poddawaliśmy się, bo cel był szczytny. Sama zbiórka skończyła się o godzinie 16.00, wielką imprezą w kinie, gdzie i przedstawiciele naszej szkoły mieli swój znaczący udział. Najpierw jednak trzeba było zdać puszki i identyfikatory, potem można było poczęstować się gorącą herbatą i ciastem albo zjeść obiad: barszcz, rosół lub zupę pomidorową ze świeżutką bułeczką. Po poczęstunku prawie wszyscy wolontariusze ruszyli do kina i tam spędzili resztę dnia. Ilość pieniędzy uzbierana przez uczniów naszej szkoły to prawie 1 500 zł. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i na pewno nie odmówimy pomocy w przyszłych akcjach organizowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Pana Jurka Owsiaka.

                                                                                                                Natalia Hordyjewicz


Obchodzimy Dzień Babci i Dziadka


22. 01. 2014 r. – z okazji „DNIA BABCI I DZIADKA" - klasa IB zaprosiła swoich ukochanych dziadków na występ artystyczny. Uczniowie razem z wychowawcą przygotowali wierszyki, piosenki w trzech językach, taniec, prezenty oraz poczęstunek (tutaj rodzice się wykazali). Oto dowód na wspaniałe spisanie się pierwszaków z IB :)

 


Gminne Indywidualne mistrzostwa w tenisie stołowym

We wtorek 21stycznia nasza szkoła wzięła udział w mistrzostwach gminy w tenisie stołowym. Naszą szkołę reprezentowali:

- Hordyjewicz Łukasz

- Hordyjewicz Natalia

- Hyla Damian 

- Malkusch Małgorzata

- Rak Karolina

- Worek Tomasz 

Damianowi Hyli udało się zająć 1 miejsce i awansować dalej!

Mały olimpijczyk - wyścigi rzędów

 W czwartek 16 stycznia nasza szkoła wzięła udział w małym olimpijczyku. Naszą szkołę reprezentowały klasy czwarte, a dokładniej:

Drużyna chłopców:                                                      

- Brzank Kamil                                          

- Dyc Dominik                                           

- Golicz Przemysław

- Hordyjewicz Łukasz                               

- Kampa Kacper

- Kwiatek Maxymilian

- Płonka Nikodem

- Sieradz Jakub

- Sulik Simon

Drużyna dziewcząt:

- Gnoińska Julia

- Kaczmarczyk Roksana

- Kowalczyk Julia

- Michna Patrycja

- Olejniczak Magdalena

- Oleśniewicz Nina

- Pawleta Joanna

- Tryczyńska Zuzanna

- Winnik Wiktoria

- Wojciechowska Julia

Nasze drużyny - zarówno chłopców jak i dziewczyn zajęły drugie miejsca, ale niestety nie dało im to awansu.

                                                                        Piotr Czech

 


 

Szkolne jasełka

    20 grudnia uczniowie i nauczyciele przygotowani przez p. Celinę Kwoczałę i ks. Damiana Stańka przygotowali przepiękną, a zarazem zabawną historię narodzenia Jezusa w Betlejem. Wszyscy zebrani mogli podziwiać występy nie tylko swoich szkolnych kolegów, ale także nauczycieli, którzy wcielili się w charakterystyczne osobowości.
W rolę Heroda wcielił się p. Waldemar Jacheć, w rolę dworzanina p. Wiesław Walendzik, a rolę diabła odegrał p. Michał Marczuk, który zanim doczepił rogi, gimnastykował się aby przygotować całą piękną dekorację przestawienia. Zresztą zerknijcie sami na zdjęcia :)

 

Dzisiejszy dzień był wyjątkowy, święta rodzina, aniołki, Trzej Królowie, pasterze i wszyscy aktorzy swoją grą i rozbrzmiewającymi kolędami wprowadzili zebranych w przedświąteczny nastrój. Po jasełkach wszyscy uczniowie udali się do swoich klas, gdzie czekały na nich klasowe Wigilijki, przygotowane przez uczniów, rodziców i wychowawców.                                                                               Jolanta Kopecka


 

Ostatnia wycieczka w tym roku

19grudnia, w świątecznych już nastrojach, uczniowie klasy Vb, VIa i VIb wyruszyli na wycieczkę do stolicy naszego województwa. Celem wyjazdu było Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. ”Kiedy pierwsza gwiazdka zaświeci…” W ramach zajęć  zapoznaliśmy się z dawnymi obrzędami  i zwyczajami związanymi  ze  Świętami Bożego Narodzenia na Śląsku. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w zaimprowizowanym korowodzie kolędników.

 

A później….  jeździliśmy na łyżwach na opolskim lodowisku „Toropol”. Zabawa była wspaniała!

 


Szlachetna paczka łączy biednych i bogatych

 W tym roku akcja połączyła 620 tys. osób! 

17 684 – to liczba rodzin, do których dotarła mądra pomoc w tegorocznej edycji projektu. Paczka dociera zarówno do osób samotnych jak i rodzin wielodzietnych – łączna liczba osób w rodzinach to 70 000, łącznie od początku istnienia Paczka dotarła do ponad 320 tys. osób w potrzebie.

530 500 – to łączna liczba darczyńców, czyli tyle osób zaangażowało się w przygotowanie pomocy potrzebującym.

617 000 – tyle osób zjednoczyło się w tej edycji projektu darczyńców, wolontariuszy i członków rodzin w potrzebie. 

Wśród tych osób byliśmy my, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach i Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żyrowej, przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 5 oraz osoby prywatne.

Zaangażowanie przerosło najśmielsze oczekiwania osób prowadzących zbiórkę dla naszej rodziny. Im bliżej było terminu zakończenia akcji tym większa była mobilizacja darczyńców.

Na rzecz wybranej rodziny zebraliśmy 1287 złotych. SP w Żyrowej 400 zł, SP nr 1 w Zdzieszowicach 371 zł, Przedszkole nr 5 – 230 zł oraz osoby prywatne - 230 zł.

Z tych zebranych pieniędzy zakupiono meble , trzy pary obuwia zimowego oraz upominki dla dzieci.

Ponadto wiele osób ofiarowało artykuły spożywcze, chemiczne oraz szkolne.

Wszystkie te dary zostały zapakowane do dziewięciu wielkich pudeł i dostarczone przez koordynatorów naszej rodzinie.

Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali. Dziękujemy za Wasze dary, pracę, zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.  

 

 


 

TUWIM – ZNANY I LUBIANY

         Rok 2013 jest rokiem poety Juliana Tuwima . W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci – zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku mija też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „ Prośba” w Kurierze Warszawskim.

        Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.

Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym  znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłasza rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima -  głosi tekst przyjętej w grudniu 2012 roku uchwały.

Podsumowując Rok Tuwima  klasa III b wraz z wychowawczynią  Bernadetą Donczew przygotowała i zaprezentowała inscenizację pt: „Tuwim – znany i lubiany”. Wszyscy mogliśmy się zapoznać z twórczością pana Tuwima, którą przedstawiła w paru słowach pani Anna Grzesik. Po krótkim wstępie na scenę wkroczyli aktorzy , którzy recytowali znane wiersze ale trochę inaczej, i tak mogliśmy się dowiedzieć, że dzisiaj pan Słowik występuje w X- Faktor  i w Mam Talent oraz Bitwie na Głosy, a Grzesiu nie wrzuca listu do skrzynki tylko wrzuca fotki wujkowi na e-maila. Przybył również sam pan Tuwim , który lubił jeździć tramwajem w maju na przedniej platformie i że mleko pije się z kartonika. Pan Hilary szuka  okularów przy klawiaturze. Nagle –gwizd ,nagle świst , para buch , koła  w ruch i odjechała  Lokomotywa. Po przedstawieniu do akcji wkroczyła pani Dorota Semczyk, która wszystkich włączyła do aktywności  poprzez inscenizację ruchową wierszy Juliana Tuwima. I tak dojechaliśmy radośnie do końca przedstawienia. Teraz wszyscy będziemy pamiętać wiersze pana Tuwima.

 


 

Zabawa andrzejkowa

 

    28 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Tańce miały miejsce na sali gimnastycznej, gdzie wszyscy bawili się świetnie w rytm wspaniałej muzyki!

 

 

    W przerwie wszyscy udali się do swoich klas, gdzie czekał na nich poczęstunek i wróżby andrzejkowe

 

 


 

Akcja "Surowce wtórne" zakończona sukcesem!

 

    Nasza szkoła, pragnąc zdobyć środki brakujące do zakupu tablicy interaktywnej, podjęła zbieranie makulatury. Zaangażowanie uczniów i rodziców było ogromne, ale rezultat przerósł najśmielsze oczekiwania!

Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w ten projekt! Codziennie uczniowie oraz ich rodzice przynosili do szkoły torby, reklamówki i pudła pełne gazet, reklamówek i wszelkich papierów. Uczniów można było spotkać nawet w sklepach, gdzie zawsze znajdzie się trochę kartonów.

Zebraliśmy ponad 2000 kg tego surowca wtórnego! Nagrodą dla wszystkich będzie zakup tablicy interaktywnej do klasopracowni nr 10, natomiast nagrodę specjalną - wstęp wolny na zabawę andrzejkową - otrzymała klasa IVa. Zebrali najwięcej makulatury - 334 kg! Gratulacje!!!

Do zakupu tablicy przyczynili się bardzo jedni z rodziców uczniów naszej szkoły. Pragnąc by nasza szkoła miała jak najlepsze wyposażenie wpłacili na Radę Rodziców brakującą (niemałą) kwotę. Dziękujemy Państwu serdecznie!

 


 

www.szlachetnapaczka.pl

W tym roku  nasza szkoła postanowiła włączyć się w akcję Szlachetnej Paczki oraz  zaangażować inne placówki oświatowe  do współudziału. Wybraliśmy konkretną  rodzinę, dla której będziemy organizować szlachetną paczkę.

Zachęcamy wszystkich bardzo serdecznie  do przyłączenia się w realizację tego projektu i z góry dziękujemy za wszelką pomoc.

Co to takiego Szlachetna Paczka?

Co roku wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI odnajdują najbardziej potrzebujące rodziny w swoim otoczeniu  i spotykają się z nimi w ich domach, by zapytać o przyczyny trudnej sytuacji i konkretne  potrzeby. Co roku w przemyślany sposób jednoczy potrzebujących, wolontariuszy, darczyńców przygotowujących pomoc materialną i dobroczyńców finansujących organizację projektu. SZLACHETNA PACZKA ma już trzynaście lat. Po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA) obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt SZLACHETNEJ PACZKI ma charakter ogólnopolski i łączy działania setek tysięcy osób. W 2013 roku Paczka jest organizowana w 508 lokalizacjach w całej Polsce.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat Szlachetne Paczki zachęcamy odwiedzić stronę www.szlachetnapaczka.pl

 

W jaki sposób możemy pomóc?

Od 26.11- 06.12.13 r. w naszej szkole odbędzie się zbiórka rzeczy potrzebnych naszej rodzinie. Poniżej wymienione  zostały konkretne  artykuły, jakie będziemy zbierać.

- Żywność trwała:  herbata, kawa, ryż, kasza, makaron, mąka, cukier, olej, Dżem, konserwy mięsne, konserwy rybne, warzywa w puszkach                                                                                 

Inne produkty żywnościowe: kawa Inka, kakao, nutella

 - Środki czystości proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, szampon, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, mydło/żel myjący

- Pomoce szkolne-   zeszyty, bloki, kredki, farbki, plastelina, papier kolorowy, nożyczki, klej, piórnik, plecak, przybory do pisania

Oprócz żywności trwałej oraz środków czystości rodzina potrzebuje również obuwie, pampersy oraz meble. Dlatego jest prośba, jeśli ktoś mógłby w zamian  konkretnych artykułów  przynieść symboliczną kwotę, za którą można by zakupić dla dzieci obuwie na zimę oraz  pampersy.

Wszelkie dary rzeczowe jak i pieniężne (będzie wystawiona puszka) można przynosić do pani Celiny Kwoczała do sali nr 9

                                                                                                                                                                                                                            mgr Celina Kwoczała  


Koncert filharmoników łódzkich

 

 


 

 

14 listopada naszą szkołę odwiedzili niezwykli goście. Molly – sympatyczna, nie mogąca ustać w miejscu suczka, oraz  Ruda – ogromna, majestatyczna i głośno mrucząca kotka. Te dwie ślicznotki to niestety na codzień mieszkanki Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kędzierzynie Koźlu. Odwiedziły nas wraz z jedną ze swoich opiekunek panią Agnieszką Kapicą, która opowiedziała uczniom klas 1–3 o funkcjonowaniu kędzierzyńskiego schroniska oraz o tym jak postępować i jak opiekować się zwierzętami. Za poświęcony czas i niezwykle ciekawe dla nas informacje odwdzięczyliśmy się karmą i kocami, które zbierała cała społeczność uczniowska.

Jeśli chcesz pomóc przetrwać zimę zwierzakom z kędzierzyńskiego schroniska w dalszym ciągu możesz to zrobić! Zbiórka w naszej szkole trwa nadal.

Wszystkich, którzy chcieliby w jakikolwiek sposób pomóc schronisku lub zaadoptować pieska zapraszamy na stronę: http://schronisko.msokkozle.pl/
                                                                                       
                    mgr  Justyna Proksza – Nowak


 

Cola  i  chipsy  - wróg  czy  przyjaciel  dzieci?

       Jednym z rodzajów niezdrowego jedzenia są chipsy ziemniaczane, które kuszą nasze małe pociechy swoimi kolorowymi paczuszkami. Jednak dlaczego plasterki ziemniaka, usmażone na głębokim oleju i obficie przyprawione są szkodliwe dla dzieci?

Przecież ziemniak to warzywo! Tak z tym można się zgodzić, ale zwykły ziemniak przechodzi wiele procesów chemicznych, aby przybrać postać chipsa. Zmieniane są też wartości odżywcze takiego ziemniaka.

       Co takiego powoduje, że tak lubiane przez dzieci chipsy są szkodliwe? Po pierwsze podczas smażenia wytwarza się substancja akrylamid, która jest rakotwórcza. Po spożyciu nawet jednej paczki chipsów do organizmu dziecka wchłaniane są duże ilości tej rakotwórczej substancji.

Kolejną substancją, która się tworzy podczas smażenia są kwasy tłuszczowe, które  w następstwie podwyższają poziom złego cholesterolu we krwi, co prowadzi do miażdżycy. 

Substancjami szkodliwymi dla zdrowia dziecka ale i dorosłego człowieka są także utrwalacze, konserwanty i substancje smakowe. Dzięki nim chipsy mają długą datę ważności i są smaczniejsze, ale za jaką cenę? Prócz konserwantów kolejnym wielkim problemem są nadmierne ilości soli. Niestety nerki małego dziecka nie są w stanie poradzić sobie z dużą ilością soli, która dodatkowo powoduje gromadzenie się wody w organizmie. Sól podnosi poziom ciśnienia krwi i prowadzi do chorób układu krążenia . Na nadciśnienie tętnicze w dzisiejszych czasach nie chorują tylko starsi ludzie, ale i nawet kilkunastoletnie dzieci.

       Wiadomą rzeczą jest jeszcze to, że chipsy to również źródło energii pochodzącej głównie z tłuszczy. 100 g chipsów zawiera 500 Kcal. Są to tzw. „puste kalorie”, dlatego dzieci, które często i w nadmiernych ilościach spożywają chipsy, szybciej tyją.

Dbając o zdrowie naszych małych i kochanych pociech nie pozwalajmy im na jedzenie wysoko przetworzonej żywności, w tym chipsów, sami również strońmy od takich produktów i dajmy dobry przykład dzieciom.     

Oczywiście wiadomo też, że  jak i chipsy tak i coca cola jest nie zdrowa! Nie dajemy dziecku kawy, więc dlaczego pozwalamy na spożywanie coca coli?

Oprócz tego, że cola zawiera kofeinę tak jak kawa, to zawiera też duże ilości cukru. Normalnie organizm przy takiej dawce cukru zareagowałby w sposób wymiotny, ale dzięki zakwaszaniu coli kwasem fosforowym, organizmowi teoretycznie nic nie jest!

Cola jest bardzo szkodliwa dla dzieci. Po pierwsze uzależnia od kofeiny i cukru w niej zawartej, ale i zaburza stan snu dziecka i przez to dziecko może być osłabione i śpiące. Dodatkowo duże ilości kalorii prowadzą do nadwagi.

       Prócz tych wszystkich negatywnych skutków, cola jest też i dobra - na problemy trawienne. Mówi się, że kiedy jest komuś niedobrze, albo ma problem żołądkowy powinien napić się coli. Nawet sami lekarze polecają w niewielkich dawkach wypicie tego napoju w awaryjnej sytuacji. Jednak trzeba pamiętać o odgazowaniu napoju!

To niestety tylko jeden skutek pozytywny więcej jest negatywów takich jak:

·      problemy z mięśniami,

·      zaburzenia bicia serca,

·      kruchość kości,

·      zniszczenie szkliwa nazębnego,

·      próchnicę zębów i ich wypadanie,

·      cukier zawarty w coli sprawia, że organizm wydala duże ilości potasu,

·      za główne składniki coli uważa się glikozę, fruktozę i kofeinę,

·      cola pobudza usuwając tym samym zmęczenie (ale tylko na chwilę!),

·      ma negatywny wpływ na pamięć długotrwałą,

       Tak więc regularne spożywanie  i w nadmiernej ilości napojów gazowanych i słodzonych do których niewątpliwie należy cola  może przynieść  więcej szkody niż pożytku. W przypadku dzieci cola w żaden sposób nie nawadnia młodego organizmu dziecka, sprzyja próchnicy i hamuje apetyt.

       Zastanówmy się co dajemy swoim dzieciom do jedzenia i picia, wystrzegajmy się jedzenia typu „fast food” czy kolorowych napojów gazowanych. Zadbajmy i zdrowie naszych dzieci!

                                                                             mgr Kamila Górecka, Ks. Damian Staniek

 


 

Parada świętego Marcina

 

    Stało się już tradycją w naszej szkole, że z okazji imienin św. Marcina odbywa się kolorowa parada ulicami naszego miasta.

Na jej czele jechał na pięknym koniu sam św. Marcin. Ubrany był, jak przystało na legionistę, w piękną zbroję okrytą sławnym płaszczem. Tuż za nim maszerowała orkiestra dęta, która uświetniła tą niezwykłą ceremonię. Za orkiestrą podążali uczniowie, rodzice i nauczyciele, trzymając w rękach śliczne lampiony. Twórcy najładniejszych z nich zostały nagrodzeni. To również stało się już tradycją.

Celem przypomnienia dziejów św. Marcina, przed wyruszeniem na ulice Zdzieszowic, odbyła się na placu szkolnym inscenizacja pod kierunkiem pani Ewy Slawik, która jest pomysłodawcą tych obchodów w naszej szkole. Historia św. Marcina przedstawiona została w gwarze śląskiej, co spowodowało, że była jeszcze ciekawsza.

Na zakończenie czekał na wszystkich poczęstunek - przepyszne rogaliki, ciasteczka i ciasta przygotowane przez (jak zawsze niezawodne) mamy naszych uczniów.
Darczyńcy mieli możliwość wesprzeć szkołę w zdobyciu funduszy na zakup tablicy interaktywnej. Na stole ze smakołykami stała puszka na datki. Uzbieraliśmy tego dnia 280 zł! Wszystkim, którzy się do tego przyczynili składamy serdeczne podziękowania! To dzięki Wam zakup tej tablicy staje się coraz bardziej realny. Jeszcze raz dziękujemy i liczymy na dalszą pomoc:)

 

 


 

Nasi górą!

 

    5 listopada odbyły się gminne zawody w "Dwa ognie". Pierwsze miejsce w kategorii dziewcząt zajęły nasze uczennice! Pierwsze miejsce w kategorii chłopców zajęli nasi uczniowie!

Jeszcze większy sukces obie drużyny odniosły na zawodach powiatowych - obie zajęły II miejsce! Gratulacje dla nich i ich opiekuna, pana Dariusza Polewskiego!!!

 

 Dwa ognie sportowe dziewcząt i chłopców– zawody gminne   Zdzieszowice 05.11.2013

 

Dziewczęta

1.      PSP 1   (Pawleta J., Michna P., Winnik W., Oleśniewicz N., Gnoińska J., Kowalczyk J., Sadowska I.,

              Pers M., Olejniczak M., Wojciechowska J., Tryczyńska Z.)

Chłopcy

1.        PSP 1   (Płonka N., Brzank K., Bega F., Sieradz J., Hordyjewicz Ł., Golicz P., Dyc D.,

                Kwiatek M., Kampa K)

 

 Dwa ognie sportowe dziewcząt – zawody powiatowe                       Kórnica 06.11.2013

   

2.         PSP 1   (Winnik W., Oleśniewicz N., Gnoińska J., Kowalczyk J.,  Pers M., Olejniczak M.,

              Wojciechowska J., Tryczyńska Z.)

 

 Dwa ognie sportowe chłopców – zawody powiatowe                Zdzieszowice 07.11.2013

 

          2.   PSP 1   (Płonka N., Brzank K., Bega F., Sieradz J., Hordyjewicz Ł., Golicz P., Dyc D.,

                              Kwiatek M., Sulik D., Kampa

 

 


 

Bal Wszystkich Świętych

 

 


 

Dzień Papieski w naszej szkole

    W niedzielę 13 października obchodziliśmy już XIII Dzień Papieski. W tym roku obchodzony był on pod hasłem: „Jan Paweł II- Papież Dialogu”. W ramach Dnia Papieskiego, 16 października 2013r. Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole sprzedaż „papieskich kremówek”.

 


 

Szanowni Uczniowie!

Szanowni Rodzice!

    W poniedziałek 28.10 2013r. rozpoczynamy „SZKOLNY TYDZIEŃ ZDROWIA”. 

Celem naszej akcji jest zwrócenie uwagi na zdrowy styl życia. 

Przyłącz się do naszej akcji:

·       przygotuj śniadanie do szkoły według naszych propozycji,

·       zamień napój na wodę  lub 100% sok,

·       pamiętaj o wysiłku fizycznym – lekcja WF i zajęcia na basenie to porcja zdrowia

·       uśmiechaj się i bądź „coolturalny”.

 


 

ZDROWE ODŻYWIANIE

    17 października w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Uwaga nadwaga” odbyła się w naszej szkole prelekcja na temat prawidłowych nawyków żywieniowych.  Podczas konsultacji z uczniami i ich rodzicami dietetyk, pani Monika Kowaczek z Natur House, opowiedziała o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety, wskazała również jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny.

 

http://www.naturhouse-polska.pl/nasze-centra/opolskie/kedzierzyn-kozle/centrum-dietetyczne-naturhouse/140/

 

DLACZEGO WARTO JEŚĆ ŚNIADANIE?

Niedopuszczalne jest zaniedbywanie śniadań, zwłaszcza jeśli chodzi o potrzeby dzieci. Śniadanie umożliwia dzieciom zaspokojenie ich potrzeb żywieniowych i daje zastrzyk energii potrzebnej do nauki.

 

Brak śniadań powoduje wystąpienie deficytu składników odżywczych i energetycznych.

 

Dzieci regularnie spożywające pełnowartościowe śniadania łatwiej koncentrują się na nauce, są bardziej zrównoważone, opanowane, mniej drażliwe, mają większą odporność i więcej "sił witalnych".

 

JAK SKOMPONOWAĆ PRAWIDŁOWO ZESTAW ŚNIADANIOWY ?

Podstawą pierwszego śniadania powinno być mleko podane w formie zupy mlecznej z dodatkiem kaszy/ płatków zbożowych.

 

Podawać należy mieszane pieczywo z niewielką ilością tłuszczu i wysokowartościowego produktu białkowego (twaróg, ser podpuszczkowy, jaja, pasta lub wędlina, ryba).

 

Nie można zapominać o surowych warzywach lub owocach, które również powinny się znaleźć w śniadaniowym menu każdego malucha.

ZDROWE SZKOLNE ŚNIADANIA:

 Poniedziałek:

Kanapka z pastą twarogową (twaróg, 2 łyżeczki jogurtu naturalnego, 1 łyżeczka miodu lub konfitury nisko-słodzonej). Surowa marchewka.

Wtorek:

Jogurt naturalny z bananem i garścią dowolnych orzechów.

Środa:

Kanapka z chudą wędliną drobiową, sałatą lodową i ogórkiem zielonym. Jabłko.

Czwartek:

Kanapka z pastą z tuńczyka (1/2 puszki tuńczyka, szczypiorek, 1/2 opakowania serka wiejskiego, pieprz i sól do smaku), pomidorem i papryką.

Piątek:

Kanapka z pastą jajeczną ( jajko, łyżeczka jogurtu naturalnego, posiekany szczypiorek lub cebula, podsmażone pieczarki). Na górę kładziemy zdrowego pomidora.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ BY UNIKNĄĆ BŁĘDÓW ŻYWIENIOWYCH?

 

1. Uważaj na wymyślne i modne diety, które rzadko są prawidłowo zbilansowane.

 

2. Pamiętaj o różnorodności podawanych produktów

 

3. Wszelkie niedociągnięcia żywieniowe w stosunku do dzieci prowadzą do jawnych i utajonych niedoborów witamin.

 

4. Pamiętaj że Ty jesteś wzorem do naśladowania dobrych nawyków żywieniowych Twojego dziecka !

 

5. Nie nagradzaj swojego dziecka słodyczami.

 


10 PRZYKAZAŃ ZDROWEGO ODŻYWIANIA

1.      Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, nie wywieraj na nim presji, ale i nie przekupuj, nie dawaj nagród za spożyty posiłek. Jedzenie traktuj jak zwykłą czynność życiową, punkt w harmonogramie dnia, źródło energii i składników odżywczych. Nie dorabiaj do niego ideologii i nie pozwól, by kontakt z jedzeniem wywoływał w dziecku zbędne emocje – zarówno te pozytywne, związane z nagrodą, jak i negatywne – kojarzone ze stresem. Jedzenie to … tylko jedzenie.

2.      Dawaj dziecku dobry przykład – jedz mądrze. Unikaj zapychaczy i produktów niezdrowych (to nie tylko napoje gazowane, chipsy, ale i żywność wysoko przetworzona), dbaj o to, by twoja dieta była zróżnicowana i bogata w produkty z mąki pełnoziarnistej, mleko i jego przetwory czy warzywa. Jedz regularnie, staraj się nie podjadać i nie opychać. Miej świadomość, że dzieci, patrząc na swoich rodziców, w naturalny sposób przyswajają postawy i zachowania. Pamiętaj – łatwiej jest czegoś nauczyć, niż oduczyć.

3.      Dbaj o to, by wasza dieta była różnorodna, a posiłki podawaj o określonej porze, w ciekawy, estetyczny sposób. Zadbaj nie tylko o ładne nakrycia, ale i miłą atmosferę. Na ten czas zapomnijcie o pośpiechu, kłótniach i emocjonujących dyskusjach. Postarajcie się celebrować ten czas.

4.      Zachęcaj swoje dziecko do pomocy przy planowaniu posiłków, przygotowaniu ich i nakrywania do stołu. Niech nie będzie gościem, a gospodarzem.

5.      Rodzice często w chwili zwątpienia przyjmują postawę „zrobię wszystko, byleby tylko dziecko zjadło”. Gdy posiłek staje się walką o władzę, wycofaj się z niej, zanim utrwalisz złe nawyki.

6.      Zaakceptuj indywidualność swojego dziecka. Daj mu prawo do gorszego apetytu, preferencji smakowych, ale i niechęci do niektórych produktów, smaków, zapachów.

7.      Jeśli twoje dziecko nie jest entuzjastą nowości, nie zamykaj waszej kuchni na nowinki. Nadal eksperymentuj, fantazjuj, próbuj i serwuj rodzinie (także dziecku) nowe produkty i potrawy. Nie zniechęcaj się, nie irytuj i nie naciskaj. Niech to będzie niezobowiązująca propozycja, miła niespodzianka, nie przymus. Może kiedyś smyk się przełamie? 

8.      Podziel odpowiedzialność i podejmowanie decyzji w kwestii jedzenia w sposób następujący: ty, jako rodzic, ustalaj, kiedy i co dziecko ma zjeść; ono zaś niech samo zdecyduje, jak wiele zje.

9.      Jeśli twój maluch ma kłopoty z jedzeniem, uważasz go za niejadka – pod żadnym pozorem nie dokarmiaj go między posiłkami („jak dobrze, że zje chociaż batonika!”), nie podawaj soków, słodyczy i innych zapychaczy. W przeciwnym wypadku naprawdę trudno będzie ci przekonać dziecko do dopełniania najedzonego już brzuszka.

10. Jeśli zadręczasz się, że na bojkotowaniu jedzenia ucierpi zdrowie twojego dziecka, raz na jakiś czas (najlepiej po konsultacji z waszym pediatrą) podaj mu preparat multiwitaminowy, który uzupełni ewentualne niedobory. Dziecku na pewno zasmakują owocowe żelki lub słodkie pastylki, a ty będziesz o wiele spokojniejsza.

 


 

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

 


 

Największe dynie w Polsce

    Wszyscy wiemy, że to właśnie w Zdzieszowicach pod czujnym okiem pana Jana Styry wyrastają największe dynie w Polsce. Korzystając z uprzejmości hodowcy uczniowie klas trzecich z wielkim zainteresowaniem przyglądali się tegorocznym dyniom rekordzistkom. Pan Styra przekazał nam wiele ciekawostek na temat tego pomarańczowego (i nie tylko) owocu. Mogliśmy również zobaczyć dynię od środka i co najważniejsze każdy mógł jej skosztować.  Zdaniem większości dynia smakuje jak arbuz, tylko jest trochę mniej słodka. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy gościć na Kozielskiej 49 i serdecznie dziękujemy panu Janowi za miłe spotkanie i upominki. Kto wie, może z podarowanych nasionek w przyszłym roku któryś z naszych uczniów wyhoduje dynię giganta?

 


 

Niezwykle długi spacer

 

    15 października klasy czwarte wyruszyły na pieszą wycieczkę do Góry św. Anny. Wszyscy poza typowym bagażem wycieczkowym zabrali ze sobą bardzo dobry humor i tak wyposażeni udali się w podróż.

 

 

Przed południem dotarliśmy na miejsce. Po przydzieleniu pokoi (wycieczka była dwudniowa) i krótkim odpoczynku nadszedł czas na pierwszą rozrywkę. Skoro weszliśmy na górę, to nie mogło być innej niż kolejka górska:)

 

Po powrocie do Domu Pielgrzyma, gdzie mieszkaliśmy, wszystkim głód dawał się już we znaki. Na szczęście pyszne spaghetti już czekało.

 

 

Po obiedzie krótki odpoczynek i przejście przez park krajobrazowy na boisko. Tam odbyły się rozgrywki sportowe, po których znowu wszystkim zachciało się jeść. Na szczęście była na to rada:) Wystarczyło trochę drewna, kiełbasy i bułek by wszyscy byli zadowoleni.

 

 

Zrobiło się późno i trzeba było znowu wracać. Po drodze, zarówno dziewczyny jak i chłopcy, planowali już jak się ubrać na dyskotekę! Efekt był niesamowity! Dziewczyny wyglądały jak modelki z okładek magazynów mody, a chłopcy przypominali supermenów. Wszyscy bawili się wyśmienicie!

 

 

Po tak wyczerpującym i pełnym wrażeń dniu nareszcie można było położyć się do łóżka i odpocząć przed kolejnymi wyzwaniami.

Następnego dnia pobudka wczesnym rankiem, śniadanie i wyjście do Ośrodka Edukacji Ekologicznej przy Parku Krajobrazowym „Góra Św. Anny”. Tam mieliśmy okazję zapoznać się ze strukturą skał osadowych i ich historią, a także obejrzeć bardzo ciekawy film o bobrach mieszkających w Polsce. Znowu nauczyliśmy się czegoś nowego:) Na zakończenie obejrzeliśmy budki lęgowe dla różnych gatunków ptaków.

 

 

Niestety - wszystko co dobre szybko się kończy... Po pysznym obiedzie wróciliśmy do domu. Tam będziemy przeżywać wycieczkę raz jeszcze - opowiadając o niej rodzicom, dziadkom i wszystkim znajomym. Jeszcze długo, długo będziemy wspominali te cudowne chwile!

 


    9 października w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach odbył się uroczysty apel z okazji pasowania pierwszoklasistów i przyjęcia ich w szeregi braci uczniowskiej.  Tego roku opiekunem klasy I a zastała p. Irena Nocek, a klasy I b p. Michał Marczuk. Na uroczystość licznie przybyli rodzice, rodzina, pani burmistrz Sybila Zimerman oraz cała społeczność szkolna.

Organizatorem akademii był samorząd uczniowski pod opieką pani Celiny Kwoczały i pana Wiesława Walendzika oraz wychowawcy klas pierwszych. Pierwszoklasiści, aby zasłużyć na to miano musieli wykonać wiele zadań i zagadek. Złe zaklęcie sprawiło, że stali się żółtodzióbami. Po zdobyciu wszystkich symboli krainy wiosny, lata, jesieni i zimy wreszcie za sprawą dobrej wróżki żółtodzioby pozbyły się niechcianego nosa i stały się pierwszoklasistami.

Zabawna inscenizacja była wstępem uroczystej części podczas której uczniowie złożyli przyrzeczenie, a ich rodzice ślubowanie. Ostatnim etapem było dokonanie ceremonii pasowania na uczniów PSP nr 1 oraz wręczenie "Aktów Pasowania". Po części oficjalnej uczniowie wraz z rodzicami przeszli do swoich klas, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek.

                                                                                                                                                                                                    Jolanta Kopecka

 


 

Dzień Chłopaka

 

Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody święta Tango no Sekku, czyli Dnia Chłopca, w którym rodziny cieszyły się z rozwoju i postępów w nauce męskiej części swojego potomstwa.

W Polsce to nieoficjalne święto obchodzone jest 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Stało się tak również w naszej szkole, gdzie dziewczyny stanęły na wysokości zadania i obdarowały chłopaków ze swoich klas różnymi prezentami i słodkościami.

Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Chłopaka zorganizował razem z p. Dorotą Semczyk ze świetlicy gry i zabawy na sali gimnastycznej przeznaczone nie tylko dla chłopców. Innym ciekawym pomysłem dziewcząt z Samorządu było przebranie się w tym dniu dziewczyn ze starszych klas od IV do VI za chłopców. Nie wszystkie dziewczyny były takie śmiałe i odważne, ale mamy nadzieję, że nowa tradycja przyjmie się w następnych latach.

 


 

Uczymy się jak wypiekać chleb

W ostatnich dniach września klasy IIIa i IIIb uczestniczyły w lekcji pt.: "Od ziarenka do bochenka", która odbyła się w Muzeum Wsi Opolskiej. Uczniowie zapoznali się ze zwyczajami związanymi z wypiekiem chleba, zobaczyli jakich  narzędzi używano podczas jego wypieku oraz jak mielono zboże dawniej i dziś.  Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak ważną rolę chleb  pełni w życiu człowieka oraz jakie miejsce zajmuje w literaturze ludowej i przysłowiach. Największą jednak atrakcją dla trzecioklasistów była możliwość samodzielnego przygotowania chleba do wypieku. Powstały bochenki przeróżnych kształtów: od ślimaków, przez serca aż po samoloty. Swoje wypieki dzieci zabrały do domów (chociaż wiele z nich zostało skonsumowanych w drodze powrotnej). Na miejscu każdy mógł spróbować pyszego chleba, który specjalnie dla nas wypiekano w pradawnym piecu. Jeszcze nigdy chleb ze smalcem nie smakował tak jak tu w Muzeum Wsi Opolskiej. Po poczęstunku uczniowie zobaczyli jeszcze młyn wodny oraz inne starodawne zabudowania a później zaopatrzeni w atrakcyjne pamiątki wrócili do domów.

 


 

Indywidualne biegi przełajowe - Lasocice - finał wojewódzki

 

 


 


Festiwal Nauki we Wrocławiu

W niedzielę 22.09.2013 r. został zorganizowany przez p. Walendzika wyjazd do Wrocławia na XVI Festiwal Nauki. Pojechaliśmy do Wrocławia pociągiem, było nas w grupie ponad 20 osób z klas IV b, VI a i VI b. Po wyjściu z pociągu zobaczyliśmy piękny, odnowiony na EURO 2012 dworzec kolejowy. W drodze na festiwal widzieliśmy fontannę z krasnoludkami (jako symbolem Wrocławia), najwyższy wrocławski  budynek Sky Tower, niespotykane u nas tramwaje, przechodziliśmy przez most, pod którym płynęła rzeka Odra.

Po dotarciu na Promenadę Staromiejską, gdzie odbywał się festiwal od razu poszliśmy do pierwszego namiotu - było to stoisko wojskowe. Były tam kamizelki kuloodporne i gumowe pistolety, noże i inne narzędzia, waga i rozmiar ich był zbliżony do prawdziwej. Mogliśmy również zobaczyć niewielkiej wysokości pojazd mechaniczny, który potrafił mówić, a służył do rozbrajania ładunków wybuchowych. Następne stoisko, które zwróciło naszą uwagę, było to stoisko naukowe. Przeprowadzane tam były różne eksperymenty i doświadczenia, jak np.: sztuczna krew czy baterie elektryczne z ogórków kiszonych. Poszliśmy o jeden namiot dalej, gdzie pani opowiedziała nam o przyrodzie, a głównie o liściach. Wzięła zielony liść i powiedziała, że ma dużo barw w sobie. Dała go do miseczki i zmiażdżyła, powstała dzięki temu taka jakby miksturka. Dała tą miksturkę na bibułę, włożyła ją do wody i powoli zmieniała bibuła barwy z zielonej na żółtą, potem na pomarańczowy i czerwony. Również można było uczestniczyć w zabawie, która polegała na zrobieniu odbicia-maski swojej twarzy z gipsu lub papieru. Kiedy taka maska była skończona, można ją było pomalować farbami w dowolny sposób.

Na kolejnym stoisku były prezentowane walki robotów zdalnie sterowanych. Następne stoisko było "smaczne", ponieważ można było spróbować różnych sałatek i potraw, między innymi sałatki litewskiej, makaronowej, unijnej, paelli czy śniadania dla Europejczyka. Było jeszcze wiele interesujących i ciekawych stoisk, np. z pojazdami wojskowymi, czy z kukiełkami z Teatru Lalek. Po obejrzeniu wszystkich stoisk i namiotów, poszliśmy zobaczyć zabytki Wrocławia usytuowane w okolicach Rynku, a potem odetchnęliśmy, odpoczęliśmy i zjedliśmy coś w Galerii Dominikańskiej.

Wyjazd na XVI Festiwal Nauki był piękną przygodą, ponieważ był interesujący i pouczający. Polecamy każdemu. W przyszłości chcielibyśmy uczestniczyć w innych wyjazdach tego typu. W czerwcu jedziemy do Opola na podobny festiwal i mamy nadzieję, że będzie tak samo fajnie jak we Wrocławiu.

 

                                                                                                                                              Wiktoria Rygoł, Weronika Zysk, Paweł Pączek  klasa IV b

 

 


 

UWAGA!

ZMIANA KURSÓW AUTOBUSÓW OD 23.09.2013r

proszę pobrać rozkład tutaj

 


 

 

„Fascynujący świat nauki i technologii”

 

    Nasza szkoła przystąpiła do projektu, który zakłada współpracę wielu instytucji w zakresie jego realizacji, m.in. instytucje kultury, ośrodki naukowe, uczelnie wyższe, gospodarstwa edukacyjne. Zaplanowane w projekcie działania są spójne i wprowadzą nową jakość w opolskiej edukacji. Pokażą, że Opolszczyzna ma bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, a szkoły i nauczyciele wykorzystując szerokie spektrum metod nauczania i środków dydaktycznych pozwalają rozwijać uczniom swoje zainteresowania i pasje. Pozwolą one dostosować edukację do możliwości każdego ucznia na miarę XXI w. Działania te będą wsparciem dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej I i II etapu edukacyjnego z ukierunkowaniem na rozwój umiejętności kluczowych. W zależności od potrzeb szkoły zajęcia będą przewidywały realizację modułu: matematyczno-przyrodniczego lub humanistycznego; mogą być realizowane w formach interdyscyplinarnych lub bardziej ukierunkowanych (np. matematyka, przyroda, fizyka, j. polski, historia), jak również wybiegać poza ramy przedmiotowe (np. umiejętność uczenia się, kompetencje osobowe i interpersonalne, kreatywność i innowacyjność, twórcze wyrażanie idei, doświadczeń i uczuć).

Działanie I – badania
Projekt przewiduje przebadanie wszystkich uczniów, narzędziami zakupionymi i nieodpłatnie przekazanymi do każdej szkoły. Badanie ma na celu opracowanie diagnozy i pomocy uczniom w zakresie:

Każda szkoła uczestnicząca w projekcie po zakończeniu projektu będzie posiadała profesjonalne programy do diagnozy trudności i predyspozycji uczniów co w znacznym stopniu usprawni realizację zadań wynikających z rozporządzenia MEN o pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Działanie II – zajęcia pozalekcyjne
Nauczyciele (w oparciu o zaproponowany scenariusz) będą mieli możliwość przekazania swoim uczniom wiedzy i umiejętności w ramach zajęć pozalekcyjnych. Zajęcia mają na celu zainteresowanie uczniów daną dyscypliną nauki i zachęcenie do pogłębiania własnej wiedzy. Proponujemy stosowanie wielu metod aktywizujących. Nowoczesne metody i środki nauczania pozwolą na zaciekawienie uczniów wybranym przedmiotem lub grupą przedmiotów, jak również zauważyć korelację między różnymi dziedzinami życia i nauki.

Zajęcia pozaszkolne – wyjazdy edukacyjne

Działanie III – Regionalne Centrum Nauki i Eksperymentu:
Zajęcia dla wszystkich uczniów odbywać się będą w pracowniach eksperymentalno-doświadczalnych Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. Są to pracownie wyposażone w przyrządy do doświadczeń m.in. z mechaniki, optyki, astronomii, muzyki, techniki, nowoczesnych technologii, przyrody, do prowadzenia badań powietrza (stacja pogody), wody i zmysłów człowieka. Mają za zadanie pobudzanie uczniów do poznawczego sposobu zdobywania wiedzy.

Działanie IV – zajęcia w instytucjach kultury i gospodarstwach edukacyjnych
Zaplanowane zajęcia realizowane będą w instytucjach kultury (np. kina, teatry, filharmonie, galerie, muzea itp.) oraz w gospodarstwach edukacyjnych z terenu województwa opolskiego.

Działanie V – zajęcia w ośrodkach akademickich 
Zajęcia realizowane będą w ośrodkach akademickich dla uczniów z klas IV-VI. Będą uzupełnieniem zajęć w pracowniach eksperymentalnych RCRE. Planuje się cykl 4 wykładów dla grupy uczniów w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i  1 wykład dla grupy uczniów w zakresie nauk humanistycznych.

Więcej informacji na stronie: http://snit.rcre.opolskie.pl/info/index.php/o-projekcie


 

Niech się dzieje wola Nieba!

Z nią się zawsze zgadzać trzeba.

                                                    — Aleksander Fredro, Zemsta
 

  6 września nasza szkoła włączyła się w akcję „Narodowe Czytanie dzieł Aleksandra Fredry”. To już druga edycja tego przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski.

Wraz z pierwszym dzwonkiem uczennice kl. VI wyruszyły na uroczysty obchód po klasach. Przebrane w stroje z epoki romantyzmu i niosąc ze sobą przygotowaną przez Panią A. Grzesik księgę pamiątkową z bajkami Fredry, krążyły po szkole od klasy do klasy.

Nauczyciele, uczniowie lub obecni podczas lekcji rodzice odczytywali bajki Fredry. W dowód zapoznania się z którymś z utworów autora Zemsty, uczniowie składali podpisy w księdze pamiątkowej.

 

Podsumowaniem akcji stał się uroczysty apel, podczas którego Pan W. Jacheć i Pan W. Walendzik odegrali scenę V z aktu III Zemsty. Uczniowie docenili mistrzowskie interpretacje tekstów, nagradzając aktorów gromkimi brawami.

Przekazanie pamiątkowej księgi Pani Dyrektor zakończyło szkolne, ale ogólnopolskie czytanie utworów Aleksandra Fredry. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie akcji, a szczególnie panu Błażejowi Krok - naszemu nowemu nauczycielowi języka polskiego, który był koordynatorem tego przedsięwzięcia.
Warto podejmować podobne akcje, bo – jak pisze Bronisław Komorowski – „Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności”. 

Więcej informacji na temat „Narodowego Czytania” w odnośniku: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/


 

Pożegnania nadszedł czas...

 

    Już po raz ostatni w tym roku szkolnym zabrzmiał dzwonek! Nadeszły upragnione wakacje!!!

Na uroczystym apelu klasy szóste pożegnały naszą szkołę już na zawsze... Były łzy szczęścia, ale również łzy spowodowane smutkiem, że to już ich ostatni apel, ostatnia odśpiewana pieśń szkoły, ostanie uściski dłoni wymienione z nauczycielami i młodszymi kolegami. Prawie wszystko w tej szkole było dla nich tego dnia ostatnie...

Po ceremoniale wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewaniu pieśni szkoły i zdaniu ostatniego raportu, klasy szóste pożegnały się ze społecznością szkoły przygotowanym przez siebie programem. Były piosenki i wiersze, podziękowania i przeprosiny... Wszyscy byli bardzo wzruszeni. Najbardziej przeżyli to wychowawcy - pan Waldemar Jacheć i pan Wiesław Walendzik. To oni spędzili z nimi najwięcej czasu. To oni najbardziej się z nimi zżyli i to im najbardziej będzie brakowało swoich wychowanków...

 

Po przedstawieniu w wykonaniu uczniów klas szóstych, zostały wręczone im świadectwa oraz nagrody dla najlepszych.

Świadectwa i nagrody otrzymali na apelu również wyróżnieni uczniowie pozostałych klas.

Jak co roku za szczególny trud i poświęcenie dla szkoły przyznano tytuł "Przyjaciela Szkoły". W tym roku szkolnym otrzymały go pani Marzena Nowicka i pani Beata Bojkowska.

Na zakończenia głos zabrała dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach, pani Gabriela Ostrychacz. Podziękowała wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz życzyła udanych i pełnych słońca wakacji! 

 


 

    Później nastąpiło wręczenie nagród najlepszym sportowcom szkoły oraz członkom kół zainteresowań. Swoje trofea odebrali także uczestnicy konkursów i szkolnych turniejów.

 


 

Pożegnalne wędkowanie

 

    Po raz ostatni w tym roku szkolnym członkowie koła wędkarskiego "SUM", wybrali się na wyprawę wędkarską.

Wraz z opiekunem koła, panem Waldemarem Jacheciem, pojechali rowerami nad Odrę, gdzie czekał już na nich pan Grzegorz Piątek - wiceprezes zdzieszowickiego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego.

Jak zawsze, na takich plenerowych spotkaniach, zaczęło się od wspólnego wędkowania i przekazywania cennych uwag przez pana Grzegorza.

Choć pogoda nie rozpieszczała, każdy chętnie zmagał się z jej przeciwnościami i próbował złapać suma lub innego wielkiego potwora. Tym razem się nie udało, ale i tak było fantastycznie:) Po trudach wędkowania przyszedł czas na odpoczynek i nabranie sił. Było ognisko i pieczenie kiełbasek, które wraz z napojami przywiózł pan Grzegorz. Bardzo mu dziękujemy za możliwość takich wędkarskich atrakcji!

 

 


 

Klasy szóste w Sudetach

 

     W dniach 12-14 czerwca 2013 klasy szóste odbyły wycieczkę krajoznawczą do Karpacza.

Po wielu deszczowych dniach właśnie wyjrzało słoneczko i towarzyszyło nam w trakcie całej (prawie) wycieczki.

Po przyjeździe na miejsce rozpakowaliśmy się  i rozgościliśmy w pokojach,

 

a, zaraz po tym ruszyliśmy na podbój Karpacza:)

Zeszliśmy do Karpacza Dolnego i postanowiliśmy pojeździć na saneczkach. Zabawa była przednia! Wszystkim polecamy ten tor saneczkowy!

 

 

Wieczorem bawiliśmy się na dyskotece (prawie wszyscy)

 

 

Wreszcie nadszedł czas na odpoczynek - odpoczynek przed wielkim wyzwaniem - wyprawą w góry!

 

 

Wieczorem kolejna atrakcja - ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wcześniej zjedliśmy kolację, ale apetyty i tak wszystkim (prawie wszystkim) dopisywały!

 

 

Wieczorem znowu dyskoteka! Później niezapomniane rozmowy do rana. To był żart:) Nie dalibyśmy rady rano wstać, a przecież czekało na nas kolejne wyjście. Zwiedzaliśmy sławną świątynię Wang

 

 

Było fajnie! Udało nam się nie tylko zwiedzić piękny kościółek, ale przy okazji wydać resztę pieniędzy w okolicznych sklepikach i straganach:)

Niestety - wszystko co piękne szybko się kończy... Zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w drogę. Drogę do Zdzieszowic. Trasa Jelenia Góra - Wrocław była wygodną i przyjemną podróżą

 

 

Trochę gorzej jechało się z Wrocławia do Zdzieszowic...

 

 

Najważniejsze jednak jest to, że nasza ostatnia wycieczka w szkole podstawowej była cudowna i na zawsze pozostanie w naszej pamięci!!!

 


 

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW OBOWIĄZUJĄCY

W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. JANUSZA KORCZAKA

W ZDZIESZOWICACH

W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

(przycisk "PODRĘCZNIKI" w menu po lewej stronie)

 


 

 


 

WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

 

    Pani Dorota Semczyk, jak co roku, w nagrodę za ogromny wysiłek włożony w przygotowywanie układów tanecznych, zabrała swoje podopieczne z zespołu Kameleon na wspaniałą wycieczkę do Zakopanego.

Oprócz występów gościnnych nie zabrakło również uciech w postaci wizyty w aquaparku, wjazdu na Gubałówkę i wielu, wielu innych.

 

 


 

Bezpieczne wakacje 2013

                 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Zdzieszowicach po raz kolejny przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji pn. Bezpieczne wakacje 2013. Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez  dzieci, młodzież i dorosłych, uświadomienie zagrożeń związanych z podróżą i wypoczynkiem. W szkole odbywają się zajęcia, jak ustrzec dzieci przed czyhającym na nie  niebezpieczeństwem podczas zabaw, na drodze, w domu, na kąpieliskach , górach, nad morzem. Uczniowie  poznają zasady ,jak uniknąć nieprzyjemnych przygód. Uczniowie również dowiadują się, z jakimi instytucjami należy się skontaktować w sytuacjach kryzysowych.  Zajęcia  oparte są o materiały udostępnione przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Akcja połączona jest z konkursem plastycznym  pt. Moje bezpieczne wakacje  2013.Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród  naszych uczniów. Wakacje to czas zabawy i nowych wrażeń. Jednak korzystając z wakacyjnych przyjemności nie można zapomnieć o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Akcja ta  ma na celu uświadomienie tego uczniom. 


 

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA POD HASŁEM

„CZAS NA ZDROWIE”

W PSP1 ZDZIESZOWICE

03.06.2013 r.

         Alternatywną formą spędzania wolnego czasu może być promocja zdrowia. Uczniowie klas I- VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach  w ramach tegorocznych obchodów z okazji Dnia Dziecka uczestniczyli w festynie zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach.  W poniedziałek, 3 czerwca br. dzieci wyposażone w dresy i „dobry humor” zostały wprowadzone  w zagadnienie wigoru oraz znaczenia sportu i kondycji fizycznej. Mottem spotkania było hasło „Czas na zdrowie”.  Nasi wychowankowie obejrzeli film na temat zdrowia oraz krótką inscenizację promującą tężyznę i siłę. Swoistym deserem miłośników sportu  było uczestnictwo w zajęciach integracyjnych. Zorganizowano zajęcia sportowe, a więc rozgrywki w „Palanta”, „Dwa ognie”, przeciąganie liny, zabawy ruchowe dla klas I- III, konkurencje zręcznościowe dla klas IV- VI oraz fitness dla klas starszych. Odbyły się zajęcia plastyczne pt. „Tworzymy piramidę pokarmową”, jak również ćwiczenia w tworzeniu kampanii reklamowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w komponowaniu sałatek, robieniu kanapek, a także warsztaty chemiczne, których ideą było wykrywanie związków chemicznych w żywności. Trwająca kilka godzin impreza,  zakończyła się w niezwykle miłej atmosferze, mimo niesprzyjającej aury oraz zmęczenia malującego się na twarzach uczestników. Po podsumowaniu festynu, prezentacji prac uczniów i degustacji przygotowanej żywności, dzieci udały się do szkoły pod opieką nauczycieli i wychowawców klas. 

                                                                                                                                       Joanna Misiec

 


 


 

   

 

Droga do sukcesu

Projekt „Droga do sukcesu w Gminie Zdzieszowice” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu operacyjnego Kapitał Ludzki realizowany był  w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka od listopada 2012 do kwietnia 2013 w 11 grupach. Były to zajęcia dla dzieci z trudnościami jak również zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów.

·       Zajęcia ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji (2 grupy)

·       Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych (1 grupa)

·       Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy (2 grupy)

·       Zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społecznej (1 grupa)

·       Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów wybitnie, szczególnie uzdolnionych – ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematyczno – przyrodniczych ( 1 grupa)

·       Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych artystycznie ( 1 grupa)

·       Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych język niemiecki (1 grupa) i język angielski ( 2 grupy)

                                                                            Koordynator projektu: Gabriela Ostrychacz


 

Ekologiczny tydzień w PSP 1

    Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi – 22.04. To akcja, której celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Nasze życie uzależnione jest od Ziemi. Ziemia nas żywi, oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Z tego też powodu musimy o nią dbać nie tylko  22 kwietnia, ale każdego dnia.
Aby przybliżyć uczniom tematykę ekologiczną  w naszej szkole obchodziliśmy "Tydzień Ekologiczny" - 22 IV - 26 IV 2013r. przygotowany przez  p. Bernadetę  Donczew i p. Wiesława Walendzika.
Uczniowie klas I-III mieli do wykonania  "Kodeks Młodego Ekologa" wszystkie prace zaprezentowano na szkolnym korytarzu. Następnym zadaniem był udział w "Ekologicznym Kole Fortuny" reprezentanci klas wykazali się dużą wiedzą ekologiczna odpowiadając na pytania z dziedzin: ziemia, woda, powietrze, środowisko.
Kolejny dzień to dzień pod hasłem "Wiem co jem", każda klasa wraz z rodzicami, wychowawcą przygotowała przepyszne zdrowe przekąski, które zachwyciły wszystkich uczniów i nauczycieli. Wszystkim dopisywały apetyty na zdrowe kanapeczki, sałatki, koreczki, owocowe szaszłyki.
Uczniowie klas IV-VI wykonali na lekcjach wychowawczych plakat  pt. "Jak żyć ekologicznie?" prace również zaprezentowano na szkolnym korytarzu. Odbył się "Ekologiczny konkurs" dla reprezentantów poszczególnych klas. Uczniowie mieli okazję pochwalić się swoją wiedzą na tematy ekologiczne.
Następnie w ramach "Zielonego czwartku" uczniowie klas starszych  przyszli ubrani na zielono a niektórzy zaprezentowali "ekologiczną" modę.
Na zakończenie  "Tygodnia Ekologicznego", każda klasa posadziła swoje "Drzewko dla Ziemi", którym będzie się opiekować.
W czasie trwania akcji uczniowie  zrozumieli jak ważny jest wpływ codziennych czynności i zachowań na stan środowiska. Uczniowie wszystkich klas aktywnie zaangażowali się w obchody "Tygodnia Ekologicznego" biorąc czynny udział we wszystkich przygotowanych  zadaniach. Wszystkim dopisywały humory, pomysłowość  i zainteresowanie  problematyką ekologiczną.

 


Maj to miesiąc wypełniony ważnymi świętami i rocznicami. 1-go maja obchodzimy Dzień Pracy, 2-go maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (stosunkowo młode święto, bo ustanowione jako święto państwowe w 2004 r.), 3-go maja rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zaś 8-go maja przypada rocznica zakończenia II wojny światowej.
Aby uczcić i utrwalić w pamięci te ważne wydarzenia, uczniowie PSP nr 1 w Zdzieszowicach, przygotowali  30 kwietnia uroczystą akademię. Przypomnieli tym samym wszystkim zebranym, najważniejsze informacje o tych ważnych świętach.
Uczniowie, biorący udział w przedstawieniu recytowali wiersze, wyjaśniali znaczenie Świąt dla naszego kraju, a na zakończenie zaśpiewali najbardziej znaną pieśń kojarzoną z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - "Mazurek 3 Maja".
Atmosfera w tym dniu była bardzo uroczysta, uczniowie wyraz swego szacunku oddali zakładając odświętny strój galowy.
Dziękujemy bardzo pani Jolancie Kopeckiej za przygotowanie tej uroczystości.
Po części uroczystej zostały rozdane nagrody z języka angielskiego i wyróżnienia za udział w zawodach sportowych. (JK)

 


 

Wielkie sprzątanie zakola Odry
 

22 kwietnia obchodzony był na świecie Dzień Ziemi. Wszystkim kojarzy się on między innymi z czystą Ziemią.

W związku z tym, że na dobre rozpoczął się sezon wędkarski, a w naszej szkole istnieje koło wędkarskie "Sum", postanowiliśmy posprzątać teren ciągnący się wzdłuż rzeki Odra. Teren, który co roku jest bardzo zaśmiecany przez niektórych wędkarzy. Na szczęście tylko nieliczni amatorzy "moczenia kija" (na ogół przyjezdni) nie sprzątają po sobie, ale i tak nazbieraliśmy "górę" śmieci.

Nasza akcja przeprowadzona była w porozumieniu ze zdzieszowickim kołem Polskiego Związku Wędkarskiego i jego vice prezesem, panem Grzegorzem Piątkiem.

Uczniowie klas szóstych, pod opieką pana Waldemara Jachecia, stawili się jak zawsze niezawodnie i uprzątnęli pas szerokości kilku metrów od promu aż za zdzieszowicką oczyszczalnię ścieków.

Humory wszystkim dopisywały, a widok coraz bardziej czystego nabrzeża Odry, tylko temu sprzyjał.

Uczniowie chętnie wypełnili swoje zadanie i na pewno będą należeli do tej grupy mieszkańców planety Ziemia, którzy zawsze będą dbali o jej czystość.

 

  

 

2011/2012


Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas...

   

    W środę 27 czerwca odbył się uroczysty apel, na którym uczniowie oraz wszyscy pracownicy pożegnali wspaniałego nauczyciela i pedagoga, przyjaciela wszystkich dzieci i długoletniego wicedyrektora naszej szkoły - panią Marię Jagodzińską - odchodzącą na emeryturę.

Były to bardzo wzruszające chwile zarówno dla pani Marii Jagodzińskiej, jak i wszystkich tam obecnych.

Już pierwszy występ spowodował, że w kącikach oczu pojawiły się łzy. Łzy szczęścia, że przygotowano takie piękne pożegnanie, ale i łzy smutku, że pożegnania nadszedł czas...

Na scenie pojawiły się absolwentki naszej szkoły - Ania, Małgosia i Karolina. To właśnie one były sprawczyniami tych pierwszych łez. Koncert w ich wykonaniu był rzeczywiście przepiękny. Barwa głosu Ani i Małgosi jak zawsze była powalająca na kolana:)

 

    Po ich występie panią Marię Jagodzińską poproszono o zajęcie honorowego miejsca

 

 

    Kolejnych wzruszeń i emocji dostarczył program przygotowany przez uczniów klas IV - VI "pod okiem" pani Justyny Garbacz i pani Ewy Slawik.

Mogliśmy usłyszeć piękne recytacje, zobaczyć wspaniałe scenki, a także nacieszyć oko występami tanecznymi.

 

 

    Później atmosfera była już bardzo gorąca! Podziękowania złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę "Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas...", a pani dyrektor Gabriela Ostrychacz przybliżyła nam karierę zawodową pani Jagodzińskiej od jej początku, aż po dzień obecny.

    Wzruszeń dostarczyła nam również pani Maria, która pięknymi słowami podziękowała wszystkim za wspaniałe lata spędzone w naszej szkole.

    Na szczęście była i radość, kiedy okazało się, że jeszcze będziemy mogli cieszyć się jej obecnością w szkole! Co prawda nie będzie już wicedyrektorem, ale nadal będzie nauczycielem języka polskiego!

    Pani Mario! Jeszcze raz dziękujemy za wszystko czego dokonała pani dla wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli i całej oświaty! Nigdy tego nie zapomnimy i na zawsze będzie Pani w naszych sercach!

 

 

 

 

 

Niech żyje bal…

 Odjazdowe fryzury, urocze kreacje, makijaże i elegancja panów - to mogło się zdarzyć tylko na zabawie kończącej naukę w szkole podstawowej, czyli KOMERSIE. 21 czerwca, uczniowie klas szóstych spotkali się w pizzerii w Rozwadzy, by wspólną zabawą zakończyć ostatni rok szkolny w podstawówce.
         Wszyscy świetnie się bawili. Na pewno mile będziemy wspominać ten wieczór

 

 

 

 

    W środę 6 czerwca odbył się w naszej szkole "Dzień Kibica". Wszystkim dopisywały świetne humory, co było widać na każdej twarzy! Z głośników rozbrzmiewała melodia "Koko koko...", która raz dwa sprawiła, że wszyscy włączyli się do śpiewu. Zabawy było co niemiara!

 

 

 

 

1 czerwca w kalendarzu i sercach dzieci oznacza wiele radości, słodyczy i szalonej zabawy. W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach, obchodzony był ten dzień pod hasłem "Korczakowski dzień radości".
Mimo, iż pogoda, co tu dużo o mówić, była fatalna i część zabaw w plenerze została odwołana, a w zasadzie przełożona na inny termin, to nie przeszkodziło w uroczystych obchodach tego wyjątkowego dnia, jakim jest Dzień Dziecka.
O godz. 900 rozpoczęła się Akademia - "Gdybym był Królem Maciusiem I ...", podczas której rozegrała się debata z udziałem dzieci i nauczycieli. Uczniowie - posłowie, podczas debaty sejmowej wypowiadali swoje racje. Och, jak byłoby pięknie - wzdychały dzieci, gdyby tak spełniły się wszystkie, wypowiedziane przez uczniów marzenia.
Mogliśmy również podziwiać występy taneczne. Klasa I b zaprezentowała się w tańcu dyskotekowym, a jedną z najmłodszych solistek zespołu "Kameleon II" - Julię Gnoińską, mogliśmy zobaczyć w tańcu hip-hopowym.
Szkoła w tym dniu mieniła się kolorami, głównie za sprawą balonów, na których uczniowie wypisali swoje marzenia, i które poszybowały sprzed podwórka szkoły wprost do nieba z wielkimi nadziejami dzieci na ich spełnienie.
                                                                                                                                                                                                        (tekst Jolanta Kopecka)


 

 

Wycieczka klasy VI b do Wisły

W dniach 23 – 25 maja 2012 r. klasa VI b  przebywała na trzydniowej wycieczce w Wiśle. Pomimo tego że wyjazd nastąpił wczesnym rankiem, wszystkim dopisywały humory. Do miejsca zakwaterowania w Wiśle młodzież wraz z opiekunkami dotarła ok. godz. 10. 30. Po zakwaterowaniu oraz rozpakowaniu bagaży wszyscy udali się na wycieczkę po Wiśle Ciuchcią- Martusia. W tym dniu zwiedziliśmy: Zaporę nad jeziorem Czerniańskim, Zamek Prezydenta RP, Galerię Trofea Sportowe A. Małysza i  Skocznię Narciarską im. Adama Małysza. Wieczorem zmęczeni wróciliśmy do miejsca zakwaterowania. Drugiego dnia wycieczki pojechaliśmy  pociągiem do Ustronia gdzie kolejką linową wjechaliśmy prawie na sam szczyt Czantorii.  Resztę drogi przebyliśmy pieszo. Adrian Dębowski jako pierwszy zdobył najpopularniejszy szczyt Beskidu Śląskiego. Ale to nie koniec atrakcji w tym dniu w Ustroniu – Leśny Park Niespodzianek był naszym następnym punktem wycieczki.  Ostatniego dnia pobytu wszyscy spróbowali swoich sił w Parku Linowym. Do dyspozycji mieliśmy 5 tras o zróżnicowanym stopniu trudności - spośród chłopców najodważniejszym okazał się Kacper Cop, który to 2 razy zjechał na trasie „Kamikaze” a najdzielniejszą była Kasia Mandala, która to jako jedyna dziewczyna pokonała czerwoną trasę bez problemu. Pogoda w czasie naszej wycieczki była przepiękna, nie należy więc dziwić się, że wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu, tylko ostatniego dnia byliśmy smutni, że to już koniec słodkiego lenistwa i trzeba wracać do domu.

 

 

 

 

        „Nie ma dzieci są ludzie”

    25 maja w Urzędzie Wojewódzkim ,w Sali Herbowej odbyła się konferencja pt. „Nie ma dzieci - są ludzie” z udziałem Wojewody i Kuratora Opolskiego. Jednym z punktów programu był happening „Każdy może zostać Kajtusiem Czarodziejem”, który przygotowali uczniowie naszej szkoły.
Uczestnikami konferencji byli dorośli, jak i dzieci, bez udziału których trudno by było zorganizować to spotkanie. Wystąpienia przedstawicieli różnych szkół przybliżyły działalność oraz myśl pedagogiczną Starego Doktora.

 

    W międzyczasie na korytarzu kuratorium szykowana była przez nas niespodzianka dla wszystkich uczestników. Czegoś takiego nikt tam jeszcze nie widział! (i pewnie długo nie zobaczy:)

 

 

    Każdemu, kto po zakończeniu konferencji wychodził z sali Sali Herbowej, zapierało dech w piersiach na widok dziesiątek balonów. Do każdego z nich przyklejano kolorowe karteczki z marzeniami.

 

 

Po wyjściu na zewnątrz budynku padła komenda: 3, 2, 1 - marzenia w górę! Balony poszybowały hen wysoko - prosto do nieba.

 

 

Wrażenie było niesamowite! A wszystko to zasługa uczniów i pracowników naszej szkoły! Potrafimy zaskakiwać i jeszcze z pewnością nieraz zaskoczymy:)

 

Tutaj możesz przeczytać gazetkę poświęconą Januszowi Korczakowi, a tutaj obejrzeć prezentację poświęconą Staremu Doktorowi.

 

 

 

„Księżniczka na ziarnku grochu” na wesoło


Klasa 6b w ramach lekcji języka polskiego przygotowała przedstawienie, które w humorystyczny sposób ujmuje wątki wędrowne występujące w znanych baśniach. Szóstoklasiści zadbali o scenografię, kostiumy i podkład muzyczny. W dniu 11.05.2012r. odbyła się premiera, na która zaproszono koleżanki i kolegów z klas 2-3 i klasy 6a. Spektakl wzbudził duże zainteresowanie i aplauz publiczności.

 


 

 

 

    W poniedziałek 30 kwietnia odbyło się w naszej szkole wiele imprez. Pierwszą z nich był uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
Uczniowie klasy 6b i 5b, przygotowali z panią Jolantą Kopecką program, który przypomniał wszystkim, że
3 maja 1791 uchwalono w Polsce konstytucję, która była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. W tym roku Święto Ziemi obchodzimy pod hasłem "Dobra energia dla wszystkich". Dzień ten przypomina o problemach ochrony środowiska, szczególnie podkreśla konieczność dbania o naszą planetę.
W nawiązaniu do tego ważnego dnia, 30 kwietnia w PSP nr 1 w Zdzieszowicach, odbyło się wiele ciekawych form propagowania wśród uczniów zasad poszanowania dla otaczającego nas środowiska, których pomysłodawcom i koordynatorem była p. Bernadeta Donczew.
Jako wstęp, uczniowie klasy I b przygotowali i zaprezentowali swoim kolegom krótką inscenizację pt: "Z życia Ziemi chwil kilka…". Przedstawienie to miało na celu w sposób zabawny zwrócić uwagę na problemy jakie dotykają Ziemię i co my jako jej mieszkańcy możemy zrobić dobrego dla naszej Planety.

Po obejrzeniu przedstawienia społeczność uczniowska podzieliła się na dwie grupy I-III, IV-VI, które udały się na spotkanie z przedstawicielami Parku Krajobrazowego Góra św. Anny. Uczniowie wysłuchali bardzo interesującej prelekcji dotyczącej tego, jakże malowniczego terenu. Kolejnym etapem, motywującym wszystkich uczniów, zwłaszcza do poruszenia swojej wyobraźni, były prace plastyczne wykonywane na podwórku szkoły. Każdy uczeń otrzymał kredę i mógł narysować wszystko, co jest związane z ochroną środowiska. Prace były kolorowe i bardzo ciekawe, a uczniowie, jako że uwielbiają wprost rysować kredą, jak się można domyślać - byli zachwyceni.

Niewątpliwie poprzez tego typu inicjatywy uczniowie w przystępny i obrazowy sposób mogą dowiedzieć się bardzo wielu rzeczy, związanych z ochroną środowiska. Akcje tego typu z pewnością uświadamiają młodemu człowiekowi, jak ważną sprawą, jest dbanie o to co nas otacza i czego każdy człowiek potrzebuje do życia.
                                                                                           
(autorki tekstu: pni Bernadeta Donczew i pani Jolanta Kopecka)

 

 

    We wtorek 17 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Odkrywców Talentów. To było istne szaleństwo! Wszyscy byli na maksa zakręceni! Od samego rana wszyscy chodzili podekscytowani, czekali z niecierpliwością na swoją wielką szansę! Każdy mógł wykazać się swoimi uzdolnieniami. Już wcześniej nastąpiło odkrycie talentów w obrębie klasy. Zostali wytypowani najlepsi z najlepszych!

Wtorkowy show rozpoczęli uczniowie w kategorii "zawodowcy", czyli uczęszczający do szkół muzycznych. Mogliśmy podziwiać muzyków grających na instrumentach strunowych - zarówno szarpanych jak i smyczkowych. Były również instrumenty dęte i klawiszowe. Nie zabrakło również perkusisty!

Później na scenę wkroczyli amatorzy, czyli tak zwani samoucy. Również tutaj nie zabrakło instrumentalistów, ale nie zabrakło też solistów, tancerzy, skoków na skakance. Tu się dopiero działo! Publiczność szalała, a występujący byli w swoim żywiole!

Osobną kategorią było malarstwo. Mogliśmy przyglądać się pracy sześciorga artystów i podziwiać ich dzieła! Podobnie rzecz się miała z drugą grupą artystów. Ci z kolei zajmowali się zdobieniem jajek różnymi technikami. Po kilku godzinach z jajek "wykluły" się prawdziwe arcydzieła.

Wszyscy byli tak utalentowani, że dla nikogo nie zabrakło miejsca na podium i każdy otrzyma wspaniały, pamiątkowy dyplom.  


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU Z „ DNIA ODKRYWCÓW TALENTÓW”


Kategoria „ KONKURS MALARSKI NA SZTALUGACH”
I miejsce – Weronika Bojkowska
II miejsce – Anna Waszczak, Karolina Lamla
III miejsce – Dawid Świerk, Natalia Horydyjewicz, Karolina Prusak

Kategoria „ ZDOBIENIE JAJEK”
I miejsce – Marlena Hadasik, Natalia Malkusz, Ida Nowicka
II miejsce – Julia Kolonko, Vanessa Sulik

GRUPA ZAWODOWCÓW
 

Kategoria klas I-III
I miejsce – Patrycja Michna
II miejsce – Martyna Sikora
III miejsce – Helenka Fikus
 

Kategoria klas IV-VI
I miejsce – Dawid Połeć, Karolina Michna, Anna Kałuża
II miejsce – Dawid Meyer, Aleksandra Walenciak, Kamil Greschütz, Maciej Zieliński
III miejsce – Bartosz Gricner

GRUPA AMATORÓW
 

Kategoria klas I-III
I miejsce – Klasa II a – dzwonki, Emilia Widera
II miejsce – Martyna Bochen, Vanessa Sulik i Karolina Krzyżanowska
III miejsce – Maja Szczech, Daria Ruszkowska


Kategoria klas IV-VI
I miejsce z wyróżnieniem – Manuela Widera
I miejsce – Anna Muszkiet, Patrycja Wieczorek, Natalia Gawliczek, Małgorzata Malkusch
II miejsce – „ Jumping 5”
III miejsce – Nikola Krautwurst i Katarzyna Mandala
 

 





NOC KORCZAKOWSKA

 O tym, że szkoła to nie tylko miejsce nauki mogli się przekonać szóstoklasiści. Z pewnością na długo zapamiętają noc z 13 na 14 kwietnia, gdyż spędzili ją szkole. Uczniowie wzięli udział w NOCY KORCZAKOWSKIEJ. Jej głównym celem było przybliżenie idei pedagogiki patrona szkoły -Janusza Korczaka.

Zaopatrzeni w śpiwory oraz w dobry humor spotkali się o 20:00, by przeżyć wspaniałą przygodę. Wieczór rozpoczął się od wykonania plakatu: „Mam prawo do szczęścia i radości”. Uczniowie zgodnie z pedagogiką wielkiego człowieka - Janusza Korczaka starali się zobrazować te nieodłączne wartości ich dziecięcego świata.

Innymi atrakcjami było między innymi karaoke, malowanie twarzy oraz wieczór filmowy.

Cisza nocna zapadła około godziny  pierwszej w nocy. Byli jednak i tacy, którzy nie zmrużyli oka do rana.

Chwile zabawy i wspólnej radości pozostaną na długo w pamięci.

 



 

Już po wszystkim...

    We wtorek 3 kwietnia, klasy szóste przystąpiły do długo oczekiwanego sprawdzianu! Nerwów było co niemiara. Każdy przeżywał to na swój sposób. Jedni bardziej, inni mniej, ale wszystkim udzielała się atmosfera pierwszego w ich życiu poważnego egzaminu.

Łatwo nie było! Po sprawdzeniu czy zestawy są w stanie nienaruszonym, członkowie komisji rozdali je uczniom i zaczęło się! Najpierw zakodowanie prac, sprawdzenie czy wszystko jest w należytym porządku i wreszcie zmierzenie się z zadaniami. Chyba nikomu w tym momencie nie pojawił się uśmiech na twarzy, bo zadania i pytania były w tym roku wyjątkowo trudne... Na szczęście już po wszystkim! Jeszcze tylko wysłuchanie nazajutrz cierpkich słów od nauczycieli i można o wszystkim zapomnieć!!!

 



 

Kiermasz wielkanocny 2012

    W sobotę 31 marca miał miejsce kolejny Zdzieszowicki Kiermasz Wielkanocny. Pomimo bardzo niesprzyjającej pogody, można go zaliczyć do udanych!
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu! Szczególnie rodzicom naszych uczniów, którzy przygotowali cudowne ozdoby wielkanocne. Dziękujemy za przepyszną domową grochówkę, która cieszyła się niesamowitym wzięciem! Dziękujemy za pyszny smalec własnej roboty, ogórki kiszone, ciasta, mufinki i wiele, wiele innych pyszności!

Dopisali również mieszkańcy (szczególnie rodzice), którzy pomimo zimna i deszczu przyszli, podziwiali i co najważniejsze kupowali nasze wspaniałości!

Dzięki temu zebraliśmy pieniądze, które pozwolą nam dofinansować zakup podręczników dla uczniów pochodzących z rodzin niezamożnych, a także zakup nagród dla uczniów wyróżniających się w różnoraki (pozytywny) sposób.

Dziękujemy!!!

     

 



 

Mamy laureata!

 

Dnia 31.marca 2012 r. w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.
Gratulacje Dawidowi Meyer i jego rodzicom złożyli Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu - Peter Eck, Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce - Bernard Gaida, asystentka Instytutu Stosunków Zagranicznych (IfA) - dr Susanne Kleber oraz członkowie Zarządu TSKN.
Gratulacje, dyplom i nagrodę książkową otrzymała również pani Ewa Slawik nauczycielka przygotowująca Dawida do konkursu.

 

 



 

Nareszcie wiosna!

    21 marca, jak co roku, przywitaliśmy wiosnę. Wszyscy długo na nią czekaliśmy, ale w końcu nadeszła! Przyszła nie tylko w kalendarzu, ale i za oknem:) Uraczyła nas ciepłymi promykami Słońca, przebiśniegami w lesie, powracającymi ptakami, a dzień zrównał się z nocą.

Wszyscy tego dnia szukaliśmy jej oznak, ale również żegnaliśmy się z zimą. Klasa Va żeby na dobre się z nią rozprawić rozpoczęła dzień od zrobienia Marzanny. Zrobili to u babci jednej z uczennic. Zobaczcie jak to wyglądało.

 

    Później, żeby razem z nią pożegnać zimę, przeszli ulicami Zdzieszowic i pokazali jej, w które miejsca mrozy i śniegi mają już więcej nie zaglądać (co najmniej do grudnia)

 

 



Deutsch-Wagen z wizytą w PSP nr 1 w Zdzieszowicach

16 marca do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach  przyjechał Deutsch-Wagen. „Deutsch-Wagen-Tour” to ogólnopolska akcja Instytutu Goethego w Warszawie mająca na celu zachęcanie do nauki języka niemieckiego poprzez zabawę, ruch i aktywność wszystkich zmysłów. Zajęcia w ramach Deutsch-Wagen-Tour prowadziła Pani Małgorzata Urlich-Kornacka, która  nauczyła nas wielu nowych słówek oraz pokazała różne ciekawe zabawy z chustą animacyjną.
Największą frajdę sprawiła nam zabawa z piłką, podczas której mogliśmy ćwiczyć doping do Mistrzostw Europy 2012, a także zabawa z rekinem i słonecznym patrolem:) Wszystkie dzieci stwierdziły, że takie warsztaty chciałyby mieć codziennie! Czekamy więc na kolejne spotkanie, a dzisiejsze będziemy wspominać bardzo długo i z radością będziemy nosić koszulki z logo Deutsch-Wagen, które otrzymaliśmy od pani Małgorzaty Urlich-Kornackiej. Dziękujemy serdecznie za przyjazd i do zobaczenia wkrótce!"

Po zajęciach wszyscy stwierdzili : Jasne, że klar!

 

 



Demeter szuka ukochanej córki

Uczniowie klas piątych przedstawili swoim młodszym kolegom inscenizację mitu o „Demeter i Korze”. Spektakl  obrazował mitologiczną historię o bogini urodzaju, która pogrążyła się w wielomiesięcznej żałobie po porwaniu przez Hadesa swej córki.

         Uczniowie sami przygotowali stroje, zaaranżowali scenografię. Wszystkie te elementy dodały przedstawieniu blasku.

 



 

Tutaj przeczytasz najnowszy numer naszej gazetki szkolnej "Uczniowski Szum"

(kliknij na gazetkę lub jej tytuł)

 

 

 



 

Zła zima za nami!

 

    Zima już nam trochę odpuściła i pozwoliła planować pierwsze w tym roku kalendarzowym wycieczki:) Klasy piąte 1 marca pojechały poszaleć trochę na lodzie! Wszystkim wyszło na dobre zmuszenie się do niezłego wysiłku fizycznego. Półtorej godziny na tafli opolskiego lodowiska, to naprawdę niezła szkoła jazdy!

Zresztą popatrzcie sami i pomyślcie czy nie warto byłoby wybrać się tam i skorzystać z tej przyjemności.

 

 

Każdy poczuł się zmęczony i miał chęć na odrobinę odpoczynku w wygodnym fotelu... Proszę bardzo. Mówisz - masz! Dobre kino zawsze daje wiele radości:)

 

 



Wszystkie kolory świata”

 10 lutego w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu UNICEF „Wszystkie kolory świata”

  Wszystkie kolory świata” to akcja humanitarna, której celem jest zakup szczepionek dla dzieci z sierra Leone. Każdego roku ponad 1,5 mln dzieci umiera tam z powodu wielu groźnych chorób. Można im pomóc stosując szczepionki. 

W pomoc dzieciom z najuboższego zakątka świata zaangażowało się wielu uczniów, którzy wraz z rodzicami przygotowali specjalne charytatywne laleczki. Szmaciane cuda mają niezwykłą moc- moc pomagania. Podczas aukcji udało nam się zebrać 623,81 zł.

Wszystkie środki zostaną wpłacone na konto UNICEF-u.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom oraz babciom za pomoc przy organizacji aukcji.

Dzięki Państwa pomocy uda nam się uratować życie dzieci z Sierra Leone.

 



 

Karnawał w naszej szkole!

 

    Jak co roku odbył się w naszej szkole karnawałowy bal przebierańców. O godz. 17.00 wszyscy weszliśmy do przepięknie przystrojonej sali gimnastycznej, która sprawiła że przenieśliśmy się do innego, bajkowego świata.

Były księżniczki, wróżki, piraci i piratki. Można było się spotkać z Anią z Zielonego Wzgórza albo z Zorro.

Zabawa była fantastyczna! Wszyscy bawili się wyśmienicie przy muzyce przygotowanej przez naszego DJ.

Żadne słowa nie są w stanie tego opisać, więc lepiej spójrzcie na zdjęcia. Niech one przypomną Wam te cudowne chwile, a tym którzy nie skorzystali z takiej okazji, pokażą że najlepsza zabawa to zabawa w naszej szkole!

 

 



I półrocze roku szkolnego 2011/2012 za nami!

 

    W piątek 13 stycznia pożegnaliśmy I półrocze roku szkolnego 2011/2012. Uroczysty apel rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego, odśpiewania pieśni szkoły i zdania raportu dyrektorowi szkoły - pani Gabrieli Ostrychacz - przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

Po przywitaniu wszystkich przez panią dyrektor nadszedł długo oczekiwany moment - wystąpienie naszych najlepszych uczniów.

Najpierw wystąpili uczniowie klas I-III. Otrzymali dyplomy, pamiątkowe znaczki i pyszną czekoladkę. Nagrody były wręczane przez panie dyrektor - Gabrielę Ostrychacz i Marię Jagodzińską.

 

 

    W taki sposób zostali też wyróżnieni uczniowie klas starszych

 

 

Uczniowie, którzy otrzymali średnią ocen co najmniej 5,1 i bardzo dobre lub wzorowe zachowanie zasłużyli na stypendium naukowe. Uczniowie, którzy mieli w tym półroczu wiele osiągnięć sportowych, otrzymali stypendium sportowe.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

 

 

Apel uświetnił występ zespołu tanecznego "Kameleon", którym opiekuje się i przygotowuje

pani Dorota Semczyk.

 

 

Jeszcze trochę zdjęć z przebiegu uroczystości

 

 



 

INTERNET - Złote rady dla rodziców

 

1. Niech komputer stoi we wspólnym miejscu

Jako rodzic masz prawo wiedzieć, jak Twoje dziecko korzysta z komputera. Jeśli jednak będzie ono odbierać Cię jako kontrolera czy cenzora, to nie pomoże to Waszym kontaktom. Dlatego, lepiej nie zaglądać co chwilę do pokoju, w którym dziecko zamyka się na czas korzystania z sieci. Jeśli komputer stoi we wspólnym miejscu Twojego domu, możesz zawsze "przypadkiem" zajrzeć na ekran, przechodząc obok.

2. Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko w sieci

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że jeśli dziecko nie wałęsa się po ulicach, tylko siedzi w domu, to już wszystko jest dobrze. Dzieci siedzą godzinami przed komputerem, a rodzice nawet nie mają pojęcia, co one robią. Jeśli chcesz chronić swoje dziecko, interesuj się tym, co ono robi.

3. Rozmawiaj z nim o tym

Jeśli Twoje zainteresowanie będzie przybierało formę ciągłej kontroli, zyskasz jedynie to, że Twoje dziecko szybko nauczy się tej kontroli unikać. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co ono robi w sieci, wykazuj zainteresowanie. A może nauczysz się przy tym czegoś ciekawego?

4. Nie bój się przyznać do niewiedzy

Dzisiaj dzieci często lepiej radzą sobie z nowoczesnymi technologiami niż dorośli. Taka już kolej rzeczy, więc nie bój się przyznać do tego, że czegoś nie wiesz. Naprawdę, Twój rodzicielski autorytet na tym nie ucierpi, a dziecko będzie szczęśliwe, mogąc Cię czegoś nauczyć.

5. Naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie musi być tym, za kogo się podaje

W Internecie każdy może udawać kogoś, kim naprawdę nie jest. Rozmówcy nie widzą się, siedząc przed swoimi monitorami. Osoba dorosła może udawać dziecko, a dziecko osobę dorosłą, mężczyzna może podawać się za kobietę i na odwrót. Dzieci są ufne i naiwne z natury i często tego nie rozumieją. Wytłumacz dziecku, że np. miła koleżanka może okazać się niemiłym dorosłym mężczyzną.

6. Naucz dziecko, by nie podawało danych osobowych i nie opowiadało o rodzinie

Przestępca chce jak najwięcej wiedzieć o swojej ofierze. Nie musi to zresztą być pedofil, nawet włamywacz może poprzez Internet przeprowadzić wywiad poprzedzający kradzież w Twoim domu. Dlatego naucz dziecko, by nie mówiło, ile dokładnie ma lat, jak się nazywa, nie podawało adresu i numeru telefonu. Takiej samej ostrożności uczymy w końcu nasze dzieci w stosunku do ludzi w świecie realnym.

7. Ustal, że nie wolno umawiać się z osobami poznanymi w sieci bez Twojej wiedzy

W sieci Twoje dziecko może poznać ciekawych i wartościowych znajomych. Nie ma nic złego w spotkaniach z ludźmi poznanymi on-line. Ze względów bezpieczeństwa ustal jednak, że o takim spotkaniu dziecko musi Ci powiedzieć. Jeśli już umawia się ono, niech wyznaczy na spotkanie miejsce publiczne, w którym może łatwo nie podejść, uciec lub wezwać pomoc.

8. Nie krytykuj, nie obwiniaj, jeśli coś się stanie

Dziecko musi wiedzieć, że może Ci powiedzieć o wszystkim. Jeśli przyszło i opowiedziało Ci o czymś złym, co je spotkało, doceń jego zaufanie wobec Ciebie. Pochwal je, nie krytykuj, nie obwiniaj, nie karz, nie bagatelizuj, nie próbuj usprawiedliwiać osoby, która wyrządziła krzywdę dziecku.

9. Jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, poradź się specjalistów

Czasem coś budzi nasze wątpliwości. Nie wiemy nic na pewno, ale podskórnie czujemy, że dzieje się coś złego. Jeżeli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, czegoś nie wiesz, szukaj pomocy u specjalisty.

10. Rozmawiaj z dzieckiem, rozmawiaj i jeszcze raz rozmawiaj

My, dorośli, często mówimy, że "dzieci i ryby głosu nie mają". Stąd bierze się większość naszych problemów - nie umiemy słuchać dzieci i rozmawiać z nimi. Tymczasem rozmowa to najlepsza forma ochrony Twojego dziecka. Rozmawiaj z nim. Nic mądrzejszego nikt nie wymyśli.

źródło:http://www.kidprotect.pl/ 

 



 

Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do tej akcji!

 

 



 

    8 grudnia 2011 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się Gala Wolontariatu. Szkolne Koło Caritas przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach uzyskało certyfikat "Organizacji przyjaznej wolontariuszom". Certyfikat został przyznany na dwóch poziomach konkursu regionalnym i ogólnopolskim. Na poziomie regionalnym za konkurs odpowiadało Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, a na poziomie ogólnopolskim Centrum Wolontariatu w Warszawie.



18 grudnia wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w wigilii dla osób chorych i samotnych zorganizowanej przez Parafialny Caritas. Podczas tej uroczystości uczniowie składali życzenia i wręczali  kartki bożonarodzeniowe własnoręcznie wykonane przez Szkolne Koło Caritas.

 



20 grudnia w naszej szkole odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy, na którym sprzedawane były ozdoby bożonarodzeniowe wykonane przez dzieci na Konkurs Bożonarodzeniowy, figurki gipsowe oraz pierniczki pieczone przez rodziców i dzieci. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i nauczycieli. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny.

 



22 grudnia w naszej szkole odbyły się jasełka, po których pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia bożonarodzeniowe. Na zakończenie odbyło się wspólne kolędowanie wszystkich uczniów, po którym uczniowie rozeszli się wraz ze swoimi wychowawcami do klas na wigilię klasową.

 



WOKÓŁ PRAW DZIECKA

 10 grudnia cały świat obchodził Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tego dnia my  również świętowaliśmy Dzień Ochrony Praw Dziecka.  

W naszej szkole podjęto szereg akcji mających na celu przybliżenie tej tematyki . Wychowawcy przeprowadzili zajęcia na temat : „Wokół praw dziecka”,w czasie których uczniowie zapoznali się z Konwencją Praw Dziecka.

12 grudnia nastąpiło również podsumowanie Rodzinnego Konkursu Plastycznego -Mam prawo do szczęścia…Moje szczęsliwe dzieciństwo.

I miejsce:

Amelia Janic

II miejsce:

Robert i Dominik Koziołek

Karolina i Patrycja Michna

Helena fikus

III miejsce:

Karolina Pieszczeminko

Wojciech Piksa

Aleksandra Walenciak

Anna Muszkiet

IV miejsce:

Oskar Zajdowicz

Marlena Hałasik

Maciej Jaworski

 

 Mam  Prawo Do ...

 

 Mam Prawo Do Życia, Do Bycia, Do Chcenia,

 Mam Prawo Do Miłości, Radości, Tworzenia,

 Mam Prawo Do Nauki, Wiedzy i Wiary,

 Mam Prawo Do Marzeń, Snu i Zabaw,

 Mam Prawo Do Chleba, Ubrania, Pokoju,

 To Wszystko Jest Takie Poważne, Dorosłe,

 Powiem To Jak Dziecko Zwyczajnie, Najprościej:

 Chcę Się Bawić w Piaskownicy

 Dom Zbudować Dla Dżdżownicy,

 Z Kolegami w Piłkę Grać i Niczego Się Nie Bać!

 Latem Lizać Zimne Lody,

 Stać Na Deszczu Dla Ochłody,

 Chcę Na Łące Zrywać Kwiaty,

 I Przytulać Się Do Taty,

 Zimą Toczyć Śnieżne Kule,

 I Się z Mamą Pieścić Czule,

 Chcę By Mi czytano Bajkę,

 O Kocie Co Palił Fajkę,

 Chcę Też Domek Mieć Na Drzewie,

 I Co Jeszcze Chcę Mieć, Nie Wiem.

 Ale Jedno Wiem Na Pewno,

 To Chcę Mieć:

 Prawo Do Godnego Życia,

 Bez Wojen, Głodu i Bicia,

 Bez Strachu, Smutki i Łez,

 Cześć!

 

 



 

Muzycy filharmonii ponownie w naszej szkole!

 

    Mieliśmy przyjemność już po raz kolejny gościć w naszej szkole muzyków z filharmonii łódzkiej. Tym razem zapoznaliśmy się z muzyką Ameryki Południowej! Zawitał w nasze progi zespół pochodzący z Peru. Mieliśmy okazję zobaczyć instrumenty pochodzące z krajów Ameryki Pd., ale przede wszystkim posłuchać jak się na nich gra i śpiewa przy ich akompaniamencie.

 

 

Nasi uczniowie też pokazali się z jak najlepszej strony i udowodnili, że i oni takich instrumentów potrafią używać! Zabawa była przednia! Graliśmy, tańczyli i śpiewali! Naprawdę warto było uczestniczyć w tych wspaniałych zajęciach!

 

 

Dziękujemy pani Irenie Nocek, która zorganizowała dla nas ten cudowny koncert!

 



 

Był u nas Mikołaj!!!

 

    6 grudnia Mikołaj odwiedził naszą szkołę, bo otrzymał mnóstwo listów z zapewnieniami, że tutaj są tylko grzeczne dzieci:) Czy tak jest rzeczywiście? Pewnie tak, skoro święty Mikołaj tu był:)

Odwiedził prawie wszystkie klasy i przyniósł mnóstwo prezentów!

 

 

Mikołaj miał ręce pełne roboty, więc jak co roku miał wielu pomocników, którzy bez problemu wyszukiwali tych bardzo grzecznych i tych trochę mniej grzecznych...

 

 

Wszyscy tego dnia byli bardzo szczęśliwi i już czekają z niecierpliwością na kolejną wizytę św. Mikołaja!

 



Gala Wolontariatu 2011

 Szkolne Koło Caritas przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach otrzymało 1 grudnia 2011 r. w Fabryce Trzciny w Warszawie tytuł ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM podczas Gali Wolontariatu, organizowanej przez Centrum Wolontariatu oraz Fundację Dobra Sieć.

Partnerem Gali było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zaś honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

W trakcie obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu 2011, Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce zorganizowała dwa konkursy adresowane do wolontariuszy oraz organizacji i placówek współpracujących z wolontariuszami. Gościem specjalnym podczas Gali Wolontariatu była Komisarz Unii Europejskiej Kristalina Georgijewa.

To ogromne wyróżnienie nie tylko dla Szkolnego Koła Caritas, że znalazło się pośród 70 organizacji z całej Polski, lecz także dla całej naszej szkoły, która wzorowo i chętnie włącza się w przeróżne akcje, zbiórki i kiermasze.

 



 

Ukazał się nowy numer szkolnej gazetki "Szum"

Jeśli jeszcze jej nie przeczytałeś, zrób to klikając na obrazek

 



 

Podróżujemy po świecie z Januszem Kurcem

 

    W czwartek 1 grudnia naszą szkołę odwiedził bardzo ciekawy człowiek - podróżnik Janusz Kurc.

Dzięki niemu mogliśmy odbyć wspaniałą podróż do Azji. Byliśmy w Iranie, Pakistanie i Indiach. Oglądaliśmy wspaniałe filmy zarejestrowane kamerą pana Janusza i słuchaliśmy jego opowieści.

Może dzięki niemu niejeden z nas również w przyszłości zatrzyma samochód, a kiedy kierowca zapyta dokąd nas podwieźć, odpowiemy - do Azji! i ruszymy w podróż naszego życia...

 

 



 

Uwaga Pożar!

    30 listopada odbył się w naszej szkole alarm przeciwpożarowy. Na szczęście tylko próbny!

Dzięki pomysłowi pani Doroty Chojeckiej mieliśmy tej środy również "Dzień kolorowego szalika i czapki", więc uczniowie byli "przygotowani" do ewakuacyjnego wyjścia ze szkoły.

Po opuszczeniu budynku wszyscy ustawili się na placu apelowym, gdzie zostali policzeni. Wszystkiego dopilnowała pani dyrektor Maria Jagodzińska i okazało się, że nikt się nie zgubił!

Gratulujemy wszystkim, że akcja odbyła się bardzo szybko i sprawnie, więc pomimo zimnego poranka nikt nie zmarzł.

 



 

Imieniny u Andrzeja

25 listopada klasa IIIa obchodziła imieniny Andrzeja. W spotkaniu uczestniczyli również rodzice, a także były uczeń Oskar. Gospodyniami przyjęcia były: mama Agatki oraz mama Alicji. Pozostałe mamy obecne na spotkaniu służyły pomocą. Cała piątka rodziców zasłużyła na medal. Wszyscy bawili się świetnie. Gdybyśmy chcieli wierzyć w andrzejkowe wróżby to Piotr i Agatka zostaliby klasową parą małżeńską.

 



Dzień św. Marcina

 9 listopada w naszej szkole odbyły się obchody dnia św. Marcina, biskupa z Tours. Uczniowie kl. VIb przygotowali w języku niemieckim inscenizację przedstawiającą życie świętego. Następnie ulicami Zdzieszowice ruszył przemarsz, któremu przewodził św. Marcin – w jego rolę wcieliła się Patrycja Kozok- nasza była uczennica. Tuż za nim podążyły dzieci z latarenkami, które poza symbolem światła, uosabiają dobre czyny, które św. Marcin roztaczał między potrzebujących. Na koniec wszyscy zostali obdarowani rogalami, kołaczem i ciasteczkami.
W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy lampion. Zostało w nim nagrodzonych 18 uczniów klas I-VI.
Każdy z uczestników został nagrodzony słodkimi upominkami.
            Źródłem finansowania projektu były środki   Ministerstwa Spraw Wewnętrznych  Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich  Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
            Wszyscy będziemy miło wspominać ten dzień. Mimo listopadowego, chłodnego dnia atmosfera była pełna ciepła.

 



 

We worek 8 listopada 2011r. po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania

Dzień Zdrowego Śniadania,  miał  uświadomić rodzicom, dzieciom i nauczycielom, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. To dzięki niemu dzieci mają energię do nauki i zabawy.

Z tej okazji uczniowie naszej  szkoły wzięli udział w akcji edukacyjnej  pod hasłem „Śniadanie daje moc”. We wtorek uczniowie klas Ib oraz IIIa  wraz z rodzicami,  nauczycielami oraz zaproszonymi osobami   zjedli  wspólnie zdrowe śniadanie w klasie. Uczniowie mieli  frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi czy przygotowania posiłku, ale także dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne.

Klasy biorące udział w tym wydarzeniu mogą przystąpić do konkursu na reportaż z przeprowadzonego śniadania. Może on mieć formę prezentacji, fotografii lub filmu.

                                                                                                                        Organizatorzy: klasy IIIA, IB

 



 

Przedstawiciele Szkolnego Koła Caritas, pod opieką Pauliny Krzemińskiej, udali się 28 października na cmentarz komunalny w Zdzieszowicach, aby uporządkować groby tych zmarłych, które z różnych powodów nie są pielęgnowane. W porządkach wzięło udział 5 wolontariuszy z naszej szkoły.



25 października 2011r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach odbyło się spotkanie podsumowujące październikowy etap projektu „English & Fun” w ramach programu English Teaching. W październiku każda z trzech grup (grupa przy PSP nr 1, PSP nr 2 i PSP nr 3) pracowała nad projektem  „Hello! What’s your name?”  w którym to każdy z uczestników doskonalił autoprezentację własnych zainteresowań. W spotkaniu wzięło udział 30 uczniów klas III szkół podstawowych w Zdzieszowicach. Zajęcia miały na celu integrację uczniów z różnych szkół, zaprezentowanie swoich umiejętności językowych jak i wspólną zabawę. W atmosferze halloweenowej zabawy uczniowie mieli okazję porozmawiania w języku angielskim – każdy uczestnik programu opowiadał o sobie, swoich zainteresowaniach i umiejętnościach oraz obejrzenia bajki pt.  „Henry Hippo”. 

 



 

 

    14 października to Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich pracowników oświaty. Jak co roku był to w naszej szkole dzień szczególny - bardzo wzniosły, ale jednocześnie pełen radości.

Zaczęliśmy go od uroczystego wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Później przybliżenie postaci Janusza Korczaka, naszego patrona. Inscenizację przedstawili uczniowie starszych klas pod okiem pani Justyny Garbacz i Ewy Slawik.

 

 

    Po części oficjalnej mieliśmy też rozrywkę w postaci gali oskarowej! Oskary z rąk pary prezydenckiej otrzymali nauczyciele w bardzo wielu kategoriach, przygotowanych przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Kategorii i nagrodzonych nauczycieli było tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić, ale najważniejszy z tytułów, czyli "Belfer roku", zdobyła pani Celina Kwoczała! Gratulujemy!!!

Równie miłe było odczytanie przez dyrektora szkoły, panią Gabrielę Ostrychacz, nagród które otrzymali z jej rąk nauczyciele.

 

 

    Później uczniowie udali się do klas ze swoimi wychowawcami i bawili się równie wspaniale!

Informacje o Dniu Nauczyciela w naszej szkole oraz zdjęcia znajdziecie również na portalu http://www.gminazdzieszowice.pl/

 



 

KONKURS „ORGANIZACJA PRZYJAZNA WOLONTARIUSZOM”

Na poziomie regionalnym zakończył się konkurs „Organizacja Przyjazna Wolontariuszom”. W gronie sześciu laureatów z obszaru opolskiego nominowanych do etapu ogólnopolskiego znalazło się Szkolne Koło Caritas przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach. Wyłonieni laureaci będą walczyć o tytuł „Organizacja Przyjazna Wolontariuszom”, który jest przyznawany  na okres dwóch lat przez Centrum Wolontariatu w Warszawie.

Konkurs jest organizowany przez Sieć Centrów Wolontariatu w Polsce we współpracy z partnerami lokalnymi.  Z regionu opolskiego partnerem konkursu jest Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Celem Konkursu jest promocja pozytywnych przykładów  organizacji i instytucji, które na co dzień bardzo dobrze współpracują z wolontariuszami i tworzą warunki, z których wolontariusze czerpią satysfakcję z oferowanej pomocy oraz mają możliwość rozwoju i samorealizacji.

Więcej informacji o rozstrzygnięciu konkursu można znaleźć pod tym adresem: http://www.ocwip.pl/informacje/aktualnosci/zobacz/konkurs-barwy-wolontariatu-oraz-organizacja-przyjazna-wolontariuszom

 

 



 

Szkolenie rycerskie  

                                        
 

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Projektor”, realizowanym we współpracy z Uniwersytetem Opolskim . „PROJEKTOR-wolontariat studencki” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez  Fundację Rozwoju Wolontariatu.

 07 października 2011 roku klasy VI z  wzięły udział pierwszym spotkaniu ze studentami, bowiem w  szkoleniu rycerskim. Grupa studentów z UO w ciekawy sposób przekazała naszym uczniom informacje na temat zwyczajów średniowiecznych. Nasi szóstoklasiści mogli dowiedzieć się wiele ciekawych informacji na temat średniowiecznego ubioru czy łucznictwa. Sprawdzili też swoją sprawność fizyczną podczas zabaw ze „średniowiecznym rynsztunkiem”.

Studenci zorganizowali również warsztaty łucznictwa, podczas których uczniowie zdobyli wiedzę na temat tej techniki strzeleckiej.

Wolontariusze zagoszczą do naszej szkoły niebawem, aby znowu przekazać wiele innych  interesujących wiadomości.

 



 

W lipcu tego roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 i. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach złożyła wniosek na konkurs Small Grands 2011, a tym samym ubiegała się o kwotę 12.000 zł na naukę języka angielskiego i popularyzację kultury anglojęzycznej. Small Grands to konkurs grantowy, w ramach którego szkoły, organizacje pozarządowe oraz instytucje oświatowe ubiegają się o dotacje na realizację projektów związanych z nauczaniem języka angielskiego w ciekawej, pozalekcyjnej formie; konkurs organizowany przez POLSKO – AMERYKAŃSKĄ FUNDACJĘ WOLNOŚCI  (POLISH – AMERICAN FREEDOM FUNDATION) w ramach programu English Teaching. Ze 113 wniosków z całej Polski dofinansowanych zostało 27 w tym i nasz tzn. z PSP nr 1(jedyny wniosek z woj. opolskiego). Projekt English & Fun  jest skierowany do uczniów III klas ze wszystkich szkół podstawowych ze Zdzieszowic i realizowany będzie do grudnia.

Zajęcia pozalekcyjne odbywają się w szkołach macierzystych uczniów. Wszystkie grupy raz w miesiącu spotykają się na wspólnych zajęciach w PSP nr1. Celem zajęć jest doskonalenie umiejętności językowych i interpersonalnych dzieci, poszerzenie wiedzy dotyczącej kultury krajów anglojęzycznego obszaru językowego oraz  integrację uczniów z różnych szkół w mieście. Kreatywne zabawy językowe, praca metodą projektu, wykorzystanie inteligencji wielorakich to metody na których opiera się projekt English & Fun. Zaplanowane działania są zgodne z nową podstawą programową, jak również dostosowane są do wieku uczestników programu.

17 września wszyscy uczestnicy programu wzięli udział w III Nocy Języków zorganizowanej przez Oddział Zbiorów Obcojęzycznych Wojewódzkiej  Biblioteki Publicznej im. E Smołki w Opolu. Świętowaliśmy tym samym Europejski Dzień Języków. Harmonogram imprezy był naprawdę imponujący: Miganie? Co to jest? Spotkanie z tłumaczem j. migowego, II Dyktando Angielskie, „Co wiemy o językach” – quiz, „Czarny dzięcioł z chęcią pień cią” – łamańce językowe, „Znam cztery języki”, Theatrino zaprasza na „Little Red Riding Hood”. Był to naprawdę miło spędzony czas!

W październiku wszystkie grupy pracują nad projektem pt. „Hell! What’s your name?”; relację z tych działań prześlemy pod koniec miesiąca.

   SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA UKS LOTNA ZA POMOC ADMINISTACYJNO – PRAWNĄ,  BEZ KTÓREJ REALIZACJA PROJEKTU NIE DOSZŁABY DO SKUTKU.

                                                                                                                                                            Koordynator projektu
                                                                                                                                                            Dorota Chojecka

 



 

Szkolne Koło Caritas z naszej szkoły oraz członkowie Parafialnego Zespołu Caritas wybrali się 1 października 2011 r. do Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy na XIX Pielgrzymkę Wolontariuszy i Pracowników Caritas Diecezji Opolskiej. W Trzebnicy pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. celebrowanej przez J. E. Ks. Bpa Jana Kopca oraz księży diecezji opolskiej.    Po Eucharystii był czas na posiłek. Po obiedzie pątnicy wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. dra Marcina Brzezińskiego (zastępcy dyrektora Caritas Polska z Warszawy). Po konferencji uczestnicy pielgrzymki rozważali stacje Drogi Krzyżowej w Lesie Bukowym.

 



 

Członkowie Szkolnego Koła Wędkarskiego "Sum", już po raz kolejny spotkali się na wielkich łowach, a właściwie połowach, na prywatnej posesji jednej z uczestniczek.

Zaczęliśmy od poznania rodzaju wędzisk, trochę teorii i szybko przeszliśmy do praktyki, czyli wędkowania! Najpierw było zarzucanie wędek "na sucho", czyli bez wody - na trawie. Kiedy każdy już wiedział jak to zrobić, uczyliśmy się celnych rzutów, tym razem do wiadra:) Każdy, komu udała się ta sztuka, mógł już przejść nad wodę i oddać się rozkoszy bycia prawdziwym wędkarzem.

 

 

Niektórzy już mieli w rękach swoje pierwsze trofea, czyli śliczne płotki, krasnopióry i liny. Inni wciąż trenowali celne rzuty do celu, co bardzo spodobało się małemu kotkowi. Próbował łapać spławik i sprawdzał celność rzutów, co widać na zdjęciach.

 

 

Było naprawdę wspaniale! Oby pogoda dopisała, a w kolejny poniedziałek wędkarze naszej szkoły znów spotkają się nad wodą i spróbują swoich sił w starciu ze sprytem pływających stworzonek.

 



 

„Nareszcie bije ta godzina

I każdy uczniem być zaczyna”

 

Dnia 3 października 2011r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka

w Zdzieszowicach odbył się uroczysty apel z okazji pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Uczestniczyli w nim rodzice i najbliższa rodzina pierwszoklasistów, cała społeczność uczniowska oraz grono pedagogiczne. W obecności zebranych, po programie artystycznym, pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a pani Dyrektor wielkim ołówkiem dokonała pasowania niedawnych przedszkolaków na uczniów.
Po uroczystości czekał w klasie na pierwszoklasistów słodki poczęstunek, gdzie razem z rodzicami miło spędziły czas.

 

Wyprawka dla pierwszoklasistów

Szanowni Państwo,

 Informujemy, że Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. przekazał dzieciom rozpoczynającym naukę w naszej szkole wyprawki w skład, których wchodzi plecak oraz piórnik z całym wyposażeniem.

Zgodnie z przyjętym Programem Społecznej Odpowiedzialności Biznesu GAZ-SYSTEM S.A. aktywnie angażuje się w dialog z otoczeniem oraz wspiera inicjatywy między innymi z zakresu edukacji.

Prowadzone przez spółkę inwestycje w zakresie rozbudowy systemu przesyłowego, służące dywersyfikacji  dostaw gazu ziemnego oraz bezpieczeństwu energetycznemu kraju, wzmacniają  poczucie odpowiedzialności GAZ-SYSTEM S.A. za mieszkańców regionów oraz  wykorzystywane zasoby naturalne. Spółka dokłada wszelkich starań, aby podejmowane działania były w pełni rozumiane i akceptowane, realizowane z poszanowaniem środowiska oraz stwarzały szansę na to, by dany region stał się znaczącym beneficjentem wdrażanych projektów.

Do 2014 roku GAZ-SYSTEM S.A. planuje wybudować w Polsce ok. 1000 km nowych gazociągów. Oprócz rozbudowy krajowego systemu przesyłowego spółka realizuje budowę nowego połączenia międzysystemowego Polska – Czechy. Rozbudowywane są także gazociągi przesyłowe na Dolnym Śląsku, które umożliwią odbiór zwiększonych ilości gazu ziemnego przez punkt w Lasowie na  granicy polsko-niemieckiej.

GAZ-SYSTEM S.A. jest także właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu.

Rozpoczynającym naukę życzymy wielu ciekawych i kreatywnych chwil spędzonych w szkole.


 

http://www.gaz-system.pl

 



 

OGÓLNOPOLSKIE FORUM WOLONTARIUSZY SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS

1800 młodych wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas z 28 diecezji pielgrzymowało na Jasną Górę. A wśród tych wolontariuszy znaleźli się przedstawiciele z naszej szkoły: Kacper Cop, Bianca Ernst, Nikola Krautwurst, Katarzyna Mandala, Dawid Meyer, Manuela Widera. Młodość, entuzjazm i wielka radość z tego, że jest się wolontariuszem – tak krótko można scharakteryzować atmosferę, jaka 21 września zapanowała w jasnogórskim klasztorze.

Centralnym punktem spotkania młodych była Msza św. sprawowana w kaplicy Cudownego Obrazu przez Kazimierza Kardynała Nycza, arcybiskupa metropolitę warszawskiego. Po komunii świętej abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej wszystkich Szkolnych Kół Caritas w Polsce.

Uczestnicy Forum, podzieleni na dwie grupy, wzięli udział w Drodze krzyżowej oraz wysłuchali świadectw założycieli SKC oraz zaproszonych gości. O pięknie bycia dobrym, pomagania innym i odwadze świętości, mówili także Grzegorz Górny, redaktor „Frondy”, ks. Kazimierz Gajowy, salezjanin oraz Dariusz Basiński z kabaretu Mumio.

Wielkim przeżyciem był spektakl teatralny „Strzępy duszy” dziewcząt z Zakładu Karnego w Lublińcu. Furorę natomiast zrobiły „Libańskie Ordonki”, których występ zakończył spotkanie młodych w Częstochowie.

 

 



 

 

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach

rok szkolny 2010/2011

 

Raport z badania ewaluacji wewnętrznej „ Analizuje się, w jaki sposób organizowane działania zwiększające szanse edukacyjne uczniów wpływają na doskonalenie i podnoszenie jakości pracy szkoły” w obszarze „PROCESY ZACHODZĄCE W SZKOLE"

 Autorzy:

1. Justyna Garbacz

2. Ewa Slawik

 Data sporządzenia: 05.06.2011 r.

Raport przeznaczony jest dla:

Ø  Dyrektora szkoły

Ø  Rady Pedagogicznej

Ø  Rady Rodziców

Ø  Samorządu Uczniowskiego

Raport zostanie umieszczony na stronie szkoły www.sp1zdzieszowice.wodip.opole.pl

 I.     Wstęp:

  1. Cel ewaluacji:

Ø  Zebranie informacji, czy w szkole analizuje się, w jaki sposób organizowane działania zwiększające szanse edukacyjne uczniów wpływają na doskonalenie i podnoszenie jakości pracy szkoły i czy wdraża się wnioski z tych analiz.

Ø  Powodem wyboru takiego celu było ustalenie, co można zrobić, żeby podnosić jakość pracy szkoły.

  1. Narzędzia i metody, grupa badawcza:

Ø  Zestawienie programów nauczania,

Ø  Zapisy w dziennikach lekcyjnych,

Ø  Arkusze diagnozy szkolnej,

Ø  Obserwacje,

Ø  Ankieta kierowana do rodziców,

Ø  Ankieta kierowana do uczniów.

 Grupę badawczą stanowili rodzice oraz uczniowie naszej szkoły.

  1. Warunki, w jakich dane były zbierane:

Badanie zostało przeprowadzone w warunkach szkolnych i domowych. Ankietowanych było 20% rodziców ( ankieta: „Współpraca szkoły z rodzicami”) i 40% rodziców (ankieta: „Zajęcia pozalekcyjne w szkole”) oraz uczniowie klas IV-VI ( ankieta „Zajęcia pozalekcyjne w szkole”). Podczas badania nie było przeszkód technicznych. W analizowaniu zebranych danych brali dział wszyscy członkowie zespołu ds. ewaluacji procesów zachodzących w szkole. Ogólnego zestawienia dokonała pani mgr Ewa Slawik w postaci raportu: ”Współpraca szkoły z rodzicami” oraz „Zajęcia pozalekcyjne w szkole”.

 Prezentacja wyników badań.

„Współpraca szkoły z rodzicami”

Ankietowani rodzice:

Wśród respondentów istnieje przekonanie, iż powinni uczestniczyć w życiu szkoły oraz współpracować z nią na zebraniach ogólnych. Zdecydowana większość twierdzi, że uczestniczy w zebraniach ogólnych dla rodziców, a częstotliwość tych spotkań jest ich zdaniem wystarczająca. Podczas wyżej wymienionych spotkań rodzice uzyskują informacje na temat zachowania ich dzieci, osiągnięć w nauce i funkcjonowania w grupie rówieśniczej, informacje o zespole klasowym, porady wychowawcze oraz wymieniają się doświadczeniami z innymi rodzicami. Wszyscy ankietowani oceniają organizację tych spotkań bardzo dobrze. Ponadto czują się traktowani jako współpartner. Rodzice również wysoko ocenili bezpieczeństwo dzieci w szkole.

Wypowiedzieli się również na temat sposobu organizacji zebrań klasowych. Wielu z nich uważa, że powinny zostać ustalone konsultacje z innymi nauczycielami, zebrania klasowe powinny być regularne, obecność na nich obowiązkowa, a informacje przekazywane rzeczowo. Ponadto zebrania różnych klas winny odbywać się o innych godzinach.

 

„Zajęcia pozalekcyjne w szkole”

Wśród badanych istnieje przekonanie, że oferta zajęć pozalekcyjnych proponowanych przez szkołę odpowiada zainteresowaniom i potrzebom ich dzieci. Uczniowie korzystają z kół przedmiotowych, sportowych, zajęć w świetlicy, lekcji wyrównawczych, gier i zabaw oraz zajęć przygotowujących do konkursów i olimpiad. Według rodziców najbardziej satysfakcjonujące ich dziecko są zajęcia kół przedmiotowych oraz sportowych. Ich zdaniem uczestniczą oni w zajęciach pozalekcyjnych, by poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, w celu rozwijania własnych zainteresowań oraz dlatego, że są sposobem na spędzenie czasu w towarzystwie kolegów i koleżanek. Uważają również, że dodatkowe zajęcia mają wpływ na ich rozwój. Badani sądzą, że są prowadzone w sposób atrakcyjny, a ich częstotliwość odpowiada potrzebom dziecka i nie koliduje z prawidłowym funkcjonowaniem ich rodziny. Zwrócili też uwagę, na fakt, że zajęcia powinny odbywać się zaraz po lekcjach.

 

Ankietowani uczniowie:

„Zajęcia pozalekcyjne w szkole”

Wśród ankietowanych uczniów wielu twierdzi, że zajęcia pozalekcyjne odpowiadają ich zainteresowaniom i potrzebom. Najchętniej uczniowie ci korzystają z zajęć przedmiotowych, sportowych i wyrównawczych. Wszyscy bardzo chętnie w nich uczestniczą, ponieważ są sposobem na spędzenie czasu w towarzystwie koleżanek i kolegów, pozwalają rozszerzyć wiedzę i umiejętności, pogłębić zainteresowania, wpływają na przezwyciężenie trudności w nauce oraz wpływają na rozwój fizyczny. Wielu uczniów uważa, że metody i formy stosowane przez nauczycieli na zajęciach są dla nich ciekawe i twórcze. Pozwalają też na lepszy i pełny rozwój.

            Badani sądzą też, że częstotliwość zajęć pozalekcyjnych odpowiada ich potrzebom, a optymalnym terminem spotkań są zajęcia zaraz po zakończeniu lekcji.

            Oprócz zajęć, które proponuje szkoła wskazali własne pomysły. Dużym zainteresowaniem cieszyłyby się zajęcia piosenkarskie, przyrodnicze, kulinarne, muzyczne, informatyczne, akrobatyka sportowa oraz wycieczki rowerowe.

 II.  Wnioski i rekomendacje:

W wyniku ewaluacji dotyczącej analizy, w jaki sposób organizowane działania zwiększające szanse edukacyjne uczniów wpływają na doskonalenie i podnoszenie jakości pracy szkoły nasuwają się następujące wnioski. Należy:

Ø  Angażować rodziców w życie szkoły – organizacja imprez klasowych i szkolnych;

Ø  Zapewniać rodziców o bezpieczeństwie ich dzieci w szkole;

Ø  Dostarczać rodzicom pełnej i rzeczowej informacji na temat postępów uczniów;

Ø  Traktować rodziców przyjaźnie i z szacunkiem;

Ø  Informować rodziców o terminach i częstotliwości prowadzenia zajęć pozalekcyjnych;

Ø  Poszerzyć ofertę zajęć pozalekcyjnych o inne zaproponowane przez uczniów;

Ø  Nauczyciele powinni prowadzić zajęcia w sposób ciekawy i twórczy.

 



 

ACROSS POLAND PROJECT

Wielki finał Wielkiego Konkursu

 

Zakończył się Wielki Konkurs ACROSS POLAND PROJECT organizowany przez wydawnictwo EGIS – wyłącznego przedstawiciela Express Publishing w Polsce. W gronie ośmiu wyróżnionych znalazł się zespół pierwszoklasistów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Zdzieszowicach.
Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie w języku angielskim pracy typu projekt i przedstawienie w niej informacji na temat swojego regionu.
Autorami projektu „My City Zdzieszowice” są uczniowie Łukasz Hordyjewicz, Jakub Kiełb i Magdalena Olejniczak, którzy pracowali pod kierunkiem pani Doroty Chojeckiej, nauczycielki języka angielskiego. 
Zdzieszowice to mała miejscowość w województwie opolskim. Możemy ją podziwiać na dwustronnym plakacie. Na pierwszej stronie znajduje się piękny malunek, na którym uczniowie prezentują swoją miejscowość. Z drugiej strony plakatu dzieci zamieściły informacje temat atrakcji, jakie oferują Zdzieszowice. Przygotowując projekt uczniowie pracowali z mapą Polski, rozmawiali ze swoimi rodzicami, a także wybrali się na spacer po mieście, w czasie którego odwiedzili m.in. Urząd Miasta.
W konkursie rywalizowało ze sobą dwa tysiące zespołów z całej Polski. Miejsce pierwsze zdobyły uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie, miejsce drugie – Gimnazjum nr 2 w Złotoryi, a miejsce trzecie Gimnazjum nr 7 im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie ze Zdzieszowic zajęli dziesiąte miejsce zdobywając dla siebie i swojej szkoły wyróżnienie. To jedyny zespół z pierwszej klasy szkoły podstawowej, który znalazł się wśród laureatów. Warto podkreślić, że uczniowie szkół podstawowych rywalizowali w jednej kategorii z gimnazjalistami i uczniami szkół ponadgimnazjalnych.
Kilkumiesięczna praca nad konkursowymi projektami pomogła uczniom rozwinąć podkreślone w nowej podstawie programowej kompetencje kluczowe m.in. umiejętność uczenia się, kompetencje informatyczne, społeczne i obywatelskie, świadomość i ekspresję kulturalną. Niezależnie od wieku uczestnicy konkursu mogli poznać nowe słownictwo i w przyjemny sposób poprawić swoją znajomość języka angielskiego.
 

Nagrodzone prace oraz pełna lista laureatów konkursu są dostępne na www.egis.com.pl



 

8 czerwca 2011r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VI KONKURSIE RECYTATORSKIM W JĘZYKU ANGIELSKIM zorganizowanym przez Oddział Zbiorów Obcojęzycznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. E. Smołki w Opolu.  Adresatami konkursu były szkoły z całego województwa opolskiego.

W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I-II) naszą szkołę reprezentowali Przemysław Golicz z klasy Ib, Martytna Szczuka z klasy IIb i Maja Szczech z klasy Ib. W drugiej kategorii wiekowej (klasy IV-VI) udział wzięli: Wiktoria Słoka z klasy IVb, Angelika Majkowska z klasy VIb i Mateusz Wrotny z klasy VIb.
Wszysy mogliśmy posłuchać poezji i prozy wykonanej oczywiście w języku angielskim. Poziom był naprawdę wysoki. Jury w składzie Marta Kwiatkowska, Magdalena Mączyńska – filolodzy języka angielskiegi i Krzysztof Jarota – aktor w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki, miało twardy orzech do zgryzienia.
Cała nasza społeczność szkolna jest dumna z Mai Szczech która zajęła II miejsce w VI Konkursie Recytatorskim w Języku Angielskim dla Dzieci w I kategorii wiekowej.
Podczas konkursu zaprezentowała wiersz
„The Cat of Catsby” by William Brighty Rands


                                                                                                                                                        Gratulujemy!!!!!!!!

 

 



21 maja odbyła się wycieczka do Domu Pomocy Społecznej w Kietrzu. Po drodze zatrzymaliśmy się w kościele Świętego Krzyża w Pietrowicach Wielkich. Pod koniec całowaliśmy relikwie świętego krzyża na którym zmarł Pan Jezus. Po Mszy poszliśmy do źródełka uzdrowicielskiego by je spróbować. Dla mnie smakowało jak zwykła, zimna woda, lecz dla prawdziwego chrześcijanina ona jest uzdrowicielska.
Gdy w końcu dojechaliśmy do Kietrza powitano nas bardzo gorąco. Zjedliśmy zupę i poszliśmy na plac, bawić się z dziećmi. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, zjedliśmy ciepłą kiełbaskę, podziękowaliśmy i pożegnaliśmy się. Na koniec dostaliśmy malutkie woreczki prezentów . W końcu musieliśmy wracać, ale nigdy nie było czasu na nudę, bo w autobusie śpiewaliśmy. Wolontariusze z naszej szkoły będą bardzo miło wspominać tą wycieczką.

                                                                                                                                                                             Jessica Lipska



Dzień Dziecka

Radosne święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku, na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. W Polsce obchodzi się je 1 czerwca jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, podobnie jak w wielu krajach europejskich należących kiedyś do bloku krajów socjalistycznych.
W innych krajach dziecięce święto przypada na dzień 20 listopada i obchodzone jest jako Dzień Praw Dziecka lub Powszechny Dzień Dziecka, a data jest upamiętnieniem uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Nie znaczy to jednak, że dziecięce święto nie było znane wcześniej. Dedykowanie dzieciom szczególnego dnia w kalendarzu początek miało w 1924 roku w Genewie, gdy Liga Narodów reprezentowana przez przedstawicieli ponad pięćdziesięciu krajów na wniosek Międzynarodowego Związku Pomocy Dzieciom przyjęła uchwałę zwaną Deklaracją Praw Dziecka.
Przyznanie dzieciom praw, których nie miały do początku dwudziestego stulecia stało się przełomem na drodze do uznania dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa.
Dzień w kalendarzu poświęcony dzieciom miał uświadamiać i przypominać, że dziecko nie jest przedmiotem, ma prawo do życia, ochrony i pomocy gwarantowanej Deklaracją Praw Dziecka, która głosi:

"Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego."

W niektórych krajach, między innymi w Chinach, obchodzono więc w różnych terminach Dzień Dziecka, jednak był to raczej dzień pamięci dorosłych o prawach dzieci i czas, w którym przypominano o potrzebie troski o nie.
W 1949 roku Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych uznała dzień 1 czerwca za najbardziej odpowiedni dla manifestacji problemu ochrony dzieci przed złem świata. Inicjatywę podjęły władze krajów bloku socjalistycznego traktując ją jako propagandowe narzędzie walki politycznej i wprowadzając święto do kalendarzy. W 1954 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zasugerowała państwom członkowskim wyznaczenie takiego dnia, pozostawiając wolny wybór daty. Sugestię przyjęto i święto wprowadzano w ciągu następnych lat w kolejnych krajach.
W większości przyjęto, że najodpowiedniejszym dniem jest 20 listopada, jako rocznica uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka.
Określenie konkretnego dnia i wyznaczenie go świętem, sprzyjało różnorakim inicjatywom na rzecz poprawienia warunków bytowych dzieci, zbiórkom funduszy, nowym uchwałom i wdrażaniu ich w życie, międzynarodowej współpracy i pomocy, powstawaniu nowych organizacji humanitarnych.
Dziś w naszej cywilizacji każdy dzień jest dniem dziecka. Dniem miłości do niego, stałej opieki, troski o jego teraźniejszość i przyszłość. Nikt nie kwestionuje jego prawa do życia, nauki, zabawy, walczy się jedynie o poprawę standardów, chcąc słonecznym dzieciństwem zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju.
W kalendarzowym Dniu Dziecka dzieci oczekują zwiększonej dawki przyjemności, łakoci, prezentów, organizacji imprez i większej swobody. Przecież to ich dzień. Tęczowy dzień uśmiechu i radości, jeden z najważniejszych i najobfitszych w roku.

Takim dniem był 1 czerwca w naszej szkole. Zaczął się od występu nauczycieli. Zatańczyli dla całej społeczności szkolnej Sirtaki, czyli taniec Zorby.
Nauczyciele w barwnych strojach wkroczyli tanecznym krokiem na salę gimnastyczną w rytm muzyki skomponowanej przez
Mikisa Theodorakisa. Wszystkim bardzo się podobało - krzyczeli "Jeszcze raz, jeszcze raz!" No więc było jeszcze raz, ale tańczyli już wszyscy! Nauczyciele i uczniowie razem. Tyle tylko, że nie Zorbę, ale "kaczuchy". Zabawa była przednia! (zdjęcia wkrótce)
Później dyrektor szkoły, pani Gabriela Ostrychacz, złożyła dzieciom wspaniałe życzenia i poczęstowała (poprzez wychowawców) wszystkich cukierkami.

Rada Rodziców przekazała fundusze na zorganizowanie tego wspaniałego dnia w każdej klasie.

Już teraz możecie zobaczyć jak bawiła się 4a. Klasa została zaproszona przez rodziców Natalki na piknik w ich ogrodzie. Było ognisko i smażenie kiełbasek, pyszne soki na ugaszenie pragnienia i lody dla ochłody.
Graliśmy w piłkę nożną i ręczną. Mieliśmy stół do ping ponga. Nie brakowało chętnych do badmintona. Można było się pohuśtać na huśtawce i hamaku, pobiegać, poleżeć gdy się czuło zmęczenie. Było po prostu rewelacyjnie! Nawet deszcz nie był w stanie nam przeszkodzić. Schowaliśmy się pod dachem tarasu i bawiliśmy się dalej!

 

 



 

    W sobotę 28 maja odbyły się zawody wędkarskie zorganizowane przez koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Kędzierzynie-Koźlu.
Impreza miała miejsce w Januszkowicach przy bardzo niesprzyjającej pogodzie. Wzięło w niej udział 12 drużyn, które reprezentowały szkoły z Kędzierzyna, Kłodnicy, Januszkowic, Steblowa i oczywiście Zdzieszowic. Drużyny były trzyosobowe - nasza w składzie:
1. Tomasz Gałuszkiewicz

2. Denis Szczęśniak

3. Stepan Wrobel

oraz opiekun - pan Waldemar Jacheć.

Zbiórka była przy stanicy PZW o godz. 8.00. Dość długo trwały sprawy organizacyjne - zapisywanie uczestników, przedstawienie regulaminu i losowanie stanowisk. Nasze nie było zbyt ciekawe, bo pstrągi, które wpuszczono dzień wcześniej, omijały je z daleka.

Wreszcie się zaczęło! Zabrzmiał dźwięk trąbki i robaczki umocowane do haczyków ruszyły do wody! Długo nic się nie działo - robaczki dzielnie się broniły przed atakami ryb. Jednak w końcu nadeszła długo oczekiwana chwila - robak na wędce Tomka przegrał walkę z pięknym okoniem! Pierwszy punkt znalazł się na naszym koncie! Niedługo po tym spławik Stepana poruszył się nerwowo i za chwilę dał nura pod wodę! Stepan nie czekał - zaciął przeciwnika i rozpoczął z nim piękną walkę. Było na co popatrzeć! Baliśmy się żeby ryba nie wciągnęła Stepana do wody, ale walczył dzielnie i po chwili w podbieraku wylądował wspaniały pełnowymiarowy lin! To oznaczało drugi punkt zdobyty przez naszą drużynę.

Przyszła kolej na Denisa. On upatrzył sobie miejsce z kępą trzciny i uparcie zarzucał swój spławik tylko tam. Miał nosa. Nie musiał bardzo długo czekać na wspaniałe branie! Jego spławik szybko zniknął pod wodą, a wędka mocno się wygięła i szarpnęła naszym zawodnikiem. To musiała być naprawdę piękna ryba! Tego się niestety już nigdy nie dowiemy, bo okazała się silniejsza od żyłki...

Po chwili Stepan krzyknął: mam! i naszym oczom ukazała się kolejna ryba. Właściwie rybka. Nieważne, na haczyku kołysał się wesoło mały okonek i sprawił, że zdobyliśmy kolejny punkt.

 

 

Nadszedł koniec zawodów. Przemoczeni, zmarznięci i głodni ruszyliśmy w stronę stanicy wędkarskiej. Naszym oczom ukazał się przepiękny widok - kiełbaski z grila!

 

 

Jedliśmy kiełbaski ze świeżymi bułeczkami, ale nasze myśli zaprzątnięte były czym innym - pucharami. Zastanawialiśmy się czy z naszymi trzema punktami mamy szansę na zdobycie pucharu?

I w końcu nadeszła długo oczekiwana chwila - ogłoszenie wyników. I miejsce - nie my - drużyna ze Steblowa. II miejsce - nie my - drużyna z Januszkowic. III miejsce - nie my - drużyna z Kłodnicy. Zrezygnowani czekamy na ogłoszenie IV miejsca. Okazało się, że to MY - drużyna ze Zdzieszowic! Radość była ogromna! Po raz pierwszy braliśmy udział w zawodach wędkarskich i od razu taki sukces! Każdy z uczestników otrzymał wędkę i trochę drobiazgów, typu spławik, żyłka, breloczek w kształcie rybki i wiele innych. Jako szkoła otrzymaliśmy dyplom i wymarzony puchar. Warto było moknąć i marznąć! Marzenia się spełniają. Trzeba im tylko czasem trochę w tym pomóc!

 

 

 



 

  W dniach 16.-18.05.2011r. uczniowie klas Va i Vb wraz z opiekunami panią.J. Garbacz i  panią E. Slawik udali się na wycieczkę do Srebrnej Góry.
  Podróż trwała około 2,5 godziny. Po przyjeździe na miejsce zakwaterowano dzieci w domu wczasowym Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej nieopodal przełęczy Srebrnogórskiej.
   Przed obiadokolacją uczniowie zapoznali się z regulaminami wycieczki i ośrodka. Wraz z instruktorem – panią Kasią – zwiedziliśmy jeden z największych obiektów militarnych w Europie i wysłuchaliśmy ciekawej historii pruskich fortyfikacji, zjeżdżaliśmy z 30-metrowego wiaduktu. W terenie dzieci zapoznały się z walorami turystycznymi Gór Sowich i Bardzkich. W forcie Wysoka Skała realizowano dalsze punkty programu – strzelanie z wiatrówek i łuków. Uczniowie klas V poznali także tajniki wspinaczki podczas wspinania się na sztuczną ściankę alpinistyczną. Ostatniego dnia odbyła się lekcja jazdy konnej. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń, bogatsi o cenną wiedzę i umiejętności wróciliśmy do domów. Wyjazd można uważać za bardzo udany.

 



„ Podobno jesienią
kiedy duchy
wysypują się jak grzyby
coś chodziło”
 

       10 maja 2011r. klasa VIb zaprezentowała uczniom klas piątych krótką inscenizację strasznej historii pt.„Coś chodziło". Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie wiersza Jerzego Harasymowicza pt. „Jesień.”
     Miniatura teatralna była podsumowaniem cyklu lekcji koncentrujących się wokół tematów: Jak przestraszyć?, Jak rozśmieszyć?

 



 

Z wizytą na Olimpie

 28 kwietnia 2011r. w naszej szkole odbył się konkurs mitologiczny. Swoją wiedzą mogli się wykazać najlepsi uczniowie klas piątych i szóstych, wyłonieni podczas etapu klasowego. Przebrani za mitologiczne postacie wykazali się ogromną wiedzą na temat antycznego świata.

            Po zaciętej walce, jury przyznało następujące miejsca;

I m. kl. VIb (Aleksandra Oleszek, Maciej Babkin, Adam Gricner).

II m. kl. Vb ( Dawid Meyer, Bianca Ernst, Kacper Cop).

III m. kl. VIa  (  Tobias Himmel, Patrycja Wanzke, Mateusz Komorek).

IV m. kl. Va ( Alicja Klimasińska, Mateusz Świerczek, Dawid Połeć).

 



 

16 kwietnia nasza szkoła brała udział w II Gminnym Kiermaszu Wielkanocnym. Na kiermaszu były sprzedawane prace uczniów biorących udział w Szkolnym Konkursie Wielkanocnym, figurki gipsowe oraz babeczki upieczone przez rodziców. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wodzionka i chleb ze smalcem. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny.

 Dziękujemy uczniom i rodzicom za pomoc w przygotowaniu Kiermaszu Wielkanocnego.

 



 

17 kwietnia w Niedzielę Palmową przy kościele, Szkolne Koło Caritas sprzedawało świece paschalne. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cel charytatywny.

 

 



 

Nagrody dla tancerzy

 Najlepsi tancerze ze szkół podstawowych  naszego powiatu  odebrali nagrody i wyróżnienia. 13 kwietnia w kinie Odrodzenie w Zdzieszowicach odbył się  już po raz czwarty  Powiatowy Przegląd Tańca. Wzięło w nim udział 10 szkół  reprezentowanych przez 201 uczestników, którzy popisywali się w 4 kategoriach tanecznych. Oceniani byli przez profesjonalne jury w osobach : Anna Orian Aleksandra Jelonek i Genowefa Kozubek- Kopecka. Konkurs, jak co roku,  zorganizowała  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka  w Zdzieszowicach przy współudziale starostwa w Krapkowicach i MGOKSiR  w Zdzieszowicach.

Oto wyniki:

Kategoria: wykonawcy indywidualni (solo)

Klasy 1-3

1.m.Vivien Klimek – PSP Rozwadza

2.m. Sandra Zimmermann – PSP Rozwadza

3.m.  Małgorzata Malkusch  -  PSP nr 1 Zdzieszowice

Klasy 4-6

1.m. Małgorzata Marcinkiewicz - PSP nr Zdzieszowice

2.m. Krzysztof Pluta - PSP nr 2Zdzieszowice

3.m.  Manuela Widera – PSP nr 1 Zdzieszowice

Kategoria: duety

Klasy 1-3

1.m. Agata i Szymon – PSP nr 2 Zdzieszowice

Klasy 4-6

1.m. Angelika Majkowska i Mateusz Wrotny – PSP nr 1 Zdzieszowice

Ex quo

1.m. „Super Stars” – SP Strzeleczki

Wyróżnienie Natalia Gawliczek i Aleksandra Jarosz –Prościńska

Kategoria: street dance

Klasy 1-3

Wyróżnienie „Spoko” – PSP nr 3 w Zdzieszowicach

Klasy 4-6

1.m. „Shok” -  SP Komorniki

2.m. „Takt” – PSP nr 2 Zdzieszowice

3.m. „Super Stars”-  SP Strzeleczki

Kategoria :inne formy taneczne

Klasy 1-3

1.m. „Ambitus” - PSP nr 2 Zdzieszowice

2.m. „Four move” –PSP nr 1 Zdzieszowice

3.m. „ Spoko” – PSP nr 3 Zdzieszowice

Klasy 4-6

1.m. „Super Stars”- SP Strzeleczki

2.m. „Przecinek” -  PSP Brożec

3.m. „Kameleon” -  PSP nr 1 Zdzieszowice

Wyróżnienie „Piłkarze” -  PSP JanuszkowiceNagrodzonym tancerzom gratulujemy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne występy. Szczególne i gorące podziękowania  składamy sponsorom i rodzicom  za wsparcie i pomoc w organizacji konkursu.              

                                                                                       (m. j.)

Zobaczcie co działo się na scenie

Nie mniej  ciekawe rzeczy działy się również poza sceną

:




 

W sobotę 2 kwietnia 2011 odbyła się wyprawa rowerowa w ramach Szkolnego Koła Wędkarskiego "Sum". Co prawda nie wszyscy mogli wziąć w niej udział, bo mieli wyjazdy rodzinne, zawody sportowe, nie mieli karty rowerowej, a na domiar złego aura nie sprzyjała. Jednak byli tacy, którzy pojawili się na starcie. Oto oni: Angela, Dominika, Patrycja i Michał.

 

 

Ledwo wyjechaliśmy ze Zdzieszowic i minęliśmy Rozwadzę, a już Michałowi rower odmówił posłuszeństwa i musieliśmy iść dalej pieszo...

 

Dotarliśmy w ten sposób do babci Michała, która mieszka na krańcu Krępnej i pożyczyliśmy (Michał pożyczył) sprawny pojazd

 

 

Nareszcie mogliśmy wsiąść na nasze rumaki i pogalopować dalej (gnani przez szczekające, olbrzymie i agresywne psy). Nawet się nie obejrzeliśmy, a już byliśmy nad wodą!

 

 

Kierując się do Stanicy Polskiego Związku Wędkarskiego, natrafiliśmy na śmieci pozostawione przez wędkarzy o niskiej kulturze (niestety są i tacy...). Na szczęście byliśmy przygotowani na taką okoliczność i raz dwa po nich posprzątaliśmy.

 

 

Po spełnionym obywatelskim obowiązku ruszyliśmy w dalszą drogę, żeby po chwili być u celu!

 

 

Tutaj trochę odpoczęliśmy, zjedliśmy i  ugasiliśmy pragnienie.

 

 

 Następnie pojechaliśmy na spotkanie z jednym ze zdzieszowickich wędkarzy. Był nim pan Jerzy Pluta. Wędkarz jak najbardziej wzorowy! Przy jego stanowisku nie było nawet grama śmieci.
Zajrzeliśmy do jego siatki na ryby i naszym oczom ukazały się trzy śliczne płoteczki. Dowiedzieliśmy się od pana Jerzego, że w zeszłym sezonie udało mu się przechytrzyć 46 karpi! Rewelacja. Zerknęliśmy na przynęty i zanęty, pooglądaliśmy sprzęt wędkarski i rozpoczęliśmy kolejny etap naszej wyprawy.

 

 

Dojechaliśmy do śluzy w Krępnej. Przedostaliśmy się na drugą stronę i rozpoczęliśmy w ten sposób drogę powrotną.

 

 

Z małą przerwą na odpoczynek dotarliśmy w końcu do promu.
Już tylko Odra dzieliła nas od Zdzieszowic!

 

 

Prom po nas przypłynął i należało już tylko wprawić go w ruch i dotrzeć na drugi brzeg. Byliśmy bardzo pracowici, więc już po chwili byliśmy w Zdzieszowicach, a po kilku kolejnych minutach na mecie!

 


To była wspaniała wyprawa. Na pewno długo będzie w naszej pamięci i jak tylko odzyskamy siły wyruszymy na kolejną!

 

 



Święta Wielkanocne na Śląsku - obrzędy i zwyczaje

„W Wielkanocny dzień do domu
przyszły białe bazie w gości,
by pisankom po kryjomu
kolorów zazdrościć”.
Jerzy Ficowski, „Kolorowe bazie”
 

29 marca 2011r. kl. IIa, II b, IIIb, Va i Vb wybrały się do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, po to aby wziąć udział w lekcji muzealnej dotyczącej zwyczajów i obrzędów Świąt Wielkanocnych.
    Poza tym uczniowie uczestniczyli w warsztatach kroszonkarkich, podczas których poznali różne techniki zdobienia jaj: batiku, rytowania oraz wytrawiania octem. Sami mogli również popisać się swym talentem i ozdobić własnoręcznie kolorowe pisanki.

Zajęcia wszystkim się podobały.

 



 

"Calineczka" inaczej

 

30 marca klasy 1a i 4a wybrały się na rewię na lodzie. Była to adaptacja baśni Hansa Christiana Andersena pokazana przez 40 łyżwiaży moskiewskiego teatru na lodzie "Aleko".
    Przed rozpoczęciem spektaklu była opowiedziana historia Calineczki, natomiast  później wyjechały "śnieżynki" i tak zaczęła się cudowna przygoda. Widowisko wyreżyserowane jest przez znakomitą mistrzynię jazdy figurowej na lodzie OLGĘ KONDRASZOWĄ. Opracowana przez nią choreografia, pełna była popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy.
Artyści, w barwnych strojach, dostarczyli uczniom i ich opiekunom niesamowitych wrażeń. Były zarówno przepiękne tańce do muzyki Piotra Czajkowskiego, jak i śliczne dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne. Zobaczcie sami.
 

 



 

„Kto daje ubogim - nie zazna biedy”
                                      król Salomon
 

30 marca 2011 roku klasę Va odwiedziła mama Dawida Połecia, pani Ewa. Opowiedziała nam o swoim pobycie w Ugandzie, gdzie przez miesiąc pracowała jako wolontariuszka, angażując się w pomoc biednym dzieciom.
    Dzięki pani Ewie poznaliśmy nie tylko piękno afrykańskiej fauny i flory, ale również dowiedzieliśmy się o problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy Ugandy.           
    Najsmutniejszy los spotyka dzieci, które od najmłodszych lat same muszą zadbać o swój los. Często zostają porzucone przez rodziców i trafiają do domów dziecka. Mają też wiele obowiązków. Do codziennych należy przynoszenie wody ze źródła. Noszą ją w 2,5,10 lub 20 litrowych baniakach, pokonując przy tym wiele kilometrów. Również ugandyjska szkoła różni się znacznie od naszej. Dzieci nie mają tak pięknych sal jak nasze. Często też borykają się ze śmiertelnymi chorobami, takimi jak malaria czy HIV.
Niewątpliwie pani Ewa wykazała się ogromnym sercem, podając rękę potrzebującym.

 



 

W poniedziałek 28 marca 2011 odwiedził naszą szkołę magik i sprawił, że długo będziemy pamiętali jego wspaniały występ. Nasz iluzjonista to ktoś bardzo zagadkowy, otoczony pewną aurą, mistycyzmem, zagadką. Jego pokazy tak zaciekawiły widownię, że z zapartym tchem oglądała małe i wielkie cuda. Między innymi łączył w całość pocięte sznury, sprawiał, że stolik unosił się w powietrzu jak kartka papieru smagana wiatrem. W powietrzu unosiła się również Ada, a pani Justyna Garbacz została (o zgrozo!) przecięta na pół...

 



 

Pierwszy dzień wiosny upłynął w naszej szkole pod hasłem "Walczymy z siedzącym trybem życia!" W pierwszej części, zarówno klasy I-III jak i IV-VI, wzięły udział w rozgrywkach sportowych. Były dwa ognie, wyścigi na torze przeszkód, mecz piłki siatkowej. Było naprawdę gorąco!
Druga część wymagała innego rodzaju sprytu i zręczności. Uczniowie tańczyli trzymając między sobą baloniki, próbowali się pomieścić na dużym arkuszu papieru, podawali sobie plastikowe butelki trzymając je nogami. Tym razem było bardzo wesoło!

 

 Mamy wiosnę!!!

Pierwszy dzień wiosny od wieków miał dla ludzkości ogromne znaczenie. Równonoc, czyli doba, w czasie której dzień trwa tyle samo co noc, promienie słoneczne padają na równik pod kątem 90 stopni. Jest tradycyjnie uważana za koniec mrocznej, groźnej zimy, a początek nowego, pięknego, pełnego nadziei roku. Jest więc dniem magicznym i wyjątkowym.
O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na
21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej).
Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem (najdłuższym dniem roku) 20/21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca. 22 czerwca - rozpoczyna się kalendarzowe lato.


Tradycje, obrzędy, zwyczaje

Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmigus-dyngus utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał "skończyła się zima, już można szaleć".

 



 

SZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY

„Z WIZYTĄ NA OLIMPIE” 

Regulamin konkursu: 

1.     Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas piątych i szóstych szkoły podstawowej.

2.     Konkurs będzie składał się z dwóch etapów:

·           Etap I będzie miał formę pisemną.

·           Do etapu II zakwalifikuje się trzech uczniów, którzy zdobyli największą ilość punktów. Oni też będą reprezentować klasę w zmaganiach turniejowych.

·           Etap II będzie miał formę turniejową.

3.     Termin konkursu 25marca 2011r.( I etap).

4.     Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

5.     Uczestników będzie oceniać komisja powołana przez organizatorów.

6.     Wszelkich informacji udziela pani Justyna Garbacz i pani Maria Jagodzińska.

 I. Zagadnienia konkursowe:

1.     Znajomość następujących mitów:

    ·         Narodziny świata.
    ·         Syzyf.
    ·        
Prometeusz
    ·        
Demeter i Kora
    ·        
Herakles
    ·        
Dedal i Ikar
    ·        
Odyseusz
    ·        
O królu Midasie.

2.     Sylwetki najważniejszych bogów greckich: Dzeus, Hera, Atena, Hermes, Hefajstos, Afrodyta, Eris, Ares, Helios, Hestia, Demeter, Posejdon, Hades.

3.     Znajomość związków frazeologicznych dotyczących mitologii.

 



 

 

Piątek 11 lutego, był w naszej szkole pełen wrażeń. O 800 klasy I-IV obejrzały film o zagrożeniach czyhających na każdego w Internecie. Zapoznały się z głównymi zasadami bezpieczeństwa w sieci:

1. Nie podawaj swoich danych - W Internecie posługuj się tylko Nickiem i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy numer szkoły.

2. Mów, jeśli coś jest nie tak! - w sytuacji kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Helpline.org.pl czyli ze specjalistami do spraw bezpieczeństwa w Internecie, dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 100 100

3. Nie ufaj osobom poznanym w sieci! - Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w Sieci. Nie spotykaj się z nikim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie. Jeżeli planujesz spotkanie, zawsze poinformuj o tym rodziców.
4. Zabezpiecz swój komputer - jeżeli Twój komputer jest podłączony do Internetu, musisz mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy. Powinieneś również zaopatrzyć się w Firewall (tzn. ściana ogniowa). Pamiętaj o aktualizacji wymienionych programów, bo tylko wtedy Twój komputer będzie w pełni zabezpieczony przed atakiem wirusów i hakerów.
5. Stosuj netykietę - netykieta to zbiór zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu. To regulamin poprawnego zachowania się w Sieci, stworzony przez samych Internautów. Powinni ją znać wszyscy korzystający z Sieci. Wtedy nikt nie obawiałby się, że zostanie źle potraktowany w Necie.

Później klasy I-IV przedstawiały później zagrożenia z sieci w formie graficznej - każdy uczeń pracował indywidualnie. W tym czasie nauczyciele mówili im o netykiecie i odpowiadali na nurtujące ich pytania.

Starsze klasy pracowały w grupach i tworzyły plakaty na taki sam temat.

Piątek był również dniem szalonych fryzur, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski! Na głowach uczniów, nauczycieli i pracowników administracji oglądać można było prawdziwe dzieła sztuki!

 

 

Na zakończenie odbył apel, na którym odbyło się podsumowanie Dnia Bezpiecznego Internetu, a także dyżurów uczniowskich pełnionych przez klasy czwarte oraz konkursów, które odbyły się w ostatnim czasie.

 

 



 

W środę 9 lutego odbył się w naszej szkole karnawałowy bal przebierańców. Wszyscy bawili się wyśmienicie, a zadbała o to nasza DJ Kicia, która przygotowała rewelacyjną muzykę.

 

 

Po krótkiej przerwie na wzmocnienie i ugaszenie pragnienia, zabawa trwała nadal...

 

 



 

08.02.2011
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W ramach obchodów DBI zrealizowane zostaną w PSP nr 1 w Zdzieszowicach następujące inicjatywy:

1.  Zajęcia edukacyjne dla klas I-III, IV-VI dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

2.  Gazetka ścienna dotyczące bezpieczeństwa w Internecie.

3.  Zorganizowanie apelu dotyczącego bezpieczeństwa w Internecie

4.  Umieszczenie na szkolnej stronie internetowej informacji o przebiegu szkolnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2011.

5.  Zorganizowanie konkursu: plastycznego dla wszystkich klas pod hasłem "Zagrożenia w Internecie".

6.  Umieszczenie artykułu na stronach gazetki szkolnej poświęconego bezpiecznemu korzystaniu z Internetu.

 

 



 

 

2010/2011

 



O zimie, nie tylko poeci….

 

05.01.11r. odbyło się rozstrzygnięcie drugiej części konkursu

Cztery pory roku słowem malowane-wiersz o zimie. Poniżej prezentujemy nagrodzone utwory:

  

 Kl. IV- VI

 

Zima

Delikatnie kroki stawia

Białe ślady swe zostawia

Welon śniegu założyła

W słońcu srebrem roziskrzyła.

 

Na gałęziach, trawie, kwiatku,

Nasypała śnieżnych płatków

Chcąc otulić wszystko

Chcę być bardzo blisko.

 

Pod kołderką iskre śniegu

Zatrzymuje życie w biegu

Niech odpocznie zbierze siły

By na wiosnę znów ożyły,

 

Piękna roziskrzona zima

Swym urokiem oddech wstrzyma

Błyśnie śnieżną gwiazdką w oku

Wnęt zamrozi szum potoku

 Ewelina Mikulska KL. VI B, Im.

 

 Zima

Gdy na dworze zrobi się biało,

Aż bolą oczy,

Pobawić na dworze by się chciało.

Wiedząc, że za nami zima kroczy

 

Płatki śniegu spadają delikatnie,

Uśmiechają się do siebie,

Może na naszą twarz promyk

słońca kapnie,

a może zima zaprosi do swoich sań właśnie ciebie?...

 

Zima wstydzi się wyjść do dzieci,

I stojąc za choinką

Chciałby się spytać: Jak tam wam leci,

Z łagodną, miłą i ciepłą minką.

 

Biel zachwyca nas ogromnie,

Zima wszystko o już widzi,

Może na zimowej narodzie o tym wspomni

Byleby gil z niej nie szydził…

 Wiktoria Słoka KL. IVB, Im.

 

 

Przyszła do nas pani zima,

Lodem wszystkie rzeki spina.

Chłodem wieje z każdej strony,

A na drzewach skrzeczą wrony.

Zakładamy swe szaliczki,

By nie zmarzły nam policzki.

Na podwórku bałwan stoi,

duży garnek mu głowę stroi.

Zaprzęg konny ciągnie sanie,

Uśmiechnięte w nim siedzą panie.

Sznur ptaków po niebie sunie.

Mróz kwiaty na szybie maluje.

Śniegiem prószy dookoła.

Jak wspaniała jest ta pora.

 Alicja Klimasińska, klasa V a, IIm.

 

 

Śnieg posypał góry, lasy,

Nawet wszedł do twojej klasy.

Wszystkie drzewa zasypało,

A Jessice wciąż za mało.

Dzieci sanki wyciągały,

I z radości aż skakały.

My na narty już jedziemy,

No a potem czekoladę wypijemy.

Zima prószy srebrnym śniegiem,

Kiedy skończy się to –nie wiem?

 Jessica Lipska kl. VIb,  II m.

 

Zima

Ulepiły dzieci

ze śniegu bałwana.

w kapeluszu, z fajką w zębach

wyglądał na pana.

pewnie Ci tu zimno,

śniegowy bałwanie,

chodź do nas do mieszkanka

na ciepłe śniadanie.

Zaiskrzył się bałwan

Jakby śmiał się z tego:

-Mróz to mój przyjaciel

-Stopniałbym bez niego

Kinga Surowiecka, klasa 5a, IIm.

 

 

Zima

 Przyszła zima dzisiaj z rana,

Trochę jakby zadumana.

Mroźna, groźna, lecz ciekawa

Wszystkie dzieci biły brawa.

Posypała puchem białym,

Drogi ,drzewa, domy, lasy,

Rozweseliła wszystkie smutasy.

Zamroziła krajobrazy,

To zimowe, piękne czasy.

Wiatr zamiata białe drogi,

Do zabawy ciągną nogi.

Wszystkie dziecina dwór biegiem,

Świetnie jest się bawić śniegiem!

Bałwan piękny powstała my

Na lodowisko śmig.

Wszystkie dzieci lubią zimę.

Mają zawsze zdrową minę.

 Anna Muszkiet,  klasa 5a, IIIm.

 

ZIMA

Zima , zima piękna pora.

Już nadeszła ta pogoda.

Z nieba spadły pierwsze płatki.

Oblepiły wszystkie chatki.

Za to sikorki w karmniku siedzą.

Ziarenka z chęcią jedzą.

Niedźwiedzie w jaskiniach śpią.

Na ciepło czekają.

Z dachu zwisają sople.

I czasem spadają krople.

Okna zamarznięte po ramy.

I do cna zlodowaciałe bramy.

Dzieci przy oknach przysiadują.

I na wiosnę czekają.

Tobias Himmel, kl. VIa, IIIm.

 

Po jesieni brązowej i złotej,

przyszła biała pani zima

I nagle deszcze i słoty,

w biały puszek zamieniła,

Pobieliła lasy pola.

Ptak wesoło już nie śpiewa,

trudna jest dla zwierzątek dola,

sennie szumią gołe drzewa,

Z góry sypie biały śnieżek,

już nie widać ulic, ścieżek.

A dzieciaki frajdę mają,

na sankach z górek zjeżdżają,

Nagle wśród śnieżnej zamieci,

słychać dzwoneczków granie,

to białe piękne konie.

Ciągną ogromne sanie,

a w saniach znajoma postać,

czerwone ma ubranie,

i bardzo Duży worek,

a w nim prezenty na rozdanie.

Już nadszedł ten piękny wieczór,

I pierwsza już świeci gwiazdka,

i dzieci z noskami przy szybach,

czekają na Dziadka Mroza.

 Sonia Skóra, kl. VIb, III m.

 

Kl. I-III

 

Nadeszła zima, mróz trzyma.

Pada śnieg biały

i drzewa się pod nim schowały.

Dziewczyny noski zimne mają

a chłopcy w nie śnieżkami rzucają.

Dzieci z górki na sankach zjeżdżają

bo z tej zimy frajdę mają.

 Julia Sobczak, kl. IIIb, m. I

 

 Zima

Zima wcale nie jest cicha

W zimie wiele głosów słychać.

Dzwonią dzwonki, trzeszczą sanie

To jest właśnie zimy granie.

Mróz wygrywa groźnym palcem

na klawiszach sopli walce.

Wiatr za płotem gwiżdże, hula….

Bęc upadła śnieżna kula.

Pewnie dzieci grają w Snieżki,

Szurr- ktoś zgarnia śnieg ze ścieżki.

Dzwonek gubi się w piosence.

A my wyciągamy ręce

I chwytajmy śnieg mięciutki,

Śnieżne gwiazdy zimy nutki.

Małgorzata Malkusch III b, m. I

 

Zima

Przyszła do mnie cichuteńko

w pelerynie-białej ,lśniącej.

Uśmiechnięta i skrzypiąca,

Mroźnym swym oddechem.

Czy to malarz lub projektant

Piękne cuda tworzy wkoło, że

srebrzystych pyłków mrozu.

Zamroziła w koło wszystko drzewa

i krzaki i jeziora. Czy wiesz kto to

oczywiście nasza zima.

Karolina Lamla, kl. III b m. II

 

Prośba

Mam do ciebie zimo prośbę:

- Nie bądź taka sroga, zła.

Jednych cieszysz,

że już jesteś.

Innych martwisz,

Tych mi żal.

Oni trochę są jak dzieci.

To bezdomni –taki los.

Może kiedyś to się zmieni…?

A dziś proszę- przemyśl to.

 Łukasz Wągrowski, kl. III b, m. II

 

 Zima

Lubię śnieg,

Chociaż w oczy prószy.

Lubię mróz

Chociaż marzną uszy.

Białym puchem,

Cała ziemia przysypana.

A po śniegu, wrona skacze i kracze.

 Wojciech Piksa, kl. IIIb m. III

 

Zima

Hu, ha przyszła zima zła.

Mróz szczypie w uszy i nos,

A ja wreszcie na łyżwach mogę jeździć wciąż.

 

Zima ma swoje uroki,

Gdzie spojrzysz biało jest

lepimy w podwórku bałwana

i w koło niego bawimy się.

 

Trochę smutno gdy zima odchodzi,

ale kiedy przyjdą ciepłe dni

żyjemy wiosennym wiatrem

i wspominamy zimowe dni.

 Jarosław Koch, III b, m. III

 

 



 

05.01.2010r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu związanego przyjaźnią. Konkurs składał się z trzech części.

 Poniżej prezentujemy laureatów:

  1. Najzabawniejsze zdjęcie z przyjacielem:

 Katarzyna Kern, Magdalena Olejniczak, Cyprian Szulczewski.

  1. Przyjaciel dobry na wszystko- kartka z pamiętnika:

Jarosław Koch, Marlena Hadasik, Karolina Prusak.

  1. Magia pomocy- praca plastyczna:

Szymon Zawada, Karolina Krzyżanowska, Marcelina Gałka, Szymon Barczyk. Tomasz Worek, Karolina Prusak, Marlena Hadasik.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 



 

    W środę 22 grudnia odbyły się w naszej szkole wspaniałe jasełka. Występ podopiecznych pani Celiny Kwoczały i pani Pauliny Krzemińskiej bardzo wszystkim przybliżył atmosferę świąt. Były popisy aktorskie, wokalne i muzyczne, czyli wszystko co mogłoby się znaleźć na takim przedstawieniu! Popatrzcie jak to wyglądało w obiektywie aparatu fotograficznego.

 

 



 

W niedzielę - 19 grudnia Szkolne Koło Caritas uczestniczyło w spotkaniu opłatkowym dla osób chorych i samotnych zorganizowanym przez Parafialny Oddział Caritas w Zdzieszowicach. Wolontariusze z naszej szkoły wręczyli osobom chorym i samotnym samodzielnie zrobione kartki przez Szkolne Koło Caritas oraz kartki wykonane na Konkurs Bożonarodzeniowy oraz złożyli im życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                                                                        Szkolne Koło Caritas

 



 

20 grudnia w atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Szkolne Koło Caritas zorganizowało w naszej szkole Kiermasz Bożonarodzeniowy, podczas którego były sprzedawane prace biorące udział w Konkursie Bożonarodzeniowym oraz figurki gipsowe, stroiki świąteczne, ozdoby choinkowe oraz pierniki świąteczne. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów jak i pracowników szkoły. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cel charytatywny. 

Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas
Paulina Krzemińska
Celina Kwoczała

 

 



 

 

 

 

16

grudnia

 

DZIEŃ ZIELONY

- Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT -

 

16.12.2010 r. w naszej szkole odbył się Dzień Zielony. Uczniowie, nauczyciele oraz  pracownicy szkoły ubrani byli w coś zielonego.

Skarpetki, rajstopy, t-shirt-y, bluzy, spinki, torebki, oryginalne nakrycia głowy… wszystko było zielone i w tym dniu najmodniejsze.

Tydzień przed każda  klasa wybrała sobie  pro – ekologiczne hasło nad którym pracowała. Szczególną uwagę zwracaliśmy na postanowienia: sprzątamy – nie śmiecimy, segregujemy odpady, oszczędzamy wodę i energię elektryczną, dokarmiamy ptaki zimą….

 



….”To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu wieków
Pod dachem tkliwej kolędy, Bóg rodzi się w człowieku”

                                                           Emilia Waśniewska
 

Święta Bożego Narodzenia to dla każdego z nas czas szczególny. To specyficzny okres wypełniony atmosferą nadziei, dobra i pokoju. Ponadto czas ten obfituje w ogrom tradycji, które przekazywane są nam  z pokolenia na pokolenie. Dlatego też klasy IIa, IIIb i VA  wybrały się 07.12.10r.do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach na lekcję muzealną dotyczącą zwyczajów i obrzędów tych magicznych świąt.
Podczas zajęć poznaliśmy wiele zapomnianych już zwyczajów i obrzędów Bożego Narodzenia. Prowadzący opowiedzieli nam o niezwykłej magii wigilijnego dnia. Dowiedzieliśmy się, że w wigilię należy być grzecznym, bo w przeciwnym razie przez cały rok będziemy sprawiać rodzicom kłopoty. Mogliśmy również obejrzeć drewniane zabawki, które niegdyś były bardzo cennym prezentem choinkowym. Na koniec poznaliśmy symbolikę tradycyjnego chodzenia po kolędzie. Stworzyliśmy nawet mały korowód kolędników.

 



 

Lewiatan- przyjacielem dzieci

06 grudnia 2010r. odbyło się podsumowanie konkursu „Lewiatan- przyjacielem dzieci”. Składał się on z dwóch części. W pierwszej uczniowie mieli za zadanie wykonanie plakatu reklamującego produkty marki własnej lewiatan. Jury przyznało nagrodę następującym uczniom:

Im. Sara Oleśniewicz, Patrycja Wieczorek, Anna Waszczak.
IIm.
Mateusz Wrotny.
IIIm
. Jessica Lipska, Angelika Górowska.

W drugiej części konkursu uczniowie wraz z rodzicami musieli zakupić dowolny produkt marki własnej lewiatan i wrzucić paragon do urny. W losowaniu wygrała rodzina państwa Kołodziej, Masternak i Himmel.
Zwycięzcom przyznano atrakcyjne nagrody. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Należy dodać, że konkurs powstał z inicjatywy pani Małgorzaty Boś - prezesa Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Zdzieszowicach. Z kolei szkolnym koordynatorem konkursu była pani Justyna Garbacz.



 

 

6 grudnia, jak każdego roku, odwiedził nas święty Mikołaj! Ileż było radości od samego rana. Wszyscy na niego oczekiwali (nie tylko uczniowie). Tego dnia długo nie zapomnimy! A już na pewno będziemy pamiętać zerkając na te zdjęcia:

 

 

Jak już wspominałem nie tylko uczniowie czekali na przybysza z Laponii...

 

 

 



 

Warsztaty dziennikarskie

23 i 30 listopada 2010r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dziennikarskie prowadzone przez animatora Fundacji Nowe Media- pana Przemysława Adamowicza. Uczestnikami zajęć byli uczniowie uczęszczający na zajęcia koła dziennikarskiego.

         Pierwszego dnia warsztatów dowiedzieliśmy się jak pracuje zespół redakcyjny. Wybraliśmy redaktora naczelnego, sekretarza i wydawcę. Ponadto poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat różnych gatunków dziennikarskich, takich jak: reportaż, wywiad, news, notatka prasowa i informacja.

         Drugi dzień naszych zmagań to zajęcia praktyczne. Za pomocą specjalnego programu tworzyliśmy multimedialną gazetkę naszej szkoły, tzw. Qmam.

 http://redakcja.mam.media.pl/paper/preview/uczniowski-szum-2/10/11/1/

 



 

ANDRZEJKI 2010

 

Hokus-pokus, czary mary

Czy Ty młody, czyś Ty stary,

Siadaj tutaj pośród nas,

Już na wróżbę nadszedł czas.

 

25. 11. 2010 w szkolnej świetlicy Samorząd Szkolny wraz z p. K. Seidel przygotował wróżby andrzejkowe. Wszyscy świetnie się bawili.

            Krótka historia:

            Późną jesienią po zakończeniu wszystkich prac rolnych, gdy dni były coraz krótsze, a wieczory dłuższe, rozpoczynała się niegdyś na wsi pora kojarzenia małżeństw. Następował wtedy okres wróżb i zalotów. Według wierzeń ludowych dzień 29 listopada – wigilia św. Andrzeja, to najlepszy dzień w roku do wróżenia, bo wówczas wróżby się spełniają. Była to również ostatnia okazja, by spotkać się i pobawić przed rozpoczęciem adwentu – czasu, gdy Kościół zakazywał hucznych zabaw.

 

 





 

 

Odbyły się szkolne etapy konkursów przedmiotowych. Oto ich wyniki:

 

I Matematyka
 

Pierwsze miejsce zajęła Magda Repak z klasy 6b

Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Jessica Koniecke i Roman Buszko z klasy 6b

Na trzecim miejscu, także ex aequo Maja Mętel i Angelika Majkowska z klasy 6b

Wszystkim bardzo gratulujemy, a Magdzie, Jessice i Romanowi życzymy dalszych sukcesów, gdyż wezmą udział w etapie gminnym tego konkursu.

 

II Język niemiecki

Do etapu gminnego zakwalifikowali się:
1. Natalia Malkusz kl. IVa i  Dawid Meyer kl. Vb
2.
Anna Muszkiet kl. Va
3.
Sandra Markieton kl. IVa

III Przyroda

Do etapu gminnego zakwalifikowali się:
1. Maciej Babkin kl. 6b
2. Artur Kielesiński kl. 6a
3. Kacper Cop kl. 5b
4. Dawid Połeć kl. 5a

IV Technika

1. Kacper Cop kl. 5b - zakwalifikował się do etapu gminnego
2. Sonia Skóra kl. 6b
3. Mateusz Wrotny kl. 6b

V Język polski  

Do etapu gminnego zakwalifikowali się:
1. Maja Mętel kl. 6b
2. Ada Minkiewicz kl. 6b
3. Aleksandra Oleszek kl. 6b
4. Magdalena Repak kl. 6b

VI Język angielski

Do etapu gminnego zakwalifikowali się:

1. Adriana Minkiewicz 84%
2. Maciej Babkin 84%
3. Marcelina Zawisza 81%

4. Paulina Basczyk 78%
                                               
WELL DONE!

Zwycięzcom gratulujemy !!!

 



Zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie Przyjaciel dobry na wszystko i Magia pomocy  

Konkurs składa się z dwóch części:
I

A. Przyjaciel dobry na wszystko
- kartka z pamiętnika.
B. Najzabawniejsze zdjęcie z moim przyjacielem.

II
Klasy I-III         Jak ja sam mogę pomóc krzywdzonej osobie? - forma pracy dowolna.
Klasy IV-VI
     Dlaczego powinienem stawać w obronie krzywdzonej osoby? - forma pracy dowolna.

Prace należy przynieść do 08.12.10r. Szczegółowych informacji udziela pani Justyna Garbacz oraz pani Natalia Mateja- Suchan.

 



 

Zgrupowanie PTSM-U w Głuchołazach

22-24.10.10r. siedmiu uczniów klasy 4B brało udział w zgrupowaniu PTSM-U w Głuchołazach. Ten czas spędziliśmy pod opieką pana Wiesława Walendzika- naszego wychowawcy. Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się do swoich pokoi, by się rozpakować. Nie było czasu na odpoczynek, gdyż zaraz po kolacji odbyła się pierwsza część konkursu krajoznawczego. Reprezentowało nas trzech uczniów: Kacper Zaremba, Dominik Kołdrzak oraz Michał Sewczyk. Miał on formę pisemną. Chłopcy starali się go napisać jak najlepiej.
Zaraz po tych zmaganiach poszliśmy spać, gdyż nazajutrz miał się odbyć konkurs przyrodniczy, sportowy , muzyczny oraz specjalny dla wychowawców.
Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy na wycieczkę do czeskiego miasta Rejviz, potem przez Zlaty Chlum do Jarnołtówka i do Głuchołaz. Należy wspomnieć, że przed wyjazdem dostaliśmy specjalne karty, dzięki którym mogliśmy zdobyć odznakę „111”. Podczas wędrówki po górach podziwialiśmy cudowne krajobrazy. Warto zanaczyć, że jesienią jest on przepiękny.
Po powrocie do ośrodka, w którym mieszkaliśmy, zjedliśmy obiad. Potem rozpoczęła się dalsza część konkursu. Najpierw odbyły się rozgrywki sportowe. Dzielnie i wytrwale wzięli w nim udział Szymon Sypek i Arkadiusz Czaus. Następnie pan Walendzik dał z siebie wszystko w konkursie wychowawców. W dalszej kolejności zmagań reprezentowały nas dziewczyny: Aleksandra Jarosz – Prościńska i Natalia Gawliczek. Tym razem musiały wykazać się wiedzą z przyrody. Na koniec daliśmy popis podczas konkursu piosenki. Dzięki przebojowości i pomysłowości harcerzy bawiliśmy się znakomicie.
Drugi dzień rozgrywek był bardzo wyczerpujący. Byliśmy bardzo zmęczeni, dlatego szybko zasnęliśmy.
Ostatniego dnia, tuż po śniadaniu podano nam wyniki naszych dwudniowych zmagań. Mamy się czym pochwalić, gdyż w konkursie piosenki zajęliśmy pierwsze miejsce, a przyrodniczym siódme (Kacper Zaremba).
Do domu wróciliśmy zadowoleni. Przywieźliśmy ze sobą miłe wspomnienia.
                                                                                                                                                                                                                Kacper Zaremba

.

 



W środę 10 listopada uczniowie klasy I A wyjątkowo rozpoczęli zajęcia od odśpiewania hymnu polskiego. Po wysłuchaniu dzieci dzieliły się wrażeniami. Następnie dwoje uczniów ubrało mundur legionisty. Na mapie Europy odszukali Polskę. Wysłuchali również niektórych faktów z historii Polski dotyczących odzyskania przez naród polski niepodległości.

Na przygotowanej karcie pracy uczniowie obrysowywali kontury granic naszego państwa. Na swojej mapce zaznaczyli stolicę Polski .Po tych ćwiczeniach dzieci uczyły się na pamięć wiersza Władysława Bełzy „ Katechizm polskiego dziecka”

Dzieci w tym dniu uczestniczyły również w akademii poświęconej całkowicie tematyce patriotycznej. Po akademii uczniowie poznawali i nazywali symbole narodowe. Aby lepiej zapamiętać je dzieci wykonały godło, które zanieśli do domów. Na końcu zajęć dzieci wykonały flagi, które umieszczą w oknach swoich domów 11 listopada.

W poniedziałek 15 listopada przed konkursem udaliśmy się na wycieczkę w miejsca pamięci narodowej. Takim miejscem jest w Zdzieszowicach Pomnik Powstańca Śląskiego. Na miejscu dzieci złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze, upamiętniając w ten sposób pamięć poległych.

W tym samym dniu uczniowie pisali swój pierwszy klasowy konkurs podsumowujący treści patriotyczno- historyczne. Do tego konkursu przygotowali się sumiennie, świadczą o tym wyniki uzyskane przez uczniów.

13 uczniów I miejsca

4 uczniów II miejsca

3 uczniów III miejsca

Nagrody w postaci dyplomów wręczyła uczniom pani dyrektor.



 

W naszej szkole dzień 11 listopada jest zawsze obchodzony bardzo uroczyście. Aby przybliżyć uczniom ten trudny okres w historii Polski, organizowane są akademie i apele.
10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w sali gimnastycznej przyozdobionej przez pana Michała Marczuka i panią Ewę Slawik, odbył się uroczysty apel upamiętniający rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Część artystyczna została przygotowana przez klasy IIIa i Vb pod opieką wychowawczyń: pani Wioletty Dziwak i pani Ewy Slawik. W czasie apelu został przedstawiony montaż słowno – muzyczny oraz scenki o charakterze niepodległościowym. Recytując poezję i słuchając pieśni, uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze fakty historyczne z okresu, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Klasy IIIa i Vb w bardzo ciekawy sposób przedstawiły żywą lekcję historii.

 



 

Wycieczka do Nadleśnictwa Kędzierzyn-Koźle

Uczniowie klas II a i III b wybrali się na bardzo ciekawą wycieczkę do lasu. Po przyjeździe na miejsce mieli okazję obejrzeć wystawy w budynkach edukacyjnych nadleśnictwa.

 

Przewodnikiem był pracownik nadleśnictwa, który oprowadzał nas po wszystkich ekspozycjach.

 

 Pierwszą wystawą była wystawa etymologiczna(owady, szkodniki lasu, motyle). Duże wrażenie na zwiedzających zrobiła kolekcja wypożyczona z Muzeum Górnośląskiego z Bytomia “Indonezja-Przyroda i Ludzie”. Można było tu podziwiać największe motyle, egzotyczne owady. Atrakcją EKSPOZYCJI był duży krokodyl.

 

Następnie obejrzano wystawę fauny i flory naszych lasów. Po obejrzeniu wszystkich wystaw i wysłuchaniu ciekawych prelekcji udaliśmy się na ścieżkę edukacyjną, gdzie mieliśmy do wykonania określone zadania. Po wykonaniu wszystkich zadań udaliśmy się do Stępnicy gdzie czekał już na nas pan leśniczy i oczywiście wspaniałe ognisko, przy którym miło spędziliśmy czas. Wycieczka do lasu na długo zapadnie w naszej pamięci.

 

 

 

Konkurs poetycki

09.11.10r. odbyło się rozstrzygnięcie pierwszej części konkursu poetyckiego Cztery pory roku słowem malowane. Zadaniem uczniów było napisanie utworu poetyckiego na temat jesieni. Wszystkie wiersze były bardzo ciekawe. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: kl. I-III i IV-VI. Poniżej prezentujemy nagrodzone utwory (kliknij na Utwory poetyckie). Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w następnym etapie konkursu, który dotyczy zimy.
               
Utwory poetyckie

 



 

Szkolne Koło Caritas pod opieką Pauliny Krzemińskiej udało się 22 października na cmentarz komunalny w Zdzieszowicach, aby uporządkować groby tych zmarłych, które z różnych powodów nie są pielęgnowane. W porządkach wzięło udział 12 wolontariuszy z naszej szkoły.

 



13 października 2010 r. Szkolne Koło Caritas zorganizowało w szkole sprzedaż „kremówek papieskich” z okazji X DNIA PAPIESKIEGO obchodzonego pod hasłem JAN PAWEŁ II – ODWAGA ŚWIĘTOŚCI. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cel charytatywny.





 

UWAGA!

NAUCZYCIELE, UCZNIOWIE, RODZICE

 

Dyrektor PSP1 W Zdzieszowicach działając na podstawie art.22 ust. pkt 7ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r.Nr 256, poz 2572, z późn. zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego( Dz. U. z dnia 6 października nr 186 poz. 1245 ust.3 § 5.1 5.2) informuje o  dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno wychowawczych w roku szkolnym 2010/2011 w wymiarze do 6 dni.

Propozycje dni wolnych:

·        2 listopada 2010         - Dzień Zaduszny

·        12 listopada 2010       - piątek po  dniu ustawowo wolnym

·        7 stycznia 2011          - piątek po święcie Trzech Króli

·        5 kwietnia 2011          - Sprawdzian klas VI

·        2 maja 2011               - Święto  Flagi – zaproponowano przez MEN 

Obecny przepis wskazuje, że szkoła organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze tylko dla uczniów, których rodzice nie mogą w takim dniu zapewnić opieki swoim dzieciom.



 

14 października, jak co roku, obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej. Cała społeczność naszej szkoły zebrała się na pięknie przyozdobionej przez panią Klaudię Seidel sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu pieśni szkoły, byliśmy świadkami wspaniałej inscenizacji, przygotowanej pod okiem pani Ireny Nocek.

 

 

Były też występy grupy tanecznej, które przygotowała pani Klaudia Seidel, a także występy solowe Kamila Greschütz i Anny Kałuży z klasy IVa.

 

 

Po tych wspaniałych występach były życzenia od uczniów dla wszystkich pracowników szkoły i wręczanie kwiatów.

 

 

Życzenia złożyła również pani dyrektor Gabriela Ostrychacz i przyznała nauczycielom oraz pracownikom obsługi nagrody.

 

 

Po tych wzruszających uściskach przyszedł czas na zabawy logiczne i rozgrywki sportowe. Było jedzenie jabłek zawieszonych na sznurkach, zjadanie plasterków cytryny z "uśmiechem" na twarzy, wyścigi rzędów, gra w dwa ognie i wiele innych.

 

 

Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwała szkolna pielęgniarka, pani Jola Baron. Kto chciał mógł również zbadać swoje ciśnienie, które tego dnia na pewno było u wszystkich bardzo wysokie :)

Były oczywiście przerwy w rozgrywkach i można było się posilić i napić. Większość uczniów przyniosła z domu gotowe kanapki, ale klasa Ia przygotowała kanapki sama! Były piękne, zdrowe i przede wszystkim niesamowicie smaczne.

 

 

Ostatnią konkurencją było podrzucanie piłki "spadochronem". Zabawa była przednia. Wszystko co się wydarzyło tego dnia zawdzięczamy między innymi pani Annie Grzesik, która była głównym koordynatorem tych atrakcji.

 

 



 

W środę 13 października, naszą szkołę odwiedziło znakomite duo gitarowe. Tworzą go dwaj wspaniali muzycy, wywodzący się ze środowiska artystów scen krakowskich. Krzysztof Orzechowski - konferansjerka, gitara basowa, instrumenty perkusyjne i śpiew. Krzysztof Oczkowski - gitara klasyczna, gitara elektryczna, banjo i mandolina.

 

 

Dzięki umiejętnie dobranemu i zróżnicowanemu repertuarowi i niezwykle barwnemu prowadzeniu koncertu, wszyscy świetnie się bawili. Były konkursy z nagrodami, zabawy i aktywny udział słuchaczy w programie. Występ gitarzystów był wydarzeniem, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 



 

Co roku 26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków.  W naszej szkole również świętowaliśmy z tej okazji. I tak przez cały tydzień od 20 do 24 września w szkolnej świetlicy można było obejrzeć bajki w języku niemieckim i angielskim, zorganizowano również konkurs plastyczny pt. „Dlaczego warto uczyć się jeżyków”, „Języki integrują”.

27 września uczniowie klas IV wzięli udział w II Nocy Języków zorganizowanej przez Wojewódzką Bibliotekę im. E Smołki w Opolu – Oddział Zbiorów Obcojęzycznych. Podczas  tego spotkania napisaliśmy I Dyktando w j. angielskim, obejrzeliśmy filmy w j. angielskim, napisaliśmy test dotyczący języków oraz tworzyliśmy a raczej wymyślaliśmy nowe zwroty. Zabawa była udana i bardzo pouczająca. Dziś już wiemy kim był Ludwik Zamenhof, że esperanto to język sztuczny, że w j. czeskim  „mam napad” znaczy „mam pomysł”.

 



 

SZKOLNY KONKURS POETYCKI 

„CZTERY PORY ROKU SŁOWEM MALOWANE”

 

Zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie poetyckim

Cztery pory roku słowem malowane.

·                   Uczestnik konkursu układa jeden wiersz związany z określoną porą roku.

·                   Konkurs składa się z czterech etapów: 

I etap - wiersz o jesieni- prace należy oddać do 20.10.2010r.

II etap - wiersz o zimie- prace należy oddać do 15.12.2010r.

III etap - wierszo wiośnie- prace należy oddać do 23. 03.11r.

IV etap – wiersz o lecie-prace należy oddać do 08.06.11r.

·                   Dla zwycięzców przewidziano nagrody.

Uwaga! Prace muszą być samodzielne.

 Szczegółowych informacji udziela pani Justyna Garbacz oraz pani Maria Jagodzińska.

 



28.09.10r. klasa 2b w ramach realizacji bloku tematycznego „Ogród pełen barw i smaków” postanowiła upiec wspólnymi siłami pizzę. Była to pizza, na której znalazły się przede wszystkim warzywa. Każde dziecko dekorowało ją samodzielnie jakimś warzywem przyniesionym z domu.

A tak wyglądał efekt końcowy.

Wszystkim pizza smakowała, co widać na zdjęciach.

 

 



 

 

Rowerowy sukces PSP nr 1 w Zdzieszowicach

 

W dniach 24-26 września odbył się „VII Wojewódzki Jesienny Zlot Rowerowy Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych” w Pietrowicach Głubczyckich. Brało w nim udział 40 zawodników, w tym drużyna z naszej szkoły.  Reprezentowali nas: Mateusz Wrotny, Dawid Połeć, Jessica Koniecke, Angelika Majkowska oraz Zuzanna Moryń.

            Już w pierwszym dniu zawodów nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą w konkursie krajoznawczym o ziemi głubczyckiej. I miejsce zajęła Jessica Koniecke  a drugie Mateusz Wrotny. Następnego dnia  musieliśmy wykazać się ogromnym sprytem w konkurencjach rowerowych. Poza naszymi uczniami w zawodach brali udział również opiekunowie. Pan Wiesław Walendzik zajął drugie miejsce.

            W sumie jako drużyna zajęliśmy trzecie miejsce. Przywieźliśmy do szkoły wspaniały puchar.

Warto zaznaczyć, że zlot rowerowy to również czas rozrywki. Spędziliśmy miłe chwile przy ognisku, zwiedziliśmy Czechy oraz najciekawsze miejsca powiatu głubczyckiego.

                                                                                                                 Mateusz Wrotny

 

 



 

Pierwsze wakacyjne zdjęcia, które "dotarły" na naszą stronę www

 

 

 

 



 

Nagrody rozdane!

Zakończenie roku szkolnego było w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach okazją do nagrodzenia uczniów wyróżniających się w nauce, zachowaniu i działalności pozalekcyjnej. Podczas uroczystego apelu w obecności całej szkoły i zaproszonych gości pani dyrektor Gabriela Ostrychacz i zastępca burmistrza pani Sybila Zimerman wręczyły nagrody i wyróżnienia.

Z grona dzieci młodszych na miano Wzorowego Ucznia zasłużyli i odznaki otrzymali:

z klasy 1a: Piotr Czech, Alicja Czysta, Marlena Hadasik, Maciej Jaworski, Martyna Maciejewska, Oskar Nowak, Cyprian Szulczewski, Agata Rutyna, Mateusz Stranczyk;

 z klasy 1b: Bartosz Augustyn, Jan Ciupka, Dawid Kampa, Julia Kolonko, Wanessa Krupińska, Karolina Krzyżanowska, Szymon Kukliński, Paweł Mandala, Martyna Sikora, Vanessa Sulik, Przemysław Zasada;

z klasy 2a:Karolina Michna, Tomasz Malaka, Damian Hyla, Julia Szołtysek, Bartosz Gricner, Natalia Hordyjewicz, Tomasz Worek, Patrycja Pers, Szymon Węglarski, Jakub Tomaszewski, Karolina Rak;

z klasy2b: Michał Góźdź, Karolina Lamla, Małgorzta Malkusch, Wojciech Piksa, Karolina Prusak, Julia Sobczak, Jakub Zwolenkiewicz;

z klasy3a: Emil Bogucki, Magdalena Ciomplik, Dastin Gabor, Kamil Greschutz, Anna Kałuża, Natalia Koptoń, Natalia Malkusz, Sara Oleśniewicz, Anna Waszczak, Patrycja Wieczorek, Maciej Zieliński;

z klasy 3b: Natalia Gawliczek, Dominik Kołdrzak, Laura Komandera, Julia Musiał, Wiktoria Słoka, Agnieszka Skowron Szymon Sypek, Kacper Zaremba;



W  starszej grupie wiekowej średnią ocen co najmniej  4,75 i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie uzyskali i zostali uhonorowani dyplomem Wzorowego Ucznia a także nagrodą uczniowie:

z klasy 4a: Alicja Klimasińska, Mateusz Świerczek, Anna Muszkiet, Dawid Świerk, Dawid Połeć;

z klasy 4b: Kacper Cop, Bianca Ernst, Dawid Meyer, Manuela Widera.

z klasy 5a:  Paulina Basczyk, Tobias Himmel, Mateusz Komorek, Patrycja Wanzke, Dominika Wojtowicz ; 

z klasy 5b: Maciej Babkin, Roman Buszko, Jessica Lipska, Maja Mętel, Adriana Minkiewicz, Aleksandra Oleszek, Magdalena Repak, Natalia Wojkowska, Jessica Koniecke, Elżbieta Buszko, Angelika Majkowska, Mateusz Wrotny;

z klasy 6a:Aneta Banert,  Małgorzata Jeleń, Jonatan Komendera, Patrycja Kozok, Joanna Matuszek, Weronika Nowak, Kacper Morkis, Karolina Sage, Mikołaj Semak;

z klasy 6b:Dawid Dobrowolski, Aleksandra Kapłon,  Konrad Krawczak, Noemi Stanek, Michał Gasz,  Aleksandra Jajuga, Paweł Wrotny, Katarzyna Jacheć;

 

Za najwyższe wyniki w nauce Komisja Stypendialna przyznała stypendia naukowe.  O przyznanie takiego stypendium mogli się ubiegać uczniowie klas 4-6, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 5,1oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Warunki te spełnili, a tym samym zostali stypendystami, następujący uczniowie: Noemi Stanek średnia ocen 5,6; Aleksandra Jajuga -5,4; Karol Krawczak  - 5,3; Katarzyna Jacheć  - 5,3; Kacper Morkis – 5,3; Aneta Banert – 5,2; Małgorzata Jeleń – 5,2; Joanna Matuszek – 5,2; Aleksandra Oleszek – 5,4; Maja Mętel – 5,3; Magdalena Repak – 5,3; Jessica Koniecke – 5,2; Natalia Wojkowska – 5,2; Kacper Cop – 5,3;

Bianca Ernst – 5,1; Dawid Meyer – 5,3; Alicja Klimasińska – 5,1

Za wybitne osiągnięcia  w sporcie  stypendium sportowe otrzymali:

 Kacper Morkis, Mikołaj Semak, Zuzanna Moryń, Adam Gricner, Aleksandra Oleszek, Magdalena Repak, Sonia Skóra, Paweł Wrotny.


Do  Złotej Księgi zostały wpisane nazwiska naszych dobroczyńców i sprzymierzeńców, którym nadano tytuł „Przyjaciel Szkoły”. W tym roku  szkolnym są to: aspirant Jarosław Waligóra, radna Brygida Labisz i matka uczennicy Aneta Malkusch.

Wszystkim wyróżnionym  i nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 



 

23 czerwca klasy szóste spotkały się na komersie, żeby po raz ostatni pobawić się w gronie przyjaciół ze swoich klas. Nie tylko taniec miał tam miejsce. Próbowali swoich sił w strzelaniu z łuku, grali w piłkę, zwiedzali okolicę wycieczkowym traktorkiem i doznali wiele, wiele innych przyjemności.

 


W sobotę 12 czerwca odbył się w naszej szkole Festyn Rodzinny. Jego inicjatorem i organizatorem była pani Klaudia Seidel.
Zabawa rozpoczęła się o godz. 1300 rozgrzewką w postaci aerobiku.


 

Później uczniowie wszystkich klas wzięli udział w rozgrywkach "Dwa ognie". Pierwsze miejsce, z największą  ilością "trafień", zdobyła klasa IV a. Gratulujemy!


Na wszystkich spragnionych czekała niespodzianka w postaci degustacji soków. Ależ to było wszystkim potrzebne!



Na zakończenie uczniowie razem ze swoimi rodzicami walczyli o prym w rzutach do kosza. Atmosfera była naprawdę gorąca!


 

 

 

 

 

BAŚNIOWY KONKURS

Kraina baśni zawsze stanowiła zagadkę. Znajdowała się gdzieś daleko- za górami za lasami. Chętnie słuchamy opowieści o rycerzach, wróżkach, gadających zwierzątach i różnych dziwach.

Dlatego chcieliśmy wkroczyć w ten tajemniczy świat organizując w naszej szkole konkurs o baśniach. Eliminacje polegały na rozwiązaniu testu. W zmaganiach brali udział uczniowie klas III i IV. W drugim, turniejowym etapie konkursu, uczniów reprezentowały po trzy osoby z każdego zespołu klasowego.

Poziom turnieju okazał się bardzo wyrównany - jury miało ciężki orzech do zgryzienia.
Ostatecznie wyniki były następujące 

I m. kl. IV b

II m. Kl.IIIa

III m. kl.IVa

IV m. kl.IIIb 

Serdecznie wszystkim gratulujemy.

 

 

W dniu 30 marca odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski z języka niemieckiego. W jury mieliśmy zaszczyt gościć pana Ernesta Kauf – przewodniczącego DFK w Zdzieszowicach.

W konkursie uczestniczyli:        Tobias  Himmel z klasy Va

                    Michał Woźnica z klasy Va

                    Magdalena Repak z klasy Vb

                    Maja Mętel z klasy Vb

                    Michał Drost z klasy Va

                    Nikola Krautwurst z klasy IVb

                    Dawid Meyer z klasy IVb

Recytowanie w  języku niemieckim to nie lada wyzwanie. Wszyscy uczestnicy zasługują na pochwałę, ale niestety jury mogło wybrać tylko trzech uczestników, którzy będą reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym.

Zwycięzcami okazali się:            1. Dawid Meyer – klasa IVb

                    2. Michał Drost – klasa Va

                    3. Nikola Krautwurst – klasa Ivb 

                                                                                                   
Gratulujemy !!!

 

 

27 marca 2010 roku nasza szkoła brała udział w I Gminnym Kiermaszu Wielkanocnym.

            Na kiermaszu sprzedawaliśmy wcześniej zrobione ozdoby, kartki świąteczne oraz prace z Konkursu Wielkanocnego ogłoszonego w naszej szkole przez Szkolne Koło Caritas.

            Do pomocy włączyli się także rodzice, którzy chętnie pomagali dzieciom         w zrobieniu ozdób oraz w pieczeniu ciasta i babeczek.

            Chociaż włożyliśmy w przygotowanie kiermaszu dużo pracy, to nasz trud się opłacał, bowiem uzbieraliśmy 1205,10 zł.
Naszą szkołę reprezentowali również na scenie uczniowie klasy IVb występem pt. „ Takie sobie śląskie beranie”.

             30 marca 2010 roku odbył się również Kiermasz Wielkanocny w naszej szkole. Uczniowie także  nas nie zawiedli, bowiem zostało zebrane 137 zł. Dochód ze sprzedaży w całości zostanie przekazany na cel charytatywny.

            Podziękowania kierujemy w stronę wszystkich, którzy dołożyli wszelkich starań aby pomóc potrzebującym.

 

                                                                                Dyrekcja Szkoły i Grono Pedagogiczne

 

 

Kiermasz Wielkanocny, który odbył się w szkole cieszył się również dużym zainteresowaniem uczniów.

 

 

 

UWAGA !
 

Od dnia 7.04.2010r. przestaje obowiązywać w naszej szkole obuwie zamienne.

Proszę o zabranie z szatni pozostawionych tam tenisówek i odzieży.    

 

 

 

Szlachetne zdrowie,

 nikt się nie dowie, 

Jako smakujesz,

 aż się zepsujesz. 

                    Jan Kochanowski : Na zdrowie

Uchwałą Rady Pedagogicznej Publiczna Szkoła Podstawowa nr1 im. J. Korczaka przystąpiła do programu

SZKOŁA PROMUJĄCA  ZDROWIE

Projekt trwać będzie 3 lata. W tym czasie będziemy podejmować różne działania promujące zdrowie.

Co to jest Szkoła Promująca Zdrowie?

Szkoła Promująca Zdrowie jest to siedlisko, w którym członkowie społeczności szkolnej - pracownicy i uczniowie: podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, uczą się jak zdrowiej żyć i jak tworzyć zdrowe środowisko, zachęcają ludzi, zwłaszcza rodziców do podjęcia podobnych starań.

Cechy szkoły promującej zdrowie :
1. Edukacja zdrowotna, jako ważny element obowiązkowego programu nauczania szkoły.
2. Etos zdrowia w szkole - środowisko fizyczne i społeczne oraz polityka i organizacja wspierające edukację zdrowotna i sprzyjające zdrowemu stylowi życia.
3. Współdziałanie z rodzicami i społecznością lokalną

 

Szkołę promującą zdrowie tworzą lub współuczestniczą w jej tworzeniu:

uczniowie

nauczyciele

rodzice

inni pracownicy szkoły

 inne osoby ze społeczności lokalnej

STANDARDY SZKOŁYPROMUJĄCEJ ZDROWIE

Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągnięcia celów i realizuje zadania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

1.   Pomaga członkom społeczności szkolnej (w tym rodzicom) zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej zdrowie.

2.   Zarządza projektami promocji zdrowia w sposób sprzyjający:

  uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej (w tym rodziców)

  i społeczności lokalnej,

  skuteczności i długofalowości działań.

3.   Prowadzi edukację zdrowotną uczniów i pracowników oraz dąży do zwiększenia jej jakości i skuteczności.

4.   Tworzy klimat społeczny sprzyjający:

-       satysfakcji z nauki i pracy w szkole, osiąganiu sukcesów oraz wzmacnianiu poczucia własnej wartości u uczniów i pracowników,

-       zdrowiu i rozwojowi uczniów i pracowników,

-       uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu członków społeczności szkolnej, rodziców i osób ze społeczności lokalnej

5.   Tworzy środowisko fizyczne sprzyjające zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu

       samopoczuciu uczniów i pracowników.

WALKA  Z  HAŁASEM

Przeprowadzone  wśród uczniów, rodziców i nauczycieli ankiety wykazały, że głównym problemem naszej szkoły jest hałas. I właśnie walce z hałasem poświęcony będzie I etap projektu.  Powołane zespoły opracowały programy, które będziemy realizować w trakcie tego roku szkolnego.

Zespoły:

·       Animatorzy zabaw – C. Kwoczała, D. Chojecka, M. Jagodzińska, A. Pasdzior,D. Polewski, E. Slawik

·       „Dwa ognie” (na przerwach) – K. Seidel

·       Muzyka klasyczna – I. Nocek, A. Borsz, B. Donczew, A. Grzesik, W.Jacheć, E.Wesoły

·       Zdrowa żywność – W.Dziwak, J.Garbacz, D.Janusz, P.Krzemińska, M.Marczuk, N.Mateja-Suchan, W.Walendzik

       

                                                                                                Koordynator projektu: I. Nocek, D. Chojecka

 

 

UWAGA ! 

             W dniu 19.03.2010r. odbył się I etap konkursu „Przysłowie prawdę Ci powie”. Wzięły w nim udział klasy czwarte i piąte. Do II etapu , który odbędzie się po świętach, zakwalifikowały się następujące osoby:

·        Klasa IV A

-  Klimasińska Alicja          - 24 pkt.

-  Świerk Dawid                  - 24 pkt.

-  Świerczek Mateusz          - 24 pkt.

-  Ernst Bianca                    - 29 pkt.

-  Cop Kacper                     - 24 pkt.

-  Widera Manuela              - 18 pkt.

-  Walenciak Aleksandra    - 18 pkt.

(Manuela i Ola wezmą udział w dogrywce)

-  Wrobel Stepan                    - 31 pkt.

-  Tkaczyk Laura                     - 30 pkt.

-  Wojtowicz Dominika           - 30 pkt.

-  Babkin Maciej                     - 38 pkt.

-  Moryń Zuzanna                    - 36 pkt.

-  Buszko Roman                    - 33 pkt.

            Taniec  łagodzi obyczaje 

9 marca o godz. 14.00 rozpoczął się w Zdzieszowicach III Przegląd Tańca Szkół Podstawowych.„Taniec łączy ludzi”. Konkurs odbył się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa . „Przekraczamy granice”. Organizatorem  była gmina Zdzieszowice i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Zdzieszowicach reprezentowana przez dyrektora Gabrielę Ostrychacz..

 Na scenie kina Odrodzenie zaprezentowało się  ponad 300 tancerzy w tym dwudziestoosobowa grupa z Czech. Spośród licznie zaproszonych gości zaszczycili nas swoją obecnością: burmistrz Zdzieszowic Dieter Przewdzing, zastępca burmistrza Sybila Zimerman, dyrektor BAEO w Zdzieszowicach Joanna Paciorek, wizytator KO w Opolu Iwona Polewska, radni: Helga Bieniusa, Mariusz Pieszkała,  Brygida Labisz, przewodnicząca Rady Mieszkańców Eryka Wykop a także dyrektorzy szkół.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Popisy taneczne dzieci i młodzieży spotkały się z gorącym przyjęciem i aplauzem zgromadzonej publiczności. Konkurs, mimo tak licznej grupy uczestników, przebiegał bardzo sprawnie, co było efektem sprawnej organizacji i niewątpliwą zasługą prowadzących go nauczycieli jedynki: Ireny Nocek i Waldemara Jachecia.

 Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Katarzyna Kozłowska, Aleksandra Jelonek i Aleksandra Kropielnicka.

 

Wyniki konkursu

grupa młodsza: 1.m. Małgorzata Malkusch PSP nr 1,2.m.Dzikuska  PSP Rozwadza, 3.m.Natalia Gawliczek PSP nr 1 – „Bollywood dance”;

grupa starsza: 1.m. Mateusz Wrotny PSP nr 1, 2.m. Małgorzata Marcinkiewicz PSP nr 1, 3.m. Manuela Widera PSP nr 1, wyróżnienia: Angelika Majkowska PSP nr 1, Natalia Wojkowska PSP nr 1;

grupa młodsza: 1.m. Alicja Dreszer i Łukasz Hytrek PSP Krępna;

grupa starsza: 1.m. Magdalena Wnuk i Julia Lachowicz PSP nr 2 Gogolin –„Lustro”, 2.m. Tęczowe Dziewczyny PSP nr 3 –„Duo country”, 3.m. Angelika Majkowska i Natalia Wojkowska PSP nr 1 – „W plenerze”;

grupa młodsza: 1.m. Kręciołki PSP nr 2 – „Anka, ot tak”,2.m. New Flash ZS Mikulowice Czechy – „Certici”,3.m. Tęczowe Dziewczyny PSP nr 3- „Disco”;

grupa starsza: 1.m. Kameleon II PSP nr 1 – „Radosne uniesienie”,2.m. Tęczowe Dziewczyny PSP nr 3 – „Dzikuski”, 3.m. Czarna Mamba PSP nr 1- „Bad „ „Romance”

grupa młodsza: 1.m. Ekstremalni PSP nr 1, 2.m. New Flash ZS Mikulowice Czechy – „Vanoce”, 3.m. Tańczące Perełki PSP Krępna – „Rock and roll”;

grupa starsza: 1.m. Cheerleaders Girls PSP Większyce – „Wiązanka mix”, 2.m. Twister PSP nr 2 Gogolin – składanka muzyczna, 3.m. Kameleon II PSP nr 1 - „Modelki”

grupa młodsza: 1.m. Płomyczki PSP nr 1 -„Wesoła poleczka”;

grupa starsza: 1.m. Zespół Tańca Ludowego PSP Rozwadza – „Suita śląska”, 2.m. Tęczowe Dziewczyny PSP nr 3 – „Hiszpanki”;

grupa młodsza: 1.m. Jedynkowe Trzpioty PSP nr 1 -„W kurniku”, 2.m. Kameleon II PSP nr 1-„W rytmie bollywood”, 3.m. Ambitus PSP nr 2 – „Greace”;

grupa starsza:1.m. Takt PSP nr 2 – „Hero”, 2.m. New Flash ZS Mikulowice Czechy- „Barbie”, 3.m. Hurra-Tan PSP Żywocice – „Hey – hallo”;

grupa młodsza: 1.m. Zopex PSP nr 2 –„Girlfriend”;

grupa starsza: 1.m. New Flash ZS Mikulowice Czechy, ex aequo 1.m. New Flash ZS Mikulowice Czechy -„Cascada

grupa młodsza: 1.m. klasa 3a PSP nr 1 –„Bad”;

grupa starsza: 1,m, Przecinek PSP Brożec - „School dance”.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, a opiekunom, instruktorom i rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i okazaną nam pomoc.

 

                                                                                                              Maria Jagodzińska

         

 

Nasza szkoła bierze udział w projekcie Nowe technologie na usługach edukacji. Celem naszych działań jest przeprowadzenie zajęć z wykorzystaniem urządzeń ICT. Każda grupa pracuje nad różnymi zadaniami:

GR 1

Moja szkoła jej historie i tradycje – opiekun Justyna Garbacz

GR 2

Śladami św. Jana Nepomucena – opiekun Wiesław Walendzik

GR 3

Rodzinne potyczki z orientacją – opiekun Dariusz Polewski

GR 4

Zdzieszowice – tu mieszkam, żyję, rozwijam się – opiekun Justyna Garbacz

 

Koordynatorem projektu jest pani Wioletta Dziwak.

Nasze zasoby można zobaczyć na stronie http://www.portal.ntue.wodip.opole.pl

 

 

Klasa VB, w ramach cyklu lekcji teatralnych, przygotowała inscenizację mitu pt. Demeter i Kora